SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Lombikba zárt világ

[cikkei] - 2004-03-15
"Azt hiszem, ez a könyv mindenkinek segíthet, aki hosszú idő óta vár gyerekre, és elvesztette a reményét. Érthetően megírt, logikusan felépített könyv, szép és megható történetekkel. Hitet adott nekem arra, hogy nem várok hiába már hat éve: hogy igenis van megoldás, és lesz megint pici babám." - mondta a "Várva várt babák" című könyv egyik olvasója.

A riportalanyunk pszichológusként lelki problémákkal, nehézségekkel, szorongásokkal küzdő emberek terápiájával foglalkozik. Bencsik Andreát korábban sok olyan házaspár vagy hölgy kereste fel, akiknél valamilyen ok miatt nem következett be a régen várt gyermekáldás. Az elmúlt időszakban azonban számuk jelentősen növekedett.

- Szerettem volna számukra a terápián túlmenően is valamilyen egyéb segítséget nyújtani. Amikor megfogalmazódott bennem a könyv megírásának gondolata, körülnéztem a hazai "könyvpiacon", s meglepetéssel tapasztaltam, hogy ebben a témakörben laikusok számára még egyáltalán nem született könyv.

Eredetileg riportkönyvet terveztem, beszélgetést azokkal a családokkal, házaspárokkal, ahol megszületett a baba. A beszélgetések során derült ki számomra, hogy rengeteg olyan kifejezést, eljárást említenek a riportalanyok, melyeket szükséges lenne megmagyarázni.
Így bővült ki a könyv az első résszel, azaz magának a meddőségnek a meghatározásával, valamint az orvosi eljárások, beavatkozási és kezelési fokozatok ismertetésével. Fontosnak éreztem azt is, hogy őszintén bemutassam a lehetséges kockázatokat, veszélyeket. A könyvem célja és üzenete egyértelműen reménykeltés azok számára, akik még csak a várakozás időszakában vannak, s gyakran kilátástalannak és megoldhatatlannak érzik helyzetüket.

Igyekeztem közérthetően, laikusok számára is követhetően megmagyarázni a kifejezéseket, eljárásokat. Azt tapasztaltam ugyanis, hogy sokszor az orvosok elmondják ugyan a szükséges információkat a pácienseknek, de gyakran orvosi nyelven, illetve "ömlesztve": mire a páciens hazaér, javarészt nem is igazán tudja felidézni, hogy mit is mondott az orvos. Szándékosan sikertörténeteket mutatok be a könyvemben: érzésem szerint így tudok leginkább reményt nyújtani.

Igyekeztem úgy "kiválogatni" a riportalanyokat, hogy minél inkább érzékelhető legyen: sok-sok küzdelem esetén sem szabad feladni, mert a várva várt eredmény előbb-utóbb megérkezik. Tehát úgymond nehéz eseteket kerestem, olyanokat, akik sokszor többéves, akár évtizedes küzdelem után foghatták karjaikba csecsemőjüket.

A kiadványt elsősorban a témában érintettek számára ajánlom: azoknak, akik egy-két vagy még több éve vágynak gyermekre. A könyvből megtudhatják, hogy nem állnak egyedül a problémáikkal; hogy milyen megoldások lehetségesek; megismerhetik sorstársaik küzdelmét és szavakkal nehezen kifejezhető érzéseit, örömét. Természetesen a téma azok számára is érdekes lehet, akik nem érintettek a kérdésben. Megismerhetik, mire képes ma már az orvostudomány, hiszen 25 évvel ezelőttig ezekre a problémákra még nem létezett megoldás.

- Mit kell tudni a lombikbébi programról?
A klasszikus értelemben vett lombikbébi programot házaspárok, élettársi kapcsolatban élők vehetik igénybe. Az előzetes átfogó kivizsgálás után, gyógyszeres hormonkezeléssel a normálistól eltérő (azaz a szokásos havi egy petesejt) többszörös számú (akár 10-15) petesejt érését idézik elő. A petesejteket megfelelő érettségi állapotban leszívják a petefészekből. Ez a punkció. Mind a petesejtek érése, mind a kisebb műtétnek minősülő leszívás természetesen ultrahangos ellenőrzés mellett történik. Párhuzamosan a férjtől, élettárstól kapott spermát (ondót) speciális kezelésben, előkészítésben részesítik. A leszívott petesejtek ún. petri-csészébe kerülnek, élettani környezetet biztosító táptalajra, s ebben a csészében találkoznak a spermiumokkal. 37 fokos hőmérsékletű termosztátba helyezik őket, s 18 óra elteltével ellenőrzik, hogy sikerrel megtörtént-e a megtermékenyítés. Ha igen, s a megtermékenyített petesejt osztódásnak indul, 48 óra múlva behelyezik az anyaméhbe. Ez az ún. embriótranszfer. Ezt követően minden ugyanúgy folytatódik, ahogyan a természetes úton létrejött terhességeknél.

Elsősorban alapos kivizsgálásra van szükség annak megállapítására, hogy természetes úton nem alakulhat ki terhesség. Ez jelenti a férj spermavizsgálatát: milyen mennyiségben és minőségben van jelen hímivarsejt (azaz spermium), mennyire mozgékonyak és milyen alaki jellemzőkkel rendelkeznek a spermiumok. A nők vizsgálata a nemi szervek állapotának ellenőrzésén túlmenően endokrinológiai kivizsgálást is jelent: a vérből meghatározzák a hormonszinteket.

- Hova fordulhatnak a problémával küzdők?
A nők vizsgálata általában a nőgyógyásznál, a férfiaké az andrológusnál kezdődik. Amennyiben valamilyen eltérés mutatkozik, mindenképpen célszerű felkeresni egy erre szakosodott meddőségi központot. Ma már 11 ilyen központ működik az országban, Budapesten és néhány nagyvárosban (Debrecen, Győr, Pécs, Tapolca). Egy részük állami kórház, klinika, más részük magánintézmény.


- Mikor ajánlott orvoshoz fordulni?
- Fél-egyévi sikertelen próbálkozás után már érdemes felkeresni egy szakembert. Lényeges tudni ugyanis, hogy a lombikeljárás sikeressége nagymértékben függ az életkortól, a 30. életév betöltése után fokozatosan romlanak az esélyek.  A magyar lakosság 12-14 százaléka érintett. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy ilyen százalékban születnek lombikbébik, hanem azt, hogy hozzávetőlegesen minden tizedik házaspár szembesül azzal, hogy nem érkezik akkor a gyermek, amikor szeretnék, s orvosi segítséget kell igénybe venniük.

Sok esetben megoldást jelenthet a petevezeték átfújása, vagy a hormonszintek megfelelő beállítása. Az utóbbi években nagymértékben növekedett a férfiak érintettsége: a környezetszennyezés, a stresszes életforma következtében kimutathatóan jelentősen romlik a spermakép, azaz a megtermékenyítésre képes hímivarsejtek mennyisége és minősége. Mivel ennek tünetei nincsenek, a férfiak szexuális teljesítményét nem befolyásolja, csak az andrológiai vizsgálat során derül fény a spermiumok elégtelen voltára.

- Milyen anyagi megterhelést jelent a módszer?
- Maga a vizsgálat nem jelent különösebb anyagi megterhelést, amennyiben állami intézményben történik. A magánklinikákon azonban természetesen ezekért a vizsgálatokért fizetni kell, alkalmanként 6-10 ezer forintot.

Amennyiben a vizsgálatok során kiderül, hogy a házaspárnak csak lombikeljárással lehet gyermeke, úgy öt lombik-beavatkozást az Egészségbiztosító támogat. Ebben az esetben mind az eljárás, mind az ahhoz kapcsolódó vizsgálatok, beavatkozások ingyenesek, magánintézményekben is.

Anyagi megterhelést jelent azonban a gyógyszerek kiváltása. Ezek csak kismértékben vagy egyáltalán nem támogatott gyógyszerek. Egy-egy eljárás során a gyógyszerek költségei - egyéntől, a szükséges mennyiségtől függően - 50 ezer és akár 300-400 ezer forint között is lehetnek.

Riportalanyunk az andrea.bencsik@mailbox.hu elektronikus levélcímen várja az érintettek kérdéseit.

A könyv a Libri Online könyvbirodalomban is megrendelhető itt.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja