SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A türelmes szülők 6 titka: tanácsok a szakértőktől

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-12-12
Nem egyszerű megőrizni a hidegvérünket, főleg akkor, ha otthonról egészen más mintát hoztunk. Jó hír azonban, hogy a türelem képessége tanulható - igaz, szükség van hozzá kitartásra, kudarctűrő képességre és egy kis humorérzékre is.

Amikor türelemről beszélünk, nem azt mondjuk, hogy gügyögjünk a gyereknek akkor is, amikor legszívesebben felrobbannánk. Egyáltalán nem kell, sőt, káros úgy tenni, mintha nem zavarna, ami történik, mikor igenis zavar. Az azonban mindenképp üdvös, ha a – jogos – dühünket nem kiabálással és ajtócsapkodással csillapítjuk le.

De akkor hogyan? Ezzel kapcsolatban szedtük össze gyerekpszichológusok tanácsait:


Derítsd ki az okot!

„A nap, amikor rájöttem, hogy a gyerekeim azért viselkednek szörnyű módon, mert fáradtak, rosszul érzik magukat, vagy egyszerűen csak több szeretetre és figyelemre vágynak, megváltoztatott mint szülőt” – írja Notoya Green gyerekpszichológus.

Valóban. A gyerek a legritkább esetben rosszalkodik azért, hogy ezzel a környezetét bosszantsa. Ezért próbáljuk meg mindig kitalálni, hogy az adott helyzetben mi áll a nyűgösködés vagy épp kontrollálatlan viselkedés hátterében. Fáradt? Éhes? Unatkozik? Túl sok az inger? Egy biztos: az ideges kiabálás a legritkább esetben szokott ilyenkor eredményre vezetni.


Számolj tízig

Leo Babauta pszichológus szerint a tízig számolás mindenkinek jó megoldás: ha magunkban tesszük, azzal lenyugtatjuk az idegeinket, ha pedig hangosan, a gyerekek is észreveszik, hogy most komoly a helyzet. Mire eljutottunk tízig, általában abba is hagyják a kiabálást vagy a veszekedést.


Mit tenne Anya?

Aki jó mintát hozott otthonról, egy-egy rázósabb helyzet során feleheti magának a kérdést: mit tett ebben a helyzetben a saját anyukám?


Képzeld azt, hogy valaki figyel

Szintén Leo Babauta tanácsa, amely elsőre cinikusnak hangozhat, de működik! A négy fal között több mindent engedünk meg magunknak, mint nyilvánosan – és rendszerint ilyenkor hangoznak el azok a mondatok és történnek olyan cselekedetek, amelyeket utána mélyen megbánunk. Ha képes vagy rá, érdemes végiggondolnod, vajon hogyan reagálnál akkor, ha más is szemtanúja lenne a jelenetnek.

 

Töltődj fel!

Egy stresszesebb munkanap után, ha megteheted – mert mondjuk nem rohansz a gyerekért az oviba –, próbálj meg feltöltődni: sétálj, menj el fodrászhoz, igyál meg egy kávét, és csak utána menj haza a gyerekeidhez. Ha erre nincs mód, akkor is igyekezz úgy szervezni az életedet, hogy időnként jusson magadra is időd. Ehhez valószínűleg az kell majd, hogy merj segítséget kérni, de hidd el, nem attól leszel jó anya, hogy egyedül vállalsz mindent, majd összeroppansz.

 

Ne vedd magadra

Sok szülő azért veszíti el a türelmét, mert a gyerek viselkedését, főleg a szemtelen, barátságtalan megnyilvánulásait személyes sértésnek veszi – véli Jeffrey Bernstein gyermekpszichológus. Pedig nem kéne. Az a szülő, aki tisztában van vele, hogy a gyerek is olykor a saját, kontrollálatlan érzelmei áldozata, és nem tekint minden helytelen viselkedést az ő személye ellen irányuló cselekedetnek, könnyebben képes megőrizni izzasztó szituációkban is a hidegvérét.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Kinga / shutterstock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja