SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az otthoni és a munkahelyi teendők közötti egyensúly

Családinet [cikkei] - 2004-05-13
A dolgozó családanyák számára nagy kihívást jelent összehangolni az elvégzendő feladatokat a családban és a munkahelyen. Egy előre megtervezett stratégiát kell felállítani ahhoz, hogy hosszú távon sikerüljön minden elvárt és szükséges munkát úgy elvégezni, hogy a saját életére is jusson egy kis ideje a dolgozó anyának. Ennek érdekében néhány könnyen megvalósítható megoldást, ötletet javasolunk ebben a cikkben
Az otthoni és a munkahelyi teendők közötti egyensúly

  Figyeljünk magunkra (is).
  Egy odaadóan gondoskodó anya mindig családja tagjait helyezi előtérbe, amikor teendői elvégzéséhez felállít egy fontossági sorrendet. A legkisebb gyerekkel kezdve az apáig bezárólag elkészül a képzeletbeli lista, és erről valahogy lemarad az anya személye. "Majd ha végeztem, foglalkozom a magam dolgával." - vigasztalják magukat sokan. Azután eltelik a nap és semmi sem lesz belőle.

  Fontos, hogy adjunk magunknak is egy kis helyet azon a bizonyos listán! Legyen egy kis idő, amikor saját magunkkal tudunk foglalkozni. Egy-két konkrét dolgot határozzunk meg, amit magunk szeretnénk tenni, magunknak. Győzzük meg családtagjainkat, hogy ez a kis idő ahhoz szükséges, hogy feltöltődjünk az elkövetkező (folyamatos) feladatokhoz. Egy kis (öncélú) séta, kertészkedés, olvasás, zenehallgatás, TV nézés, egy forró fürdő, stb. mind segíthet ebben. Ha csak egy mód nyílik rá, ne röstelljünk egy rövid délutáni szunyókálást a hétvégéken megtenni. Akár félórányi pihenés is csodákra képes lelkünk és nyugalmunk ápolásában.
  Fordítsunk nagyobb figyelmet magunkra a nehéz napokat megelőző u.n. PMS, menstruáció előtti tünetek kezelésére. Ez különösen érinti az állandó stresszben, komoly, munkahelyi felelőségben élőket. Ha lehetséges aludjunk egy kicsit többet a megszokottnál és kérjük partnerünk támogatását.

  Legyen humorunk!
  Az egyik legjobb megoldás leereszteni a felgyülemlett gőzt, ha vidámsággal, tréfálkozással lazítunk. Próbáljuk meg a vidámabb oldaláról észrevenni, vizsgálni a dolgokat. Nevessünk, viccelődjünk sokat. Vidám hangulatunkat látva mind a családi, mind a munkahelyi környezetünk megváltozhat, és hasonló jókedvre derül. Bár nem lesz ettől kevesebb a dolgunk, de könnyebben lehet azokat elvégezni.

  Kapcsolatok ápolása
  Ha más semmiben sem leljük örömünket, mindenképpen találjunk társakat, akikkel megbeszélhetjük a problémáinkat. Ha legkedvesebb barátaink éppen elérhetetlenek, akkor például az interneten bekapcsolódhatunk különböző fórumokba, e-mailezhetünk hasonló helyzetű sorstársaknak, vajon ők hogyan élik meg helyzetüket? Jó arról tudni, ha vannak rajtunk kívül sokan, akik megoldják a nehézségeiket. Remek alkalom arra is, hogy félretegyük frusztráltságunkat és vidámabb körülmények között vitassuk meg gondjainkat.

  Tartsunk kisebb szüneteket
  A munkahelyen törvény szabályozza a munkavégzés idejét. Ez nem csak a munkakezdésre és végzésre vonatkozik, hanem a köztes szünetekre is. A hivatalosan járó ebédidőt mindenképpen pihenéssel is töltsük. Ne próbáljunk meg azzal időt nyerni az otthoni "második műszak" számára, hogy folyamatosan, nagy aktivitással, feszültségekkel végigdolgozzuk a napot. Álljunk fel a munkánk mellől, ha az monoton és passzív, akkor mozogjunk, nyújtózzunk, tornázzunk egy kicsit, beszélgessünk, együnk, igyunk valamit. Otthoni tevékenységeinkre ugyanúgy alkalmazható a kisebb szünetek betartása.

  Vegyünk igénybe segítséget
  Az állandó és időszakos otthoni munkáinkhoz számos segítőtársat "alkalmazhatunk". Feltétlenül próbáljuk a rutinszerű feladatok sorába bevonni családtagjainkat (elfoglaltságaik, napirendjük függvényében persze). Ha semmiképpen sem tud senki ebből a körből segíteni, akkor érdemes megkérdezni a szomszédságban lakó bakfisodó lányokat, nem dolgozó anyukákat is. Alkalmi gyermekfelügyelet, könnyű kertészkedést, bevásárlási segítséget biztos sokan szívesen felvállalnának. Diákkorú gyerekek esetében egy kis zsebpénz-szerzési lehetőség is lehet a könnyű segítségnyújtás. A nagyobb volumenű, alkalmi munkákhoz pedig hívjunk professzionális segítőket (nagytakarítás, kertészet, stb.) .

 És végezetül egy hasznos ötlet az egyik legtöbb időt igénylő feladatra, az állandó mosásra. Az egy-két naponkénti időszakosság helyett térjünk rá a heti egyszeri mosásra. A leginkább alkalmas időpontnak a péntek koraeste mutatkozik ehhez, mikor már a gyerekek lefeküdtek, egy kicsit lecsendesedtek a dolgok körülöttünk, és másnap reggel sem kell munkába indulni. Ekkor feltölthetjük akár többször is a mosógépet és jut idő a ruhák kiteregetésére a régebben megszáradtak szortírozására, hajtogatására, kivasalására is. A hétvégén pedig feltétlenül adjunk időt a szórakozásnak, kikapcsolódásnak és véletlenül se dolgozzuk végig a pihenőnapokat! Gyűjtsünk erőt, töltődjünk fel kellő energiával, hiszen hétfőn minden kezdődik elölről.

 

www.harmonet.hu

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
A szerkesztő ajánlja