SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A harmonikus párkapcsolat titkai

Petróczi Katalin [cikkei] - 2021-01-14
Vajon min múlik, mitől függ, hogy házaspárok 10-20-30-60 évig is együtt élnek békében, szeretetben, harmonikus párkapcsolatban? És valóban, a párok, házaspárok nagy többsége sajnos nem éli meg a 10 évet. Vajon mi adja a különbséget ezek között a párok között?

John Gottman, amerikai párkapcsolati terapeuta sok ezer páron végzett kutatásának eredménye azt derítette ki, hogy 6 szokás van, amire odafigyelnek azok a párok, akik aztán hosszútávon boldog kapcsolatban élnek. A videóban elmondom ezt a 6 szokást.

 

Mi a harmonikus párkapcsolat titka?

  • Azonos érdeklődési körök?
  • Hasonló temperamentum?
  • Egyetértés a fontos dolgokban?
  • Azonos értékrend?

Az azonos értékrend nagyon fontos. De azt gondolom, hogy az egyéniségben, a személyiségben és érdeklődési körök terén lévő hasonlóság egyáltalán nem feltétele egy kiegyensúlyozott párkapcsolatnak. Legtöbbször erre tippelnek, mint fontos tényezők, akik között szóba kerül ez a kérdés. 

 

A tartós harmonikus párkapcsolat titka inkább:

 

1) A sok-sok élethelyzet és kihívás közös megoldása

Állandóan változik az életünk, az élethelyzetünk. Sok kihívást tartogat a karrierutunk, a gyerekek növekedése, a szüleink öregedése. Ezeken felül is sok kihívás adódik a mindennapi életben. Ha ilyenkor fontosabbnak tekintjük a közös érdeket, a helyzet megoldását, mint azt, hogy egy-egy vitában ki "nyer", nagy esélyünk van, hogy békésen kezeljük az adott helyzetet. Amikor egy ilyen nehézségen sikerül közös erővel túljutnunk, az minden esetben megerősíti a kapcsolatunkat.

 

2) A humorérzék

Szoktam mondani, hogy a humor a legeredményesebb és szórakoztatóbb útja egy konfliktus kezelésének. Persze nem arról beszélek, hogy elviccelünk valami komoly helyzetet, akár a másikat megbántva. Hanem arról, amikor elsősorban saját magunknak tudunk kicsit vicces tükröt tartani. Amikor tudunk fontos és kevésbé fontos dolgok között különbséget tenni. Amikor elég stabil az önértékelésünk ahhoz, hogy merjük akár a társunkat megmosolyogni. Ehhez kapcsolódik a két következő fontos tényező.

 

3) Saját egyéni stabilitásunk

Amikor zavar bennünket valami a párunkban, vagy abban, amit, ahogy csinál vagy mond, érdemes azt boncolgatni kissé, hogy vajon miért zavar az bennünket. Ha sokszor megsértődünk, akkor jellemzően nem a párunkkal van a baj, hanem a saját önértékelésünkkel. Hiszen ha tisztában vagyunk a saját értékeinkkel, akkor nem zökkent ki bennünket egy-egy bántó megjegyzés se.

 

4) Őszinteség

Nagyon fontos, hogy ne kelljen játszmákba bonyolódnunk. Nagyon félrevihet egy kapcsolatot és sok-sok félreértéshez vezet, ha játszmázunk. Nem csupán a másikat vezetjük félre, de saját magunk is nagyon sokat kell, hogy nyeljünk, ha nem mondhatunk ki dolgokat úgy, ahogy azt gondoljuk. Ehhez nyilván megfelelő kommunikáció szükséges, de a legnagyobb szabadságot egy kapcsolatban éppen az adja, ha nem kell egymás előtt titkolóznunk, nyelnünk, hanem bármikor bármiről megoszthatjuk a gondolatainkat másokkal.

 

5) Megfelelő mennyiségű és minőségű kommunikáció

A nem megfelelő kommunikációra vezethető vissza a válások 80%-a. Ahogy az előző pontban is említettem óriási tehertől szabadulhatunk meg, ha megteremtjük a körülményeit és a lehetőségét annak, hogy bármiről tudjunk beszélni. Ha mindig a jobbítás szándékával ülünk le beszélgetni a kényelmetlen dolgokról is, nem azért, mert a saját igazunkat akarjuk védeni. Ez persze megint összefügg az önismerettel, önbecsüléssel. Hiszen aki hisz saját magában, annak nem kell ezt kifelé mindig igazolni és külső visszajelzésektől függővé tenni a jóllétét.
 

A fentiekből kiderül, hogy a lényeg a jó házasság egy olyan erős szövetség, ahol mindenkinek megvannak a maga erősségei és gyengébb oldala, amit tiszteletben tart mindkét fél. Inkább kiegészítik egymást, minthogy azon igyekeznének, hogy ugyanolyanok legyenek, vagy egymást próbálják megváltoztatni. 

Kiemelt kép: Woman photo created by freepik - www.freepik.com

Petróczi Katalin


Petróczi Katalin
Életvezetési és párkapcsolati coach, házassági tanácsadó, mediátor

Elérhetőségeim:
Email: boldogan@petroczikatalin.hu
Telefon: 20 9394524
Facebook: Petróczi Katalin - A boldog, tartós párkapcsolat tanulható
Honlap: petroczikatalin.hu/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja