SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Külföldön élő gyerekek a magyar iskolákban

Eva Erdem [cikkei] - 2020-11-25
2020. elején bombaként robbant a hír: szeptember 1-től nem lehetnek magántanulók a magyar iskolákban. Azért a helyzet ennél sokkal árnyaltabb. A 2020/2021-es tanévtől akkor kérhető az egyéni munkarend, ha a tanuló egyéni adottságai, sajátos helyzete ezt indokolja. Egyik ilyen sajátos helyzet, ha egy gyermek nem Magyarországon él és nem tud bejárni naponta az iskolájába.

Egyre több magyar család dönt úgy, hogy rövidebb-hosszabb ideig külföldön próbál szerencsét. Sok esetben nem tudják, hogy visszatérnek-e hamarosan, ezért nem szeretnék, ha gyermekeik kiesnének a magyar iskolai rendszerből.

Rajtuk kívül is sok felelős szülő gondolja azt, hogy hiába a külföldi lakcím, a gyermekének meg kell tanulnia magyarul írni- és olvasni, ismernie kell a magyar irodalmat és történelmet.

Ők azok, akik szeretnék, hogy iskoláskorú gyermekeik magántanulóként folytassák tanulmányaikat. Megtehetik ezt? Természetesen. A jogszabályok erre lehetőséget teremtenek.

Szerencsés helyzetben vannak azok, akik már túl vannak a beiskolázáson, és adott számukra mely oktatási intézmény vezetőségét bírják rá, hogy engedélyezzenek számukra egyéni munkarendet. Aki korábban költözött külföldre, minthogy első osztályos legyen a gyereke, annak nehezebb lesz befogadó intézményt találnia. Vannak szerencsére azonban olyan alapítványi iskolák, melyek – valamennyi éves támogatási díj befizetése után – ezt szívesen vállalják.

Ezután a következő lépés a friss jogszabály értelmében, hogy engedélykérelmet kell benyújtani az Oktatási Hivatal részére. A kérelemben természetesen indokolni kell az egyéni munkarend jogosságát (esetünkben a külföldi lakcímet), be kell nyújtani a külföldi iskola igazolását arról, hogy ott tanul a gyermek. A kérelem postán is benyújtható, és a hivatal nagyon rövid határidővel ki is adja az engedélyt (legalábbis az általam ismert példákban mindig megadta).

Ezután nincs más hátra: a szülőre hárul a teher, hogy felkészítse gyermekét a következő tanév anyagából. Sok esetben az otthoni iskola folyamatos támogatást nyújt ehhez – az alapítványi iskolák ezt vállalják is – más esetekben kevés a támogatás év közben, de a vizsga előtt mintasorokat adnak, segítséget nyújtanak a tanárok. Külföldön élő gyermeknek elég évente egyszer vizsgát tennie az adott év anyagából. Természetesen erre nyáron, a tanév végét követően szokott sor kerülni.

Sokan tehetik fel a kérdést: szükség van erre? Ezt minden családnak önállóan, saját terveiket figyelembe véve kell eldönteni. Azt biztosan állíthatom, hogy egy általános iskolás gyermek megbirkózik ezzel a feladattal, és csak nyer azzal, hogy egy második nyelven, egy második tanrend alapján is tanul.


Kép: Alexis Brown / Unsplash

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja