SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Okos gyereket akarsz? Engedd fára mászni!

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-09-01
A Perceptual and Motor Skills című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a fára mászás és a hasonló dinamikus mozgásformák 50 százalékkal növelik a memóriakapacitást gyerekkorban.
Okos gyereket akarsz? Engedd fára mászni!

A kutatás egyik szerzője, Dr. Tracy Alloway elmondta: az olyan, nagyfokú összpontosítást igénylő tevékenységek, mint a fára mászás, a gerendán való egyensúlyozás vagy egy akadálypálya végig vitele során a gyerekeknek folyamatosan a változó körülményekhez kell hozzáigazítaniuk a testhelyzetüket. Mivel ilyenkor gyakran anélkül kell tudniuk, hol vannak, hogy odanéznének, mindezt emlékezetből kell megoldaniuk, és ez nagyon rövid idő alatt jelentősen megnöveli az agy teljesítőképességét.

A kutatók három csoportra osztották a gyerekeket. Az első csoport tagjaitól azt kérték, másszanak fára, a másodiknak jógaórákat adtak, a harmadiknak feladatlapokat kellett kitölteniük. A vizsgálat vezetői úgy találták, hogy a két utóbbi csoport messze az első alatt teljesített emlékezőtehetség tekintetében, tehát a jóga – számos előnye mellett – a memória fejlesztésére nem alkalmas.

A tudósok szerint ez azzal magyarázható, hogy a fára mászás során egy folyamatosan változó világhoz kell alkalmazkodni, ami állandó kemény munkára ösztönzi a gyerekeket. Azt is hozzátették, hogy ha akár a munka közben, akár az iskolai tanórák szünetében nagymozgásokat végezhetnénk, az jelentősen növelné a gyerekek és a felnőttek teljesítményét egyaránt.

Nem ez az első olyan vizsgálat, amely a hagyományos, mozgásos gyerekjátékok kedvező voltát igazolja. Vekerdy Tamás szerint az egyre passzívabbá válás az oka annak, hogy évről-évre nő a logopédiai kezelésre szoruló ovsisok száma, mivel a fára mászás többek között a nyelvi készséget is fejleszti.
Más pszichológusok a hintázás jótékony hatásaira hívják fel a figyelmet: a törzs és a láb mozgásának összehangolása és az állandó egyensúlykeresés olyan agyi területeket aktivizál, amelyek később az írás-olvasás tanulását könnyítik majd meg.

Hogyan fejlődik gyermeked hintázás közben? Olvasd el >> Egy ősi játék, amiről sosem gondoltad volna, hogy mennyire fejleszti gyermeked - a hintázás csodálatos hatásai

A mezítláb járás is jót tesz, mivel az izmok erősítése mellett az agyba is közvetlenebb jeleket küld, mint ha cipőben lennénk, és ez a fára mászáshoz hasonlóan a test emlékezőtehetségét erősíti.

(Kapcsolódó cikkünk: Miért kellene minél többet cipő nélkül sétálnunk a nyáron? - A mezítlábas lét kevésbé ismert hatásai)

Előttünk van még egy-két szép hónap, mielőtt végleg beköszöntene a rossz idő. Használjátok ki! Másszatok fára, hintázzatok, ha az idő engedi, tapossatok sarat. Könnyen lehet, hogy még az iskolai teljesítmény is javulni fog tőle.

Látogassatok el egy mezítlábas parkba: Hazai mezítlábas parkok gyűjteménye

Fotó: Arieth / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja