SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Okos elsőszülöttek, a magasabb IQ kiváltságosai?

Családinet [cikkei] - 2007-08-03
Az elsőszülött gyermekek 2,3 ponttal magasabb IQ tesztet állítanak ki, mint fiatalabb testvéreik, norvég kutatók állítása szerint.

  A Science folyóiratban közölt kutatás ezen állításával egy több, mint 70 éve húzódó tudományos vitának vetett véget. Noha a 2,3 pontos különbség látszólag csekély, azonban a továbbtanulás során, a felvételi esélyeket mérlegelve ez akár 30 százalékot jelenthet az elsőszülött javára. Azonban az is igaz, hogy csupán az IQ alapján nem tudjuk megjósolni, hogyan alakul a gyermek élete a későbbiekben.

 A kutatást végző orvosok 241,000 18 és 19 év közötti férfi részvételével végezték el vizsgálatukat. Ennek során adatokat gyűjtöttek, melyek tartalmazták a résztvevők családban elfoglalt helyét, születési sorrrendet, az idősebb testvérek adatait, illetve IQ vizsgálat eredményeit.

 Az eredmények alapján a kutatók úgy találták, az IQ és a születési sorrend közötti kapcsolat nem genetikai, hanem sokkal inkább szociális okokból áll fenn. Az elsőszülöttet, a testvérei megszületéséig megillető támogatás és kizárólagos figyelem magyarázhatja e különbséget.

 Léteznek különböző teóriák, melyek például az anyagi különbözőségekkel magyarázzák az elsőszülött gyermekek magasabb IQ eredményét. E szerint az első gyermek után születettek a család méretének bővülésével kevesebb lehetőséghez jutnak, mivel a rájuk fordított összeg kisebb az elsőszülötthöz képest.

 Egy másik feltételezés szerint az idősebb gyermek IQ szintjének emelkedéséhez járul hozzá a kisebb testvérekkel való foglalkozás, az ő tanításuk. Ez az elmélet azonban csak akkor állná meg a helyét, ha azt feltételeznénk, hogy a tanítás maga nagyobb mértékben növeli a nagyobb testvér intelligenciáját, mint a kisebb gyermekét.

 A kutatók elmélete szerint inkább arról van szó, hogy a családban mindenkinek megvan a helye. Amennyiben egy szerepet már betöltöttek, az újonnan érkező családtagoknak olyan más szerepet kell keresniük, mellyel figyelmet vívhatnak ki maguk számára.

 Az elsőszülött pedig szerepe szerint fegyelmezettebb, szorgalmasabb és intelligensebb fiatalabb testvéreinél, bizonyos értelemben „szülő-helyettesítők” is. A kisebb testvérek pedig más szerepet keresnek saját maguk számára, saját személyiségük kibontakoztatásához, s a 2,3 pont különbséget más területeken, egyéb pozitív tulajdonságokkal érik el.

 A szülők feladata pedig, hogy minden gyermek számára olyan környezetet biztosítsanak, melyben saját szerepét megtalálhatja, s képességeit kiteljesítheti.

 A hír alapjául a „To the First-Born Go the Smarts” cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja