SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezért fontos teherbeesés szempontjából az Antimüller hormon

Családinet [cikkei] - 2016-12-21
A terhesség létrejöttének és sikerességének valószínűségét több tényező is befolyásolja, többek között hormonális zavarok. Bár az esetek többségében a kivizsgálás a nő hormonális paramétereinek ellenőrzésével történik, ám olykor kimarad az ún. Antimüller hormon szintjének vizsgálata, pedig ez igen fontos információkkal szolgálhat a petefészek működéséről. Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa ezért a hormon szintjének az ellenőrzésére hívja fel a figyelmet.
Ezért fontos teherbeesés szempontjából az Antimüller hormon

Az Antimüller hormon szerepe

A petefészekben keletkező Antimüller hormon (AMH) előre jelzi a jövőben termelődő petesejtek mennyiségét, mivel még az érés előtt álló petesejtek is termelik. Ezáltal képet kaphatunk a petefészek működéséről, valamint arról, meddig számít nemzőképesnek az illető.  Mennyisége az életkor előrehaladtával egyre kevesebb lesz, aminek következtében csökken a teherbeesés esélye. Éppen ezért ma már a szakemberek azt javasolják, hogy 35 éves kor felett érdemes megbizonyosodni a szintjéről, ugyanis ha az illető gyermeket szeretne, akkor alacsony mennyiség esetén IVF lehet szükséges, ahol a megfelelő stimulációban nagy segítséget nyújt a hormon szintjének meghatározása. Azonban nem árt azzal tisztában lenni, hogy az AMH igen csekély mennyisége esetén a lombik program sikeres kimenetele is csupán minimális.

Az Antimüller hormon szintjét több tényező is befolyásolja, többek között az autoimmun pajzsmirigybetegség, a D-vitamin hiány, klimax, cukorbetegség, dohányzás, túlsúlyosság, PCOS, illetve különböző daganatok - mondja Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa.


A pajzsmirigy funkciók és az AMH

A pajzsmirigyzavarok az egész hormonrendszer állapotára komoly hatást gyakorolnak- ez a petefészek által termelt hormonokkal és a petesejt minőségével sincs másként. Ennek oka, hogy a pajzsmirigy elégtelen működése rontja az érésben lévő petesejt növekedését és érését. Tanulmányok szerint komoly összefüggés van a TSH, T3, T4 és az Antimüller hormon szintje között, ám ennek pontos oka egyelőre még nem tisztázott.


A hormonpótlás megoldást jelent?

Amennyiben pajzsmirigy alulműködés okozza az AMH alacsony szintjét, felvetődhet a kérdés, miszerint megoldást jelenthet-e a pajzsmirigyhormonok mesterséges pótlása? Kutatások azt sugallják, hogy igen, mivel szakértők azt tapasztalták, hogy bár több nem, de így lényegesen jobb minőségű petesejtek keletkeztek, aminek következtében nem csak a teherbeesés esélye nő meg, de csökken a vetélések rizikója is.

Dr. Lőrincz Ildikó azonban azt hozzátette, hogy amennyiben az AMH mennyisége egy bizonyos szint alá csökken, úgy a teherbeesés esélye még mesterséges úton is igen csekély.

Forrás: Nőgyógyászati Központ
Fotó: widephish/pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.

A szerkesztő ajánlja