SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A legnagyobb párkapcsolati buktatók

Családinet [cikkei] - 2018-05-11
Mind vágyunk egy igazi társra, de sokszor elfelejtjük: ahhoz, hogy tudjuk, mit is szeretnénk egy kapcsolatban, először saját magunkkal kell egyensúlyba kerülni. Dr. Gyöngy Lilla kineziológus szakértővel keressük a boldog párkapcsolat titkát.

Nem is kérdés, a leggyakoribb probléma az, hogy az emberek nem tudják megtalálni a párjukat. Nehézségeik vannak az egyenrangúság és a hosszú távú harmónia megteremtésében, ezért a kapcsolatok előbb-utóbb tönkre mennek. Ez kudarcélmény, ami miatt még nehezebben találnak új párt, mert félnek az újabb sérüléstől.
A legtöbben abba a csapdába esnek, hogy külső kapaszkodókat próbálnak keresni: "ha lefogyok, biztosan találok párt", "ha több pénzem lenne, nem lenne gond" stb. Pedig elsődlegesen befelé kellene munkálkodni, méghozzá az önismereten! Enélkül ugyanis csupán magába a szerelembe - egy idealizált képbe - leszünk szerelmesek.
 

Hol rontjuk el?

A felszínen jellemzően kommunikációs probléma jelentkezik, vagyis a párok úgy érzik, nem értik meg egymást. Érzéseiket, vágyaikat és azt, hogy mit szeretnének, nem tudják anélkül megfogalmazni, hogy bántanák, sértegetnék vagy kritizálnák egymást. Továbbá manapság nagyon nehéz kialakítani az egészséges egyensúlyt a munka és a magánélet között. Sokszor komoly logisztikába kerül megteremteni a pihenésre, töltődésre szolgáló időt, az "én időt", a "mi időt", gyerekekkel együtt még a "családi időt" is tervezni kell. Enélkül viszont kifogynak az energiatartalékaik. Mindkét fél türelmetlenebb, idegesebb lesz, a konfliktusokat inkább igyekeznek elkerülni, hogy ne veszítsenek még több energiát, és szépen észrevétlenül elkezdenek távolodni egymástól. A szeretetteljes egymásra figyelést és az intimitást felváltják az elvárások és a "szürke hétköznapok". Kialakul a társas magány.


Kép: flickrTina Franklin

Adok-kapok

Hatalmas problémát jelent a párok közötti egyenrangúság hiánya vagy elvesztése is. Ez számos területen jelentkezhet: egyik fél gazdagabb, mint a másik, jobban szereti a másikat, több energiát fektet a kapcsolatba stb. A másiknak való alárendelődés eleve kudarcra ítél egy párkapcsolatot, ha már az elején sem voltak a felek egyenrangúak. Sokkal nagyobb az esély egy kapcsolat megmentésére, ha az egyenrangúság eredetileg megvolt, csak valami miatt megbillent. Egyenrangúság kell a kölcsönös tisztelethez egymás iránt, ahhoz, hogy mindkét fél a kapcsolatban önmaga lehessen, és ahhoz, hogy a felek kölcsönösen építeni és támogatni tudják egymást.
 

Ér-e belevinni napi problémáinkat párkapcsolatunkba?

Tudatosság kell ahhoz, hogy el tudjuk különíteni, melyek azok a problémák, amiket magunk is meg tudunk oldani, illetve amiket nekünk kell megoldani, mert az egyéni felelősségi körünkbe tartozik. Ugyanakkor ahhoz is tudatosság kell, hogy felismerjük, melyek azok az esetek, amikor jogunk van támogatást, segítséget kérni a párunktól, illetve, hogy melyek azok a dolgok, amikbe muszáj őt bevonni, mert a közös életünket érintik. A másik határainak tiszteletben tartása azt jelenti, hogy figyelünk arra, hogy hogyan és mikor zúdítunk valamit a másikra, továbbá azt, hogy nem várjuk el a másiktól, hogy gondolatolvasó legyen.
 

A kulcs: az önismeret

Rengeteg módszer áll rendelkezésre, hogy segítsünk magunknak. A kineziológia például fejleszti az önismeretünket, megtanít felismerni és helyesen kommunikálni az érzéseinket, igényeinket. Erősíti az önértékelésünket, hogy jobban tiszteljük saját magunkat, mert csak így fogjuk tudni tisztelni a párunkat is, ami az egyenrangúság megteremtésének alapja. Ezek pedig nélkülözhetetlen elemei egy boldog párkapcsolatnak.

Indexkép: pixabayBob_Dmyt
Forrás: purecom.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja