SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Együtt az életért IV.

Verzár Éva [cikkei] - 2009-03-10
"Köszönöm jól vagyok! Kezdem érezni, ahogy növögetnek a petesejtek. Remélem, minden jól halad a testemben!" - fejeztük be a beszélgetést, s azóta csak tyúkanyóra tudok gondolni, aki épp ilyenkor melengeti tojásait a kényelmes fészekben.

A tavasz itt jár a nyomunkban, s mikor, ha nem most reménykedhetünk bizalommal együtt Katával, hogy végül megnőnek, megtermékenyülnek, fejlődésnek indulnak azok a petesejtek. De maradjunk mégis tárgyilagosak, legyünk következetesek a kérdezz-felelek sorozatban.

Csaladinet: Ha jól emlékszem ott hagytuk abba, hogy orvost kell keresnünk, ha egy év után sem érkezik a várva-várt baba. Mi következik azután, ha már megállapításra került, hogy orvosi beavatkozásra van szükség? Kerestünk klinikát; tudjuk, mennyibe kerül, hány beültetést finanszíroz a társadalombiztosítás; az előzetes vizsgálatokat már elvégeztük?

együtt az életértKata: Ekkor következik a petefészek stimulációja, amit természetesen a menstruációs ciklushoz igazítanak. Erre azért van szükség, hogy minél több petesejt érjen meg. Esetemben először egy olyan injekciót kellett hasfalba a bőr alá juttatni, ami megszünteti a kapcsolatot a hipotalamusz és a petefészek között, tehát lehetővé teszi a tényleges stimulációt. Ezután következik a stimuláló injekció adása, aminek eredményességét folyamatosan ellenőrzik vérből vett hormonszint vizsgálatával és ultrahanggal. Én most ebben az időszakban járok. Feszítenek a petefészkek a sok-sok tüsző miatt. Tyúkanyónak érzem magam, aki a tojásokat melengeti…
Ezt követően kerül majd sor a punkcióra, vagyis a megérett petesejtek leszívására. Ezt a folyamatot altatásban végzik, körülbelül 15-30 percet vesz ez igénybe. A leszívás után, amíg a váróban pihengetünk, a biológusok megvizsgálják a sejtek formáját, alakját, méretét. A legtökéletesebbeket választják ki közülük. Az orvos közli velünk, hogy hányan vannak a sejtecskék. A punkció alatt a férfiak is „bevetésen” vannak, bár nekik lényegesen könnyebb a hímivarsejtek nyerése. Ezt követően „eresztik össze” a petesejteket a hímivarsejtekkel. Másnap érdeklődhetünk, hogy hány indult fejlődésnek. Vannak gyorsabbak és vannak lusták is. Az előző alkalommal a punkciót követő nap csak egy, míg másnapra még két sejtecske indult esetünkben fejlődésnek. A punkció után pár nap pihenő javasolt. Kímélni kell ilyenkor magunkat és rengeteg folyadékot fogyasztani.

A punkció után pár nappal kerül sor a preembriók visszahelyezésére. Előtte mi megnézhettük őket. Hárman voltak, olyanok, mint a pici virágok. Közülük kettőt ültettek be, a szebbeket. Ezt a folyamatot már nem altatásban végzik. Fontos az orvos számára a visszajelzés. Ez a művelet is körülbelül 15 percet vesz igénybe, utána jön a megérdemelt pihenés. A „mi” intézetünkben ehhez nagy, puha bőrfotelok állnak rendelkezésre. Ekkor már a kezünkben szorongatjuk a beültetett embriócskák ultrahangos képét. Ez egy nagyon-nagyon boldog állapot!
A beültetés után is javasolt a sok folyadék, illetve a magas fehérjetartalmú ételek fogyasztása. Kímélni kell magunkat, sokat pihenni. Én ekkor szinte csak feküdtem. Aztán izgulhatunk a terhességi teszt miatt, amit a beültetés után a 14. napon javasolt megcsinálni. Sajnos, ez esetünkben negatív lett.

Csaladinet: Hogyan lehet az, hogy beültették az embriókat, mégis negatív lett a teszt?együtt az életért

Kata: Sajnos, az embriócskák nem tapadtak meg. Normál esetben, ezt egy nő észre sem veszi, vagy csak annyit észlel, hogy késett néhány napot a menstruációja. Esetünkben (és még megannyi család helyzetében) ez hatalmas testi és főként lelki megterhelés.

Csaladinet: Az egész folyamat, a stimulációtól a beültetésig mennyi időt vesz igénybe?

Kata: Ez emberenként és stimulációnként változik. Én ma a 20. napon tartok és a punkcióig 3 nap van hátra.



Csaladinet: Szabadságra van szükséged?

Kata: Én táppénzre mentem. Pedagógus vagyok, nem szerettem volna valamilyen betegséget, fertőzést összeszedni a gyerekektől, illetve nagyon fáradékony vagyok, sokat pihenek, és a hasam is nagyon feszít már.

Csaladinet: Engedd meg, kedves Kata, hogy együtt izguljunk veled bízva a „sikerben”: A Csaladinet munkatársai és az olvasók.


Együtt az életért I.
Együtt az életért II.
Együtt az életért III.
Együtt az életért V.
Együtt az életért VI.
Együtt az életért VII.
Együtt az életért VIII.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja