SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Dupla méh = Fél esély?

Laky Szintia [cikkei] - 2020-12-18
Dupla méh = Fél esély? Igen is, meg nem is. Ha nőgyógyászunk megpillantja az ultrahangon eme adottságunkat, az első döbbenet után, még tíz percet elidőz a pocakunk fölött, hogy megbizonyosodjon róla, biztosan jól látja-e amit lát. Ezek után hosszas felsorolásba kezd, hogy mennyire nehéz lesz a baba projekt véghez vitele...

Mi az a dupla méh?

A dupla méh, orvosi nevén uterus duplex, egy nagyon ritka fejlődési rendellenesség, mely oka lehet fájdalmas, elhúzódó menstruációnak és többszöri vetélésnek is. Ez az állapot még a terhesség első trimeszterében alakul ki a magzatban, abban az esetben, ha a Müller csövek egyesülése elmarad.  Mivel nem történik meg az összeolvadás, egy-egy petefészekhez egy-egy méh kapcsolódik, amik általában egyforma méretűek, ugyanolyan jól funkcionálnak, szimmetrikusak, viszont két méh mérete adja ki egy egészséges méh méretét. Ilyen formán mondhatjuk, hogy ezeknek a nőknek bár két méhük van, a fogantatás után a magzatnak csak fele annyi hely jut.  A dupla méhhez, dupla méhszáj és általában dupla hüvely is társul, amelyek mind nehezítik a fogantatást, a terhesség kihordását és természetesen a szülést is
 

Dupla méh = Fél esély?

Igen is, meg nem is. Ha nőgyógyászunk megpillantja az ultrahangon eme adottságunkat, az első döbbenet után, még tíz percet elidőz a pocakunk fölött, hogy megbizonyosodjon róla, biztosan jól látja-e amit lát. Ezek után hosszas felsorolásba kezd, hogy mennyire nehéz lesz a baba projekt véghez vitele. A dupla méh valóban megnehezítheti a teherbe esést. Lehetséges, hogy több hónapot is igénybe vesz, mire elérkezik az a bizonyos dupla csík. Ezután jönnek a mindent eldöntő hetek. Mennyire tud nőni a méh? A dupla méh esetében előfordulhat, hogy egy bizonyos pont után nem tud tovább tágulni. A 20. hétig körülbelül kérdéses, hogy megmarad-e a baba. Számítani lehet többszöri vetélésre, míg a méhizom hozzá nem edződik a növekedéshez. Ha a 20. hétig eljutott a terhesség, a következő mérföldkő a harmincadik hét lesz. Mivel itt egy fél méhről van szó, nem várható el tőle, hogy képes legyen egy 40 hetes terhességet végig vinni. A koraszülés szinte borítékolható. És mivel a babának sokkal kisebb helye van, nem tud annyit fészkelődni, kérdéses, hogy az izomzata mennyire lesz fejlett, a mozgás fejlődést később mennyire kell segíteni szakemberrel. A terhesség pedig természetesen császármetszéssel végződik. Egyes orvosok egyenesen azt ajánlják, hogy bele se kezdjenek ilyen méhhel a gyerekvállalásba a nők.

De szerencsére vannak szakmailag kifogástalan, a kihívásoktól nem félő orvosok, akik végig kísértek, nem egy, hanem több dupla méhű terhességet is, amelyek végén tökéletesen fejlett, egészséges babák születtek. Első hallásra ijesztő az uterus duplex bélyeg, ami végig kísér minket egész életünkben. Legrémisztőbbé nyilván a gyerekvállalás környékén válik, a tapasztalat mégis azt mutatja, hogy az élet utat tör magának. Több nőt is ismerek, akik ilyen adottsággal, probléma mentesen kihordták a gyermeküket. Számítani, felkészülni fel kell mindenre. De egy diagnózis nem minden. Az Élet a minden. Ami, ha akar jön. Még ha csak fele helye is van, ő kitölti önmagával.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja