SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Három generáció, egy háztartás: a többgenerációs együttélés előnyei

Családinet [cikkei] - 2022-12-31
 [X]

Régen természetes volt, azonban mára sajnos jelentősen lecsökkent azoknak a háztartásoknak a száma, ahol több generáció él egy fedél alatt. Pedig annak, ha a gyerekek, a szülők, a nagyszülők, sőt, adott esetben a dédszülők is együtt élnek, számtalan előnye lehet, amit érdemes kihasználni.

Költséghatékony megoldás

Az együttélés mellett számos érzelmi és racionális érv szól. Az utóbbiak közül az egyik legerősebb, hogy egy háztartást jóval olcsóbb fenntartani, mint kettőt-hármat. A több fizetésből és nyugdíjból összejövő bevételt sokkal költséghatékonyabb egy otthon fenntartására költeni, ráadásul, ha az anyagi terhek megoszlanak a szülők és a nagyszülők között, mindenki nagyobb biztonságban érezheti magát.

Arányos feladatelosztás

Mivel egy többgenerációs háztartásban az aktív pénzkeresőkkel együtt élnek iskolás, óvodás vagy kisebb gyerekek és nyugdíjasok is, a mindennapi teendők sokkal több felé tudnak eloszlani. Amíg a szülők dolgoznak, addig a nyugdíjas nagyszülők be tudnak segíteni a főzésbe, a háztartás vezetésébe vagy akár a kert gondozásába is.

Erős családi kötelék

Az elmagányosodás egy szomorú társadalmi jelenség, ami rengeteg embert érint, és a fiatal felnőttek épp úgy szenvednek tőle, mint az idős emberek. Azokat a családokat, ahol több generáció tagjai élnek egy háztartásban, ez a veszély nem fenyegeti, hiszen az erős családi kötelék mindenkit megtart, így a családtagok sosem maradnak magukra.

idős családtag gondozása

Állandó gyermekfelügyelet

Egy olyan kisgyermekes családban, ahol mindkét szülő dolgozik, állandó fejfájást okoz a gyermekek felügyeletének megoldása. Bár szerencsés esetben egy sztenderd család (szülők+gyerekek) is számíthat ebben a nagyszülők segítségére, azonban, ha mindannyian egy helyen élnek, ez nem is kérdés.

Idősek gondozása

Egy egyedül élő idős embernek a mentális problémák mellett olyan hétköznapi kihívásokra kell megoldást találnia, mint hogy ki intézi a bevásárlást vagy adott esetben ki segít a fürdésben és a betegalátét kicserélésében. A többgenerációs modell ebből a szempontból is előnyös, hiszen egy ilyen családban mindig akad társasága az idős hozzátartozónak és mindig van, aki tudja, hogy milyen gyógyszereket kell bevenni, hogy az ideális betegalátét 60 x 90-es, hogy milyen ételeket szeret, és úgy általában gondoskodik arról, hogy az idős családtag semmiben ne szenvedjen hiányt.

Az olyan feladatokat, mint az eldobható betegalátét cseréje vagy a gyógyszerek beadása, egy idősebb gyermek is el tudja végezni, de háromnál több generáció esetében az is gyakori, hogy az idős hozzátartozó (pl. dédszülő) gyermeke (a nagyszülő) már maga is nyugdíjas, de még ereje teljében van. Így ő is el tudja intézni a főzést, a bevásárlást, valamint a gyógyszerek és az egyszer használatos betegalátét beszerzését.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja