SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Válás és gyermekek II.

Kókai Kata [cikkei] - 2005-05-25
Álljunk meg egy szóra! Az egész életünk egy rohanás, szaladunk a boltba, türelmetlenül állunk sorba, hiszen még máshová is kéne szaladnunk. Hát élet ez?

Igaz a „mondás”; boldogok a szegények mert övék a mennyek országa. Boldogok, mert nem hajszolják folytonosan az elismerést, a karriert, a pénzt. Nem akarnak házat, vagy motort venni, hiszen nem telik rá. Egyetlen kincsük a család, az egyetlen valódi, és igazi érték ezen a földön. Hiszen ki áll majd melletted, ha kórházba kerülsz? Nem a barátaid és nem is a munkatársaid ápolnak majd. S nem ők lesznek azok, akik eltartanak, ha már nem tudsz dolgozni, s nem ők adnak vigaszt, ha tragédia ér. És mégis, rengeteg a válás! Mindenki menekül a problémák elől egy másik ember karjaiba, majd amikor ráébred, hogy ő sem a tökéletes ember, tovább keres, és teszi ezt mindaddig, amíg egy napon ráébred; már nincs több lehetősége, eljátszotta az összeset.

 

Sajnos sok esetben akkor kerül sok a kenyértörésre, amikor a család már gyermekekkel is bővült. Tovább bonyolítja a gyermek helyzetét, ha a szülők házasok voltak, hiszen ekkor perekre, tárgyalásokra, és sajnos sok esetben vitákra is lehet számítani. A válást leginkább két, teljesen ellentétes állásponttal támadják, vagy éppen támasztják alá. Az egyik érv teljesen válás-ellenes, s eszerint a gyermeknek családban kell felnőnie, függetlenül attól, hogy a szülők megférnek-e egymás mellett. Ennek ellentéte szerint egy gyermek jobb, ha csonka, de boldog, vitáktól és indulatoktól mentes családban nő fel.

 

A legfontosabb feladat, hogy a szülők „mentsék, ami menthető”. Nem kell azonnal a válás mellett dönteni, s felborítani egy sokszor több évtized alatt kialakított életet. Meg kell vizsgálni a kérdést, vajon miért jutottak el erre a pontra, s képesek-e változni azért, hogy visszanyerjék régi boldogságukat. Sok esetben ez járható út lenne, de mivel erőfeszítést igényelt, általában az egyszerűbb utat választják.

 

Az egyesül álló szülők gyermekei sajnos sok bántásnak vannak kitéve. Nem egyszer iskolatársaik gúnyos megjegyzéseinek céltáblájává válnak. Ráadásul nem egyszer tinédzser korban, amikor a legnagyobb szükségük lenne a biztos háttérre. Nem egyszer egyfajta láthatatlan kényszernek vannak kitéve, mindkét szülő elvárná tőle, hogy hozzá ragaszkodjon jobban. Ez a gyermeket olyan válaszút elé állítja mely még egy felnőtt erejét is meghaladja, ezért a későbbiekben gyakran döntésképtelenség, vagy a döntés elől való kitérés jellemzi. Nem egyszer azt is meg kell élnie, hogy az őt nevelő szülő eltiltja a másik féltől. Ez esetben sokszor beteges ragaszkodást érezhet a tőle eltiltott szülő iránt.

 

Sajnos a szülők ilyen esetekben egyszerűen képtelenek megérteni, vagy egyáltalán észrevenni a gyermekükben kialakuló pszichés problémákat. Az elköltözött szülő tabu témává válik, s a gyermek pont a számára legfontosabb emberekkel, a szüleivel nem tudja megbeszélni a problémát. Ez sok esetben felnőtt korban is megmarad, képtelenek beszélni érzéseikről, hiszen már gyermekkorukban sem tehették meg azt. Az ilyen gyermekek felnőtt korukban is elfojtják érzéseiket, nem beszélnek problémáikról, melyeket képtelenek feldolgozni, ezzel további problémákat létrehozva.

 

Gyakori a depresszió, a zárkózottság, az érzelemhiányos kapcsolatok kialakítása a hasonló környezetben nevelkedett embereknél. Néhányan pedig az ezzel ellentétes utat választják; betegesen ragaszkodnak a kapcsolatukhoz, érzelmi függésben élnek, nem akarják még egyszer átélni a családjuk felbomlását.

 

Ha nem marad más út, mint a válás, mindenképpen be kell vonni a gyermekeket az eseményekbe. Soha nem szabad őket tiltani a másik szülőtől (kivéve az indokolt eseteket). Érdemes felkeresni egy gyermekpszichológust, attól függetlenül, hogy a gyermek mutat-e magatartásbeli vagy fizikai változásokat, hiszen sok esetben csak felnőtt korban derül fény a válás által okozott lelki betegségekre, melyek gyermekkorban még könnyebben kezelhetők

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja