SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Amiről nem mesélnek a nagymamák...

Szabóné Kálmán Anna [cikkei] - 2017-06-26
"Jó életed van, mama!" Ezzel a meglepő véleménnyel illette 14 éves fiúunokám nemrég megjelent könyvemet.

Ezzel tulajdonképpen rátapintott, ill. ráérzett a lényegre, annak ellenére, hogy minimális a magyar nyelvtudása. Féléves kora óta ugyanis angol anyanyelvű apa mellett nevelkedik Angliában.

Könyvem egyébként blogkönyv, címe: "Az időskor felszabadít", és sok fotót tartalmaznak írásaim. Az unokám természetesen ezek láttán vonta le következtetését életminőségemre vonatkozóan. A fotózással tudvalévőleg csak boldog pillanatainkat szoktuk megörökíteni.

Egyszer talán képes lesz a sorok között is olvasni, és rájön, hogy a mama a mostani boldog, vagy inkább elégedett életének ugyanúgy megfizette az árát, mint mindenki más.

Nem mondhatom el neki, hogy mit éreztem, amikor első fél évének együtt átélt boldogsága után el kellett engednem anyukájával együtt új életük felé, tőlem többezer km-re. Nem tudhatta, mit éreztem, amikor a fellegek közé emelkedő gépük után néztem?!

Azt a sebet sem mutatják a fotók, amiket a férjem elvesztése ejtett 28 évvel ezelőtt. Nem mondhatom el, hogy a világ legjobb nagyapja lehetett volna, lányomnak is csak 8 évig lehetett az apukája. A veszteségeket lelkünk legmélyére rejtjük, és a ritka együttléteket csak az örömnek szenteljük.

Ő nem érezheti, ne is érezze még, mi az, hogy elengedés. De ha ez megtörténik az emberrel, a romokon újraépítheti életét, és mindenben megtalálhatja a szépet, a boldogítót.

Ahogy életem utolsó felvonását élem, tudatosan is törekszem erre. Amit csak lehet, még megnézek a közeli világomból. Fiatalon még ráérünk, előttünk az élet. De így 70 körül egy utolsó nekifutással próbáljuk pótolni az eddig elmulasztott utazásokat akár hazánk szép tájaira, akár Európa-szerte.

Emellett olyan új elfoglaltságokba kezdhet korosztályunk, amelyeket nyugdíjasan, megszabadulva a munkahely kötöttségeitől könnyebben megvalósíthat. Lehet ez utazás, vagy egy régi képesség felélesztése, mint festés, hangszeren játszás, írás, stb.

Tanulhatunk új dolgokat, pl. nyelvet, vagy a számítógép használatát. Haladnunk kell a korral, hogy lépést tarthassunk gyerekeinkkel, unokáinkkal, akik ezekben perfektek. Felnéznek így ránk és segítenek is, ha elakadunk.

Nekünk kell a hidat megépítenünk a fiatalokhoz és barátainkhoz, hogy életünknek ez a szakasza ne az elmagányosodás, a korlátok, hanem a lehetőségek, a vidám társas kapcsolatok színtere legyen.

"Bármihez, amit megtehetsz, vagy megálmodsz, fogj hozzá!
A merészségben zsenialitás, erő és varázslat rejlik."
/Goethe/

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja