SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Legyen a zeneterápia mindenkié!

Szkotniczky Péter [cikkei] - 2013-01-29
Nem véletlen a cím: ahogy Kodály Zoltán 1964-ben a zene fontosságára hívta fel a figyelmet híressé vált mondatával, úgy én most a zeneterápiát szeretném bemutatni, annak szükségességét és fontosságát hangsúlyozni, hiszen olyan dologról van szó, amely mindegyik korosztálynak hasznára válhat.

Mióta létezünk a földön, zenélünk, vagy csak hallgatjuk és élvezzük a zenét. A zene alapvető elemei, a ritmus, a hang, a dallam, a harmónia és a hangszín mind-mind befolyásolják viselkedésünket, testünk fizikai állapotát és elménk hatékonyságát. Használjuk érzelmeink, lelkivilágunk kifejezésére, megnyugtatja és örömmel tölti fel lelkünket.

Zenével cselekvésre késztethető az ember, éberré tud tenni, vagy épp ellenkezőleg, képes megnyugtatni. A ritmus és a dallam segítségével könnyebben nyílik meg lelkünk.
A zenével való gyógyítás művészete az őskorba nyúlik vissza. Az emberi civilizáció fejlődésével lassan, de biztosan elszakadtunk a természettől, az általa biztosított harmóniától. Azonban szervezetünk még igényli a természetes harmóniát. Az ősi kultúrákban, Egyiptomban, Indiában, Kínában, és az ókori görögöknél egyaránt használták a zenét gyógyításra, a lélek megnyugtatására és felemelésére. Hazánkban majdnem 30 éve van jelen a zeneterápia, ennek ellenére még nagyon kevesen ismerik ezt a módszert.

A zenehallgatás és a zenélés önmagában nem zeneterápia, legyen az bármilyen hasznos és kellemes az ember számára. A zeneterápia olyan pszichoterápiás eljárás, amelynek során a zenét és a zene elemeit (ritmust, dallamot, formát) valamilyen terápiás cél érdekében használjuk. Három fő módszere van: az aktív, a receptív és az integratív zeneterápia, ezeken belül pedig beszélhetünk egyéni és csoportos foglalkozásokról.

A zeneterápia napjainkban már az idős emberek körében is egyre népszerűbb, hiszen mindamellett, hogy szebbé és tartalmasabbá teszi az emberek életét, bizonyítottan hasznos is számukra.


Dr. Vértes László 1984 és 2002 között tartott zeneterápiás foglalkozásokat időseknek. Munkásságának vizsgálata alapján lett bizonyított tény, hogy a zeneterápiának relaxáló, oldó hatása van a pszichoszomatikus betegségek, valamint az időskori depresszió esetén, segíti a memória működését és az aktivitást. Más kutatók megállapították, hogy zene és mozgásterápia segíti a tájékozódási képesség fejlődését.

A receptív zeneterápia során a zenét hallgatjuk, és a zene hallgatása közben átélt érzelmeket és élményeket öntjük szavakba. Idősek körében első alkalommal többnyire ezt a módszert alkalmazzuk, bár ez változtatható a részt vevők nyitottságától, aktivitási hajlandóságától függően. A receptív zeneterápiás foglalkozás segíthet korábbi, nosztalgikus élmények felelevenítésében, esetleges feldolgozásában, e mellett az ismeretterjesztést is szolgálják az ilyen ülések. Ezeken, az általában másfél-két órás tematizált programokon (pl.: A természet hangjai), az adott témához tartozó darabok bemutatása mellett szót ejtünk zenetörténeti érdekességekről is, ami bővíti a résztvevők tudását. Természetesen a hallott zenék egyénre gyakorolt hatásáról is szó esik a foglalkozásokon, hiszen a zenehallgatást követő megbeszélések terápiás hatása felbecsülhetetlen.

Az aktív zeneterápia igen kreatív tevékenység, mely hangszeres tudást nem igényel, hiszen kifejezetten könnyen kezelhető hangszerekkel (egyszerű dobok, triangulum, csengők, egyéb ütős hangszerek, taps stb.) való zenélésről van szó. Kreatív volta miatt segíti az identitás megőrzését, közösségteremtő hatása tagadhatatlan, és az aktív zenélés a fizikai állapotra is nagyon jó hatással van.

Az integratív zeneterápia során az aktív vagy receptív zeneterápia egészül ki valamely más művészeti ágazattal, például különféle ábrázolási technikákkal (festés, rajzolás, agyagozás stb.), szövegírással (mese, vers), tánccal, mozgással.

A zeneterápia alkalmazási területe igen széles skálán mozog, köszönhetően a zene, már fent említett és kísérletileg is igazolt élettani hatásának. Cikkemben csupán egy kis szeletét volt lehetőségem hangsúlyozni. Amennyiben felkeltettem érdeklődésüket, vagy bármilyen kérdésük lenne, örömmel állok rendelkezésükre, hívjanak bizalommal a 06 20 334-4552-es telefonszámon.

fotó: http://piqs.de

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja