SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

10 módszer a nyugodt szülő-gyermek kapcsolathoz

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-12-21
Álmatlan éjszakák, illatos pelenkacsomagok, őrült házi feladatok, viharos érzelmi hullámok, végtelen ölelések. Csak néhány a legkülönfélébb szülői kihívások közül. Van rá mód, hogy kiabálás és veszekedés nélkül megőrizd a családi fészek békességét? A következő módszerekkel igen!
10 módszer a nyugodt szülő-gyermek kapcsolathoz

1.Tudd, hogy minden a szeretetről szól!

Nem lehet elégszer elmondani a gyermeknek, hogy mennyire szereted. Ezt hallania kell nap mint nap, legyen akár totyogó, akár flegma kamasz. Igen, még a nagy és önálló tizenéveseknek is jó hallani, hogy szeretik őket.  Még akkor is, ha ezt nem mutatják ki. Szülőként a legfontosabb, amit a gyermekedért megtehetsz az, hogy gyakran megöleled, és elmondod neki, hogy mennyire szereted. Ez ad neki biztos támaszt és erőt, hogy megállja a helyét a világban.

 

2. Vedd észre, hogy mennyi mindent taníthat neked!

A családi béke záloga a kölcsönös odafigyelés. Ne csak te akard tanítani őt, hanem hagyd, hogy ő is tanítson téged. A gyermek képes olyan dolgokra rávilágítani, amiket felnőttként már el is felejtettél. Ne kezeld le őt, inkább tekints rá okos, empatikus, intuitív, bölcs kis emberként, hogy megfigyelhesd különleges belső világát. Így érezni fogja, hogy ő is fontos, értékes tagja a családnak.

 

3. Ne légy uralkodó!

A tisztelet tiszteletet, a bizalom bizalmat szül. Engedd el a parancsolós énedet, és figyeld meg őt. Minden reakció valami iránti igényt jelez, még az is, ami elsőre idegesítőnek tűnik. A gyermek szeretné felhívni a figyelmedet valamire. Egy hiszti, egy nyafogás mindig céllal és indokkal születik meg. Neked az a feladatod, hogy észrevedd a mögötte húzódó igényt, szükségletet. Ha erre fordítasz egy kis időt, akkor sokkal jobban megértitek egymást. A gyermek is észre fogja venni, hogy a kérését figyelembe veszed, így sokkal együttműködőbb lesz, mert nem érzi magát tehetetlennek.

 

4. Mutass neki helyes irányt!

Ne várd el tőle, hogy egyből hagyja abba a nyávogást. Inkább kérd meg, hogy beszéljen a megszokott hangján, és mondja el, hogy mit szeretne. Ne csak elvárd tőle a helyes viselkedést, hanem mutasd is meg neki, hogy mi az. Mutasd meg neki, hogy hogyan tudja higgadtan elmondani, ha valami bántja, illetve ha valamit szeretne. Kérd meg, hogy legközelebb alkalmazza ezt a módszert. Sok vitát előzhetsz meg ezzel a módszerrel.

 

5. Tudj bocsánatot kérni!

Fontos, hogy szülőként tudj bocsánatot kérni. Ha indokolatlanul elveszíted a türelmedet, akkor a gyermek is megérdemli, hogy bocsánatot kérj. Ebből ő is látja, hogy van értelme a bocsánatkérésnek, nem pedig csak üres szöveg.

 

6. Légy őszinte!

A családban sokszor előfordulnak nagy horderejű dolgok, mint például a költözés, válás, haláleset. Azok a gyerekek, akiket magukra hagynak egy ilyen esemény bekövetkeztekor, hajlamosak önmagukat okolni. Ez az önvád pedig sok későbbi konfliktushoz vezet. Légy őszinte, ülj le beszélgetni a gyermekkel, és biztosítsd afelől, hogy nem ő tehet a dolgok kedvezőtlen alakulásáról.

 

7. Légy megértő!

A gyermek szinte mindig a szüleivel szeretne lenni. Velük szeretne játszani, tanulni és szórakozni. Még akkor is, amikor erre egyáltalán nem alkalmas az idő. Ne szidd le a gyermeket ilyenkor, ne törd le benne ezt az őszinte lelkesedést irántad, hanem légy megértő. Ha lehet, akkor szánj rá pár percet, majd mondd el neki, hogy most nem alkalmas a hely a játékra, de otthon folytatjátok. Így a gyermek nem érzi, hogy teljesen figyelmen kívül hagytad, nem okoz neki csalódást.

 

8. Mutass jó példát!

A gyermek minden lát, mindent érez. Azt is, ha a szülei veszekednek. Minden családban előfordulnak viták. A baj akkor kezdődik, ha a gyermek csak a vitát látja, a teljes folyamatot, vagyis a vita rendezését már nem. Hagyd, hogy a gyermeked megtanulja, hogyan kell egy vitát lezárni, hogyan lehet egyességre jutni, hogyan lehet békét kötni. Olyan fontos tapasztalatokat gyűjt ilyenkor, amiket később a saját kapcsolataiban is tud hasznosítani. Ha a szülő példát mutat, tud kérni és megbocsátani, akkor ez az otthoni légkörre is pozitív hatással lesz.

 

9. Fejleszd az érzelmi intelligenciáját!

Egy gyermek életében az érzelmi intelligencia fejlesztése nagyon fontos. Ez fogja meghatározni a későbbi emberi kapcsolatait. Mutasd meg neki, hogyan tudja megosztani mással az érzéseit, illetve hogyan tudja mások érzéseit felismerni és megérteni. Az empátia egy nagyon fontos emberi tulajdonság, amelynek fejlesztése az otthoni és később a felnőtt életében is rendkívül hasznos lesz.

 

10. Reagálj mindenre, amit tesz!

Reagálj mindenre amit mond vagy amit tesz, és tanítsd meg neki is, hogy ő is ugyanígy járjon el. Ez a kétirányú kommunikáció sok esetben segít elkerülni a konfliktusokat. Az, hogy meghallgatod, jelzi neki, hogy fontos számodra. Az pedig, hogy elmondhatja, biztonságot ad neki. Így nem érzi magát tehetetlennek, nem fogja belül feszíteni az adott gondolat, és ennek köszönhetően sokkal kiegyensúlyozottabb és nyugodtabb lesz az otthoni légkör.

Kép forrása: Gustavo Fring fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja