Kemény voltam a nénivel, de a javára vált!
Hogy miért nem használ valaki egy alkalmazást, ami a számára egyszerű és azonnali megoldást jelent? Ebbe a kifogásba futottam bele a neten:
"62 éves vagyok, nincs bankszámlám, és nincs profi telefonom se, de ha lenne, ezek az okos kütyük számomra inkább rafkósak, mert mindig hülyét csinálnak belőlem."
Minden bántás nélkül visszakérdeztem: - Meddig tervezi, hogy élni szeretne? Ha megéri mondjuk a 73-at, vagy akár a 80-at, akkor majd könnyebb lesz megtanulni?
Egyszerre kijózaníató és nehezen elfogadható ez, de mégis kegyetlenül igaz. És egy jelenséget mutat be, amelyről beszélnünk kell!
A kérdező 36 éves volt, amikor már volt internet Magyarországon, sőt Internet kalauz is. 40 éves korában már komoly internet-gazdaság és millió tájékozódási forrás költözött a netre. A köztes időben - mivel a beszélgetés a Facebookon zajlott - képessé tudta tenni magát egyszerű regisztrációk végrehajtására, és ez a legtöbb esetben elég.
Kiszolgáltatottság helyett - önkiszolgálás
Ahogy a helyzet ma áll, az összes ügyintézős dolog átmegy az online térbe és minél kevésbé akarunk kiszolgáltatottak lenni másoknak, annál érdemesebb megtanulni ezeket, még akkor is, ha "rafkósak". Aki nem tanul bele ezekbe, annak mindig találnia kell majd valakit, akinek ki van szolgáltatva, hogy segítsen az online dolgokkal. Ez nem cél egy normális ember számára.
Isten és az informatikusok versenye
Van az a mondás, hogy Isten meg az informatikusok évek óta harcban állnak. Az informatikusok egyre hülyebiztosabb programokat készítenek, Isten meg egyre nagyobb hülyéket. Azonban aki már "régebben készült", az esélyesen kevésbé lesz hülye, hiszen rengeteg tudás és tapasztalat van a birtokában.
Fontos, hogy minden idegenkedésünk mellett is megismerjük és megtanuljuk a netes alkalmazások használatát. Nem bonyolultabb, mint a Facebookra regisztrálni - ami nyilván sikerült, hiszen itt beszéltünk. A legtöbb app egyszerűbb mint egy fonott kalács receptje. Minden olyan embernek, aki azt gondolja, hogy élhet enélkül, el szoktam mondani, hogy a világ ebbe az irányba megy. És aki nem megy vele, az kiszorul.
Az édesanyám 88 éves, a nénikém 83. Mindketten használnak tabletet. Tudnak alkalmazást letölteni, igaz bankolni bátrabban mennek a bankfiókba, de ha arról van szó, könnyedén rendelnek a neten ... Ha ők tudnak, akkor más is. Szóval érdemes egy türelmes barátot fülön fogni és addig tanulni, míg meg nem érti a működését.
Segítsünk!
Ha te magad lennél a türelmes barát, akkor pedig állj bele a feladatba és adj digitális biztonságot annak, aki tart ettől. Segítsünk ennyivel, hiszen egy-két óra ráfordítással egy életet tehetünk könnyebbé. Az idegenkedés néhány apró sikerélmény után többnyire elszáll és a korábbi félősök is lelkesen belevetik magukat az applikációk használatába. Igen, még az idősebbek is.
Az Internet elterjedésének kezdete is már több mint 20 éve volt! 1999-ben már a lakosság 20% -a használt netet, igaz főleg egyetemisták és fiatalok voltak ebben a körben, majd 2000-re a teljes nethasználói penetrációban a nők aránya meghaladta az 5%-ot, és ez a szám 2002-re robbanásszerűen megnőtt. Néhány év elteltével a lakosság többsége - és rengeteg nő - használta az internet nyújtotta lehetőségeket. Tehát a mai hatvanasok számára ez a kifogás már igencsak sántikál.
Természetes, hogy van, aki idegenkedik ezektől - és jó, ha nyitottan áll hozzá, kacag a hibáin, vagy segítséget kér.
Ugyanakkor, ha valaki ettől a fajta tanulástól mereven elzárkózik, ha ezzel a lehetőséggel valaki mostanáig nem élt, azt - a fentiek miatt - egyre kevésbé lehet a koruk számlájára írni. Az kihagyta ezt a lehetőséget, csakúgy, mint esetleg egy sor másikat (esetleg nem szeretett színházba járni, nem utazta be a világot vagy épp nem tanulta meg a fonott kalács receptjét) is. Nekik azt kell megmagyarázni, hogy tanuljanak meg élni, még nem késő, nem bánják meg, és hálásak lesznek, még akkor is, ha nem 97 hanem akár 63 éves korukban kell itthagyniuk ezt a rendkívül változatos, gazdag földi létet.
Képforrás: Pixabay - rottonara ;Usa - reiseblogger
Közösségi hozzászólások: