SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Anya is megérdemli: pihentető tippek fáradt, kimerült szülőknek

Zachár Arinka [cikkei] - 2018-10-26
Anyaként a legritkábban gondolunk arra, hogy mi az, amit "megérdemlünk", hiszen minden gondolatunk a gyerekek körül jár.

Vannak olyan "született édesanyák", akik számára az jelenti álmaik megvalósulását, akiket az tölt fel, ha 24 órás készenlétben állhatnak gyerekeik és párjuk "szolgálatában", amit persze ők egy percig sem éreznek annak. De nem ez az általános.
 

Nagyon hamar eljön az a pillanat, amikor a Maminak arra van szüksége, hogy egy rövid időre kiszakadjon a körforgásból, amit a kis jövevény érkezése indított be és CSAK magával foglalkozzon.

Mert csak akkor tud – élete leggyönyörűbb - feladatának megfelelni, ha jól van a bőrében, s nem a túlélésért küzd. De ehhez fel kell tölteni időnként a lemerülő aksikat!

Ez pedig – legalábbis az elején – szinte reménytelen feladatnak látszik. Hogy is lehetne még 10 percet is lecsípni a napból, mikor az ember ki se látszik a feladatokból – attól a perctől kezdve, hogy kinyitotta a szemét. Még azt is nehéz eldönteni, hogy mivel kezdd a napot…
 

Mosoly

Felkelés után állj meg 1 percre a tükör előtt, húzd mosolyra a szád és addig tartsd ezt a pózt, amíg belülről is érzed, hogy jókedvre derültél! Máris jobban indul minden. 


Átlátható lista

Ha úgy kelsz fel, hogy van egy jegyzetlap a konyhában kiragasztva, amin felsorolod magadnak az aznapi teendőket, akkor a nap folyamán többször is elmosolyodsz majd, mikor kipipálod, hogy ez is megvan, meg az is. :)


Anyaidő

Ha eddig nem sikerült volna, akkor mostantól a tennivalók listájába tervezd be napi-, de legalább heti szinten az anyaidőt.

Tudd, hogy az a fél-, egy-, vagy akár 2 óra csak a tied, arra van szánva, hogy pihenj, relaxálj, kikapcsolódj – feltöltsd magad. Ezt is persze meg kell tervezni és szervezni, de az első egy-kettő után már rutinosan fog menni. S akkor nézzünk néhány lehetőséget, amivel ezt az én-időt eltöltheted:

  • ha Neked az jelent kikapcsolódást, hogy az állandó bébi-búgást kis időre szüneteltetve néma csend vegyen körül, ülj le egy kávé mellé, míg alszik a bébi (a mosatlan, mosnivaló, stb. megvár) és max. a madarak énekét hallgasd (ha olyan szerencsés vagy, hogy vannak a környezetedben madarak).


    Kép: pexels / mentatdgt
  • kávézás közben akár átlapozhatsz egy divatlapot, és/vagy meghallgathatsz egy relaxációs CD-t
  • ha felnőtt hangokra vágysz, elintézhetsz 2-3 telefont, de ne a gyerek ügyes-bajos dolgairól beszélgess ezalatt
  • időnként kényeztesd magad egy-egy "jutalom falattal"
  • próbálj legalább időnként magadnak is készíteni egy-egy egészséges ennivalót: egy smoothie-t, egy gyors salátát, vagy amit szeretsz
  • tegyél érte, hogy minden nap kapj egy kis endorfin-fröccsöt! Több dologgal is elérheted: mozgással, mondjuk a babát hordozókendőbe téve vele együtt táncolhatsz kedvenc zenédre; esetleg elmehettek egy baba-mama úszásra


    Kép: pixabay / xusenru
  • boldogsághormon löket 2-3 kocka jó minőségű étcsoki elfogyasztása is; ha a játszótéren a naposabb oldalt választod, a napsugár hatására szintén termelődik az endorfin és persze egy jó nevetés is emeli a szintet

    Kép: pexels
    olly
  • vigyázat: a facebookozás nem énidő, hiszen nem önmagadra fordított minőségi időről van szó
  • próbáld megszervezni, hogy hetente egyszer-kétszer eljuss egyedül vásárolni
  • menj el rendszeres időnként a fodrászhoz, és válassz teljesen új frizurát
  • hagyd, hogy elérjenek hozzád a legújabb divathírek
  • ha az "angyalok is besegítenek", akkor szervezd meg, hogy legyen heti kimenőd, amikor rendszeresen részt veszel egy olyan programon, ami a legközelebb áll hozzád: lehet ez jóga, tánc, énekkar, vagy akár csak egy jó dumcsizás a barátnőkkel
  • mit szólnál, legalább havonta egyszer egy Apa-naphoz?

Ha el tudod érni, hogy "ne legyél jelen" a családi életben se fizikailag, se szellemileg, se lelkileg, hogy legalább egy rövid időre kipihenhesd magad, a végén már azt fogod érezni, hogy nagyon hiányzik a picurkád, és a folyamat végére kapsz egy türelmesebb, derűsebb anyát, s ennek következményeként egy nyugodtabb babát.


Kép: pexels.com / daria-shevtsova
 

Esti rituálé

Esténként szánj pár percet a másnapi tennivaló listád megírására, hogy a napod ugyanolyan szervezetten, apró sikerélményekkel kísérve teljen, mint az előző!

S egy dolog nem maradhat ki a napodból: öleld meg párod hosszan, hogy szíved, lelked gyógyírra találjon minden nap!

Indexkép: pexels / tirachard-kumtanom

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja