SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Beismerni a hibáinkat - az egyik legnehezebb feladat

Kulcsár Krisztina [cikkei] - 2021-10-20
Az életben az egyik legnehezebb feladat beismerni, ha tévedtünk és mindezt még nehezebb megtenni vezetőként. Ha hajlandóak vagyunk elismerni, hogy nem vagyunk tévedhetetlenek azzal sokat teszünk a pozitív megítélésünk érdekében. A hiba beismerése, a felelősség vállalása egyértelművé teszi a csapatunk számára, hogy mi magunk is elszámoltathatók vagyunk, ezzel bizalmat ébresztünk bennük és jó példával járunk elöl. A hibánkból mi magunk és mások is tanulságot vonhatnak le és a csapattagok is könnyebben beismerik majd, ha tévednek.

A tévedést nem könnyű beismerni

Az egyik legnehezebb helyzet, ha olyan embernek kell beismernünk a hibát, akinek kárt okoztunk a tévedésünkkel. Ezt a kínos helyzetet úgy enyhíthetjük, hogy elsőként vállaljuk a felelősséget és elismerjük hol és miben hibáztunk. Könnyedebb lehet a nyitott párbeszéd a helyzet kényelmetlensége ellenére is, ha az érintettek mindegyike hajlandó elvállalni a saját részét a dologban és változtat a viselkedésén a helyzet javítása érdekében.

A sikeres emberek egyik közös ismertetőjegye, hogy minden körülmények között vállalják a tetteikért a felelősséget és soha nem okoz gondot a számukra beismerni, ha tévedtek valamiben. Ugyanakkor a felismert és beismert tévedést is a lehető leghamarabb igyekeztek orvosolni.  Ahhoz, hogy valóban eredményesek legyünk a munkában, illetve az életünk bármely területén is, ahhoz ki kell tudnunk mondani a feloldozó szót: "Tévedtem, hogyan tehetném jóvá?". El kell, hogy ismerjük, ha melléfogtunk és teljes felelősséget kell vállalnunk a tetteinkért.

A hibáját beismerő ember hitelessé válik a környezete szemében.

„Az olyan ember, akinek mindig igaza van, kevésbé hihető, mint az, aki időről-időre beismeri, hogy tévedett.” - Ari Turunen

A hibáink beismerése nem csupán személyes előnyökkel jár, de az életünk minden területén gyógyító hatással van az emberi kapcsolatainkra. Kollégákban, barátokban, családtagokban és ügyfelekben egyaránt bizalmat kelt. Azzal, hogy beismerjük, ha tévedtünk a másik fél számára is lehetőséget adunk, hogy lazábban viselkedjen és nem szakad le az ég, ha hibázik, mert ez mindenkivel előfordulhat. Vezetőként elismerni a hibánkat sokkal nagyobb elismerést váltunk ki a kollégáinkból, mint a ragyogó sikereinkkel dicsekednénk. Emberként és vezetőként is sokkal inkább respektálnak majd.

Ha segítségre van szükségünk vezetői tanácsadást is igénybe vehetünk. Vállalva gyarlóságainkat könnyebben közelebbi és közvetlenebb viszonyba kerülhetünk a munkatársainkkal. A sebezhetőségünkkel bizalmat keltünk bennük és úgy érzik könnyebben megértjük az ő nézőpontjaikat is. Ebben a nyitott légkörben könnyebb elfogadni egymás különböző véleményét, bármi is legyen a téma.

A tévedésünk el- és beismerésével a másik félben tiszteletet és bizalmat váltunk ki. Mivel mindannyiunknak van hibalistája a saját maga által elkövetettekből, ezekből akkor is mazsolázhatunk, ha a másik félben keletkezett feszültséget szeretnénk oldani. Attól a ténytől, hogy nem csak ő hibázik, ez mással is előfordul, könnyebbnek fogja érezni a saját helyzetét. Ha szóba hozzuk a saját tévedésünket akkor ezt soha ne bírálattal folytassuk, inkább építő jellegű tanácsot adjunk.

Azzal, hogy elismerjük mi sem vagyunk tévedhetetlenek, levesszük a másik fél hibájáról a reflektorfényt ezzel kissé megnyugtatjuk és nem kényszerül védekezésre vagy esetleg ok nélküli támadásra. A szorongás és a félelem elhalványulhat benne, ami könnyebbé teszi a számára, hogy elinduljon a megoldás felé vezető úton.

Nyitókép: depositphotos.com

Kulcsár Krisztina


Kulcsár Krisztina
Családi vállalkozások szakértője, mediátor, mentor, coach, tréner

Elérhetőségeim:
Cím: Budapest, I. Csalogány u. 55. és Tata
Telefon: 06-20/662-45-69
E-mail: christina.kulcsar@gmail.com
Honlap: www.kulcsarkrisztina.hu,
www.soultherapy.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja