SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Konfliktuskezelés a családban

Kulcsár Krisztina [cikkei] - 2021-06-16
A szeretteinkkel való együttélés a legteljesebb tolerancia mellett is konfliktusokkal jár. A mindennapi feszültségek, a kisebb konfliktusok és a családtagok személyiségének eltérései könnyen vitákat szülhetnek. A családtagokat különböző célok vezérlik, eltérnek az igényeik és a szokásaik. A több generáció együttélésének is megvannak a maguk buktatói a számos előny mellett.

Ritkán, de létezhetnek olyan családok, amelyekben kevés a konfliktus. Például, ha egy határozott vezéregyéniség határozza meg a családtagok mindennapjait és a családtagok alárendelődnek az ő döntéseinek. Az egyén a véleményét megtartja magának, hogy ne bontsa meg a kikényszerített egyensúlyt. A családtagok egymáshoz való túlzott alkalmazkodása hosszú távon elégedetlenséghez vezet. Az olyan élet, amelyben mások hozzák meg helyettünk a számunkra fontos, az életünket meghatározó döntéseket hosszabb távon elégedetlenné és boldogtalanná tesz.

A tapasztaltabb vagy idősebb családtag ettől függetlenül adhat tanácsokat, hiszen jól jön az útmutatás, de ezzel érdemes óvatosan bánni. Az egymás életébe való beleszólás elkerülhetetlenül konfliktushoz vezet. Ha meg akarják mondani nekünk mi a jó, ellenállást vált ki.
Az empátia mindannyiunkban ott van és könnyedén bele tudjuk magunkat élni a másik ember helyzetébe és tudjuk mit tennénk, ha az ő helyében lennénk. Ez persze nem jelenti azt, hogy ő egyet is ért velünk. Lehetséges, hogy a mi megoldásunk homlokegyenest különbözik az általa elképzelttől.
Valódi segítséget akkor tudunk nyújtani, ha elfogadjuk, hogy másoknak joguk van a saját döntéseiket meghozni még akkor is, ha mi biztosak vagyunk benne, hogy hibás döntést hozott.  Ilyenkor a támogatásunk, hogy ott vagyunk a hátérben támaszként bármi történjen is éppen elegendő. Ezzel tehetünk a legtöbbet a családi béke érdekében.
A támogató légkörrel rendelkező családokban is számos súrlódás lehet a családtagok között. Az eltérő vélemények természetes következménye a vita. Ahol már soha sincs veszekedés ott a másik fél iránti teljes közöny lehet a jellemző, azonban a heves viták romboló hatással vannak a család egészére és megmérgezik az együtt töltött időt.
A megoldás az egyensúly megtalálása, ami minden család esetében más és más lehet. Ami minden esetben érvényes: hagyjunk a felnövekvő generáció számára szabad teret. Ne akarjuk, hogy a mi életünket éljék. Be kell járják a saját útjukat és a hibáikat sem kerülhetjük el helyettük. Ebben iskolai keretek között a családi életre nevelés is segítséget nyújt.

A konfliktusok elkerülésére biztos recept nem létezik, de mi magunk sokat tehetünk a melegebb légkör eléréséért, még abban az esetben is, ha meg vagyunk győződve róla, hogy a másik fél tehet a viták kirobbanásáról.

Néhány tipp a konfliktusok kezelésére:

  • Vegyük számba mi az, amit teszünk vagy mondunk és biztos, hogy a másik felet ki fogja hozni a sodrából és ezeket igyekezzünk elkerülni, ahol csak lehetséges. Ha elkerülhetetlen a helyzet, reagáljunk más módon, mint eddig. A gyerekek profi módon tudják hergelni egymást. Vannak, akik felnőtt korukra sem hagyják ezt abba, mi mégis maradjunk ki belőle, ha lehet. Felesleges megbántani a családtagjainkat. Ha minket ugratnak próbáljunk meg közönyösek maradni amennyire csak lehet. Ne sértődjünk meg és kerüljük el a bosszúállást is, ezzel leszerelhetjük az áskálódót.
  • Ha vita parázslik fel, törekedjünk higgadtságra! Az észérvekre támaszkodjunk és kerüljük az agressziót.
  • Szeretteinkkel beszéljük meg nyíltan a gondjainkat! Közösen keressünk mindenki számára elfogadható megoldást. Ezzel megtakarítható mindaz az energia, amit eddig a veszekedés emésztett fel. A sok bensőséges beszélgetés segít elkerülni az egymástól való eltávolodást, vagy hogy túl sok feszültség halmozódjon fel. Vállaljuk fel az érzéseinket és vágyainkat és hallgassuk meg a másik felet is, ő mit szeretne. Szükségtelen egymást győzködni az igazunkról. Mindenkinek igaza van a saját nézőpontjából és tartsuk tiszteletben egymásét.
  • Tiszteljük egymás döntéseit és a saját döntéseink tiszteletben tartása is legyen természetes a családtagok részéről. Ezzel támogató, szeretetteljes, melegséget árasztó légkört teremthetünk az otthonunkban. Ha szükségesnek látjuk, szakember segítségét is igénybe vehetjük a béke megteremtésében.
  • Ha hibáztunk ismerjük el és kérjünk bocsánatot! Fordított helyzetben fogadjuk el a bocsánatkérést. A konfliktusokat feloldani kell, nem elmélyíteni.

A békés családi fészek nem a viták hiányát jelenti, inkább olyan szövetséget, amelyben minden családtag önmaga lehet, biztonságban érezheti magát anélkül, hogy álarcok mögé kellene rejtőzzön.

Nyitókép: depositphotos

Kulcsár Krisztina


Kulcsár Krisztina
Családi vállalkozások szakértője, mediátor, mentor, coach, tréner

Elérhetőségeim:
Cím: Budapest, I. Csalogány u. 55. és Tata
Telefon: 06-20/662-45-69
E-mail: christina.kulcsar@gmail.com
Honlap: www.kulcsarkrisztina.hu,
www.soultherapy.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Dráma az esküvőn: az oltár előtt esett össze a menyasszony

Stressz, éhezés és a boldogító igen - avagy hogyan NE készüljünk a nagy napra.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja