SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Erőszak a családban

Németh Ági [cikkei] - 2004-04-04
A családon belüli erőszak nem magánügy!
A családon belüli erőszak elleni törvénytervezet szerint három-tíz napra kitilthatják otthonából azt, aki bántalmazza a családját. A jogvédők keveslik az eltiltást, szerintük a törvényjavaslaton látszik, hogy "a pénzügyminisztérium diktálta a háttérből".
/Origo/

Egyre gyakoribb hazánkban is a családon belüli erőszak. A nők, a családanyák tehetetlenek a brutális, erőszakoskodó, verekedő férjekkel szemben, akik még saját gyermekiket sem kímélik az erőszakos zaklatástól.

 

Az elmúlt húsz évben már igyekeztek megfékezni ezeket a tragikus eseményeket. Az ENSZ, az Európa Tanács és az Európai Unió közösen dolgozott ki jogszabályokat, a kiszolgáltatott családtagok biztonságának érdekében. Ezek a nemzetközi jogszabályok Európa számos országában már életbe léptek.

 

Büntetendővé nyilvánították a családon belüli erőszakot, a zaklatást. Törvénybe iktatták a távolságtartási rendelkezést. A rendőröket kiképezték a helyzet kezelésére, hogy helyesen tudjanak dönteni a beavatkozáskor.

 

Nálunk is végre elfogadta az országgyűlés a családon belüli erőszak törvénytervezetének javaslatát. Az Országgyűlés felkérte a kormányt, hogy alkossa meg a megfelelő jogszabályokat, hogy a hatóságok kellően felléphessenek, ha felmerül az erőszak gyanúja a családokban.

 

Törvénytervezet utolsó módosítása 2004. 03. 23.-án volt. A tervezet szerint a kitiltási határozat alapján, 3-10 napra tilthatják ki a családi otthonból azt, aki bántalmazza a családját, zaklatja saját gyermekét. Az Igazságügyi Államtitkár elképzelhetőnek tartja, hogy nőhet a kitiltási határozat időtartama.

 

A tervezet szerint ugyan ki lehet tiltani a családi fészekből a részegeskedő, arrogáns, gyermekét zaklató apát, vagy élettársat, de ez nem megoldás. Ez időre biztosítanának részére átmeneti szállást, ami növelné csak a hajléktalanok számát, mert ezeknek a szállásoknak a befogadóképessége is korlátozott.

 

A nők ez idő alatt képtelenek az életüket olyan mederbe terelni, ahol meg tudják teremteni maguknak és gyermekeiknek a biztonságot, és véget tudjanak vetni az őket ért agresszivitásnak, megaláztatásnak, és ne legyenek érzelmi zsarolásoknak kitéve.

 

Ezeknek a férfiaknak mindenképpen felelniük kell a tetteikért, viselniük kell a következményeket. Nem lehet büntetlenül hagyni, hogy a gyermekek szeme láttára bántalmazzák édesanyjukat, vagy magát a gyermeket.

 

Tavaly decemberben létrehozták az Esélyegyenlőségi Kormány Hivatal /EK/ által támogatott Krízis Központot. Itt minden fenyegetett, vagy már bántalmazott nő információt vagy támogatást kaphat. A cím titkos, csak a telefonszám nyilvános, ezzel szeretnék megőrizni a cím anonimitását, hogy ne legyenek a bántalmazottak kitéve a férjek atrocitásainak.

Ez idáig csak a Budapesti rászorultakon tudnak személyesen segíteni, csak őket tudják elhelyezni. Az EK szorosan együttműködik a Nők Nőkért Együtt az Erőszak Ellen /NaNe/ egyesülettel.

 

Ha a központ működése beválik, országos szintre emelik. Biztonságos menedékhelyeket akarnak létrehozni azok számára, akiket bántalmaztak, hogy így próbálják megóvni őket a további atrocitástól A családon belüli erőszak kezelése teljes társadalmi összefogást igényel. A megfélemlített nők nem képesek egyedül szembeszállni az agresszív férjekkel vagy élettársakkal.

 

Ez nem konzervatív, vagy liberális gondolkodás kérdése, mindenképpen tenni kell ellene. Ez már nem magánügy!

 

 

Segítséget nyújtó telefonszámok:

 

Krízis Alapítvány: 06 80 204-387

Na Ne :                  06 80 505-101

Habeas Corpus Munkacsoport: 06 1 202-1948

Jogsegély szolgálat: 06 309 956-666

 

Ne szégyelljünk a telefonért nyúlni, legyen bátorságunk és kérjünk tanácsot, segítséget, és ha kell, kérjünk rendőri intézkedést!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja