SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Empátia erősítése gyerekkorban

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-11-13
A gyermekeink életének szerves részét képezi az online tér. Azon keresztül beszélgetnek, tanulnak és léteznek a nap nagy részében. A személyes találkozások, a személyes kommunikáció, vele pedig az empátia háttérbe szorul - ha hagyjuk.

Az empátia az életünk minden területén jelen van, kezdve attól, hogy hogyan kommunikálunk másokkal és hogyan hozzuk meg a mindennapjainkat érintő döntéseket. Senki nem születik úgy, hogy tudatában van ennek a képességnek. Kisgyerekkortól kezdődően alakul ki, fejleszthető, de ebben nagy szerepe van a szülők hozzáállásának is.

Az empátia tanulható, tanítható

Figyelem a mai tizenéveseket. Közösségi média felületeken keresztül tartják a kapcsolatot a barátaikkal, napi több száz üzenetet is váltanak. Az üzenetek nem csupán karakterek. Az egyes mondatok végére kitett kis arcoknak, különböző grafikáknak óriási szerepe van. Azokkal próbálják kifejezni, érzelmekkel megtölteni a mondandójukat. Fontos számukra, hogy a másik fél megértse a szándékukat. Az empátia alapvetően erről szól – megérteni a másik érzelmeit, képesnek lenni az ő szemszögéből is nézni a dolgokat, érdeklődni és aggódni a másik iránt.

Az empátiával először otthon találkozik a gyermek

Itt is, mint oly sok más területen a példamutatás az első. A gyermekek abból tanulnak, amit otthon látnak. A felnőttek, a szüleik példáját másolják. Neked, mint szülőnek ennek tudatában kell cselekedned nap mint nap. A gyermek figyeli, hogy hogyan viszonyulsz otthon hozzá, a párodhoz, de azt is észreveszi, hogy szólsz a szomszéd nénihez, a postáshoz vagy a bolti eladóhoz. Ha tőled azt látja, hogy empátiával fordulsz ezekhez az emberekhez, akkor benne is kialakul egyfajta bizalom a másik iránt, megtanulják értékelni mindazt, amit a másik tesz.

A mostani világhelyzetben talán még fontosabb, hogy erre odafigyeljünk. Piros cetlit láttok a szomszéd ház kapuján? Készítsetek egy sütit közösen és akasszátok a kapura. Közben beszélgessetek róla, hogy miért csináljátok ezt, és miért fog jól esni a szomszéd házban lakóknak.

Az empátiát tehát példamutatással tudod megtanítani a gyermekednek. Amikor úgy látod, hogy készen áll rá, akkor bíztasd, bátorítsd őt is, hogy fejezze ki az érzelmeit, mutasson hálát a kedves kiszolgálásért, a barátok kedvességéért, vagy akár az ismeretlen bolti eladó mosolygós kiszolgálásáért. Vegye észre ezeket a jeleket önmaga körül. Szakértők szerint a képesség, hogy hálásak vagyunk valamiért, jelentősen befolyásolja az életünk alakulását, akár még a boldogságunk is múlhat rajta.

Tanítsd meg neki, hogy beszéljen az érzelmeiről

Évtizedekkel ezelőtt nem igazán foglalkoztak a gyermekek lelkével. Legalábbis nem annyit, amennyit kellett volna. Sok családban nem voltak nagy beszélgetések, nem tanulták meg kezelni a konfliktusokat, és nem igazán fordítottak nagy hangsúlyt annak, ha a gyermeket valaki vagy valami bántotta.

Ma azonban más a helyzet. Ma már számos kutatás foglalkozik azzal, hogy abból a gyermekből lesz boldog, kiegyensúlyozott felnőtt, akinek megtanítják kezelni az érzelmeit. Az a gyermek fog boldogulni, aki nem elnyomja magában a rossz érzéseket, hanem képes kezelni és leküzdeni a stresszhelyzeteket. Tanítsd meg önmagával szemben is empatikusnak lenni, hogy elfogadja, hogy ezek az érzelmek az élete részét képezik, és nem elnyomni kell őket, hanem kezelni. Magyarázd el neki, hogy csak akkor tud majd mások felé is szeretettel fordulni, másoknak is segíteni feldolgozni az érzelmeit, ha ő maga tisztában van a saját érzéseivel.

Kép forrása: Gustavo Fring fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja