SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

NAGYMAMANYELV

Mezei Csongor Andrea [cikkei] - 2020-12-07
"... kitántorgott Amerikába másfél millió emberünk" - írta József Attila Hazám c. versében nagyjából száz évvel ezelőtt. Akikről ő beszélt, azok valószínűleg képzetlen, alkalmi munkából élő, vergődő emberek lehettek, akik a nyomor és kilátástalanság elől menekültek messzi országokba.

Ma már inkább a képzett, akár több nyelvet beszélő, életrevaló fiataljaink próbálkoznak meg azzal, hogy külföldön "próbáljanak szerencsét". Idegen országokban teremtik meg az életfeltételeiket, sokan ott találják meg életük párját is, családot alapítanak, és csak látogatóba jönnek haza olykor, immár saját gyerekeik kezét fogva.

Ezeknek a gyermekeknek a Magyarországon élő nagyszülei még nem ebben a „nagyvilági” kultúrában nőttek fel. Amikor még ők voltak fiatal édesanyák, édesapák, vasfüggöny zárta le az országot Nyugat felé, nem sok lehetőség adódott nyelveket tanulni, sőt, olyan nagyon talán érdemesnek sem tűnt. Ebből a generációból sokan gyári munkások voltak, vagy irodai adminisztrátorok, trolibuszt vezettek, és csak turistaként, ritkán jutottak az országhatáron túlra, akkor is inkább Kelet felé. Nem készültek fel az angolul beszélő, tabletet nyomogató, repülővel érkező unokákra, akik olyan simán birkóznak meg a repülés élményével, és biztonságban mozognak a számukra egyre bejárhatóbb világban.

Nehéz megtalálni az utat egy Magyarországi kis városban, vagy falun élő nagymama és angol, német, vagy francia állampolgárságú kisunokája között. A nagymama esetleg alig beszéli a nyelvet, vagy ott tart vele, mint a kétéves unokája. Szerencsére a konyhanyelv mindkettőjük számára jó kezdés… A nagyszülő esetleg nem tudja zsigerből kezelni a videochat-et, alig ismeri az okostelefon lehetőségeit. Az édes anyanyelv fogalma ezen a ponton elhomályosodik, hiszen ott a messzi idegenben – ami a gyerek hazája - valószínűleg nem a magyar nyelvű altatódal fogja a kicsi pihenését kísérni.

Ha mégis idelátogatnak, nincs „Egy, megérett a meggy…”, nincs „Ecc, pecc, kimehetsz…” Az ezzel próbálkozó nagymama jó eséllyel csak egy fészkelődő, lekéredzkedő gyermekkel találkozik majd, akit azután leeresztett kézzel néz a fotelból, szomorúan. A gyermek inkább azt választja, hogy lecsúszva a nagyanyai ölből, odaballag a LEGO-polcához. Nincs ugyanis nagymamanyelv, és aki ebben a nehéz helyzetben teljesíteni szeretné nagymamai küldetését, annak bizony fel kell készülnie a feladatra.

És nem csak a nyelvi nehézségekre. A kulturális különbségek szintén meghatározók lehetnek. A nagymama halottak napján megemlékezik elvesztett szeretteiről, míg az unoka csontvázjelmezben csokoládét kéreget a szomszédoktól. A nagymama nem mesélheti el a Piroska és a farkas-t, mert a külföldön élő család ezt túl ijesztőnek tartja. A nagymama a chippendale-re azt hiszi, hogy az egy lakberendezési stílus. A nagymama nem fogja tudni elmesélni, milyen volt úttörőnek lenni…

A nagyszülőnél rengeteg tudás és szeretet gyűlik össze, amit nem tud átadni, és szenved ettől. Lehet, hogy évente egyszer van pénze arra, hogy átrepüljön a tenger, vagy az óceán felett, az alig látott gyermek pedig nem tud mit kezdeni a plüss Süsü sárkánnyal, és a nagymama végül úgy látja jónak, hogy próbál a fia, vagy lánya háztartásába besegíteni, hogy ottléte ne múljon el haszontalanul. Itthon kicsit szégyenlősen próbálja kiejteni unokája idegenesen hangzó nevét, és mesélni élményeiről a szomszédnak.

Van lehetőség arra, hogy felkészüljünk erre. Vannak tanfolyamok idősek számára, melyek az okostelefon használatát tanítják meg, és vannak nyelvi csoportok idősek számára is. Válhat ez a helyzet az idős ember életének legnagyobb kalandjává is, melyben új lehetőségeket találhat.

Nem érdemes veszni hagyni azt a különleges kapcsolatot, ami a nagymamát unokájához fűzi. Ne adjuk fel! Az igazi nagyanyanyelv utat talál az unokához, leleményes, és nagy túlélő. Ne felejtsük el, hogy a magyar nyelv és kultúra olyan érték, amit érdemes átadni! Sose lehet tudni, hogy unokánk a távoli jövőben nem pont abból fog-e megélni, hogy maga is ezt a hagyományt tanítja, vagy nem ő lesz-e az, aki a gyermekeit majd itt, ezen a tájon akarja nevelni. Mert okkal kötődik ide.

Fotó: Andrea Piacquido-tól a pexels.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja