SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így teszi tönkre az életedet a jókislány-szindróma

Tóth Nikolett [cikkei] - 2024-03-26
Kedves, udvarias vagy mindenkivel, mások kérését pedig mindig magad elé helyezed. Mintadolgozó vagy a munkahelyeden, tökéletes anya és feleség. Csak egy valami hiányzik: hogy önmagad légy, hogy boldog légy.
Így teszi tönkre az életedet a jókislány-szindróma

Mit jelent az, hogy "jókislány-szindróma"? 

A jókislány-szindróma gyakran gyermekkori traumákra vezethető vissza. Ha gyerekkorodban nem kaptál feltétel nélküli szeretetet, ha azt tanultad meg, hogy azért, hogy szeressenek, mindig meg kell felelned mások elvárásainak, ha nem törődtek veled eleget, akkor könnyen kialakulhat nálad is az úgynevezett jókislány-szindróma. Az ilyen gyerekek általában azt élik meg, hogy ők nem szerethetők. 

Milyen is egy jó kislány? Kedves, rendes, engedelmes, simulékony, udvarias. Mindig szót fogad a szüleinek, minden kérésüket azonnal teljesíti, nem ellenkezik. 

Jókislánynak azonban senki sem születik, ezt a neveltetésünk során sajátítjuk el. Hiszen mindenkiben ott van a lázadásra való hajlam, és az, hogy kifejezze önmagát - csak sokan elnyomják magukban a későbbiekben is. 
 

Jókislány szindróma felnőttként

Milyen egy jó munkaerő? Olyan, aki rengeteg terhet elbír, és közben nem panaszkodik, hanem csendben, mosolyogva végzi a rábízott temérdek munkát.

Milyen egy jó anya? Aki mindent megcsinál a gyereke helyett, kiszolgálja őt a nap 24 órájában.

Milyen egy jó feleség? Aki nem veszekszik a férjével, nem panaszkodik, minden este meleg étellel várja, mosolygósan, és még a fáradtságát is próbálja leplezni.

Vagyis: az a jó, aki mindent kibír és mindezt még hangtalanul is teszi. 

Ez azonban oda vezethet, hogy soha nem érezzük magunkat jól a bőrünkben. Nézzük csak meg: hol vagyok ebben én? Hol van ebben, hogy én mit gondolok, hogy én mit szeretnék, hogy nekem mik az igényeim vagy az elvárásaim? 

Persze rajtunk kívül mindenki másnak ez tökéletesen megfelel. Hiszen ki ne szeretne egy munkamániással együtt dolgozni, aki mindennel elégedett? Kinek ne kellene egy mindig mosolygós, fáradhatatlan feleség, aki sosem panaszkodik semmire? Ki ne élvezné, hogy anya mindent megcsinál helyette? Vagy egy szomszéd, aki mindig segít, ha nem tudunk valamit megoldani? 

Éppen ezért a jókislány szindróma a kihasználást is magával vonja. 

És hogy mi lesz mindennek a következménye? Úgy fogjuk érezni, hogy teljesen ki vagyunk facsarva, elfáradtunk, hogy már nem bírjuk tovább a megpróbáltatásokat sem lelkileg, sem pedig fizikailag. Folyamatosan ugráltatnak minket, mi pedig engedelmeskedünk.
 

Ha boldogok szeretnénk lenni, akkor el kell kezdenünk lázadni

Fel kell tennünk magunknak a kérdést: jó ez így nekünk? Szeretnénk még boldogok lenni? A boldogság ugyanis csak rajtunk múlik, ez pusztán választás kérdése. 

Itt az ideje, hogy változtassunk, hogy kilépjünk a jókislány szerepünkből! Hiszen csak akkor tudjuk megvalósítani önmagunkat, ha néha egy kicsit rosszak is vagyunk, ha szembe merünk nézni a gyengeségeinkkel is.

És nem kell mindenkinek megfelelnünk.

Ez az átalakulás azzal kezdődhet, hogy elkezdünk lázadni. Elsőre furcsa lehet majd a főnöknek, hogy az addigi mintadolgozója most azt mondja, hogy ez túl sok, és nem szeretne két ember helyett dolgozni. Furcsa lesz otthon is, hogy nem lesz mindig minden zokni kimosva, vagy néha tele lesz a mosogató szennyes tányérokkal.

Azonban ha kitartóak vagyunk és tartjuk magunkat a kijelölt határokhoz, akkor végre egy kicsit elengedhetjük magunkat, fellélegezhetünk, és sokkal jobban fogjuk érezni magunkat a bőrünkben. A környezetünk pedig talán észbe kap, és ők is elkezdik kivenni a részüket a feladatokból...

Indexkép: StockSnap képe a Pixabay-en

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.

A szerkesztő ajánlja