SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egyre több a nemzőképtelen férfi

Családinet [cikkei] - 2017-12-22
Magyarországon hozzávetőleg évente 200 000 pár küzd meddőségi problémával, az utóbbi évtizedekben folyamatosan nő a gyermektelenek száma. Ez egyrészt a nők egyre idősebb korban történő gyermekvállalásának tudható be, de a lakosság termékenységi állapota is fokozatos romlik. A meddőség sajnos növekvő tendenciát mutat, itthon ráadásul az átlagosnál is nagyobb a probléma - hívja fel a figyelmet Nagy Melinda embriológus, a Budai Magánorvosi Centrum szakembere.

A teherbeesés esélye a nőknél a 30. életévtől folyamatosan csökken, a harmincas évek végétől a fogamzóképesség romlása felgyorsul, és 45 éves korban már csak minimális esély van az áldott állapotba kerülésre. Orvosi szempontból akkor beszélünk meddőségi problémáról, ha egy párkapcsolatban a rendszeres próbálkozások ellenére egy évnél hosszabb ideig sem sikerül áldott állapotba kerülnie a nőnek. Sokan azt gondolják, hogy a meddőség főként a nők problémája, ez nincs így: a meddő párok közel felénél a férfi, vagy a férfi is a gyermektelenség oka.

Az érintett kapcsolatok egyharmadában kizárólag a férfi, míg 20-25 százalékánál mindkét fél érintett. A meddőség világszerte növekvő tendenciát mutat, Magyarországon ráadásul az átlagosnál is nagyobb a probléma: a WHO szerint a világon ma a párok 15 százalékát, vagyis minden hatodik párt érinti a meddőség, nálunk ez 19 százalék, azaz majdnem minden ötödik kapcsolatban nehézséget okoz a gyermekáldás.


A vizsgálatok segítenek

„A férfi meddőségi kivizsgálását az ondóminta vizsgálatával kell kezdeni, mely gyorsan és egyszerűen kivitelezhető. A férfiúi nemzőképességről többek között a spermiumok számának, a spermiumok mozgásának, illetve a normális és kóros alakú spermiumok arányának a vizsgálatával alkothatunk képet" – mondja Nagy Melinda embriológus.

Az elmúlt évtizedek statisztikája szerint a férfiak nemzőképességi mutatói fokozatosan romlanak. Ha alacsony a spermiumszám, kevesebb éri el a petesejtet természetes körülmények között, ha a mozgásában vagy a morfológiájában van eltérés, csökken a túlélés esélye a női ivarszervben, illetve a spermium nehezebben jut el a petesejtig. „Az ondóváladék vizsgálata során többféle eltérést találhatunk. Minden esetben további vizsgálatok válnak szükségessé: funkcionális tesztek, vérvétel, hormon vizsgálatok, here UH vizsgálat, immunológiai kivizsgálás, genetikai vizsgálatok" – teszi hozzá.

Hagyományosan a férfi nemzőképességet az ejakulátum mikroszkópos vizsgálatával végezzük, mely során a hímivarsejtek számát, mozgását, alakját vizsgáljuk. A szakember elmondása szerint ezek a paraméterek nem mindig adnak választ férfi meddőség okaira, illetve a mesterséges megtermékenyítésben résztvevő párok sikertelenségeire. „Eddig sok esetben nem tudtuk magyarázni mi a kudarc oka, de ma már elérhetőek új módszerek, amivel ki lehet mutatni a spermiumok DNS sérülését is, amely a klasszikus spermium vizsgálattal nem lehetséges" - részletezi.

Többféle spermium vizsgálati módszer létezik, a szakorvos dönti el, hogy milyen vizsgálatokra van szükség. Fontos tudnivaló, hogy az ondóvizsgálat előtt minimum három, maximum ötnapos önmegtartóztatás javasolt. A rövidebb megtartóztatási idő, illetve az öt napon túli önmegtartóztatás esetében eltérés lehet a spermiumok számában és mozgási paramétereiben.

Forrás: Budai Magánorvosi Centrum, purecom
Kép: Budai Magánorvosi Centrum

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja