SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megváltoztatni a megváltoztathatatlant (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Mihalik Katalin [cikkei] - 2011-04-22
Nem is olyan egyszerű dolog átlátni egy kapcsolat dinamikáját, ha az aktuálisan előtérben levő konfliktusokra és negatív érzéseinkre koncentrálunk. Ezek elhatalmasodnak rajtunk, nem látunk semmit, csak a haragot, és a csalódottságot, és már-már kezdünk arra gondolni, hogy minden férfi egyforma. És hogy mi állhat a sztereotípia mögött, kérdésként lebeg; a válasz egészen összetett, de érdemes megnézni a választásainkban rejlő logikát -mert mint mindenben, ebben is van.

Önző célok a párkapcsolatokban

Amikor legutóbb a barátnőm azt mondta, elhagyja a hapsiját, hirtelen nem tudtam felidézni azon alkalmak számát, amikor ezt már bejelentette. Minden egyes ilyen "kihirdetés" más-más komolyságú volt. Az elsőre és a legutolsóra egészen élesen emlékszem. "Úgy unom már, hogy soha nem hoz nekem apró ajándékokat. Hogy túl hangosan beszél. Hogy nem tudom rávenni, hogy elolvasson egy könyvet. Hogy mindig elkésik a randiról, hogy khm, nem néz a szemembe, amikor hozzám beszél." -mondta valamikor tavaly májusban, két hónappal megismerkedésük után. Kidobta a férfit, egy héttel utána kibékült vele. Hogy hogyan történt az újraközeledés, azt nem tudom már, nem is ez a lényeg.

A legutóbbi kihajítás egy kicsit szerencsétlenebb volt, már ami a barátnőm lelkiállapotát illeti: magába volt zuhanva, sírt, alig volt ereje. És az egész egy elhatározásból indult ki: végleg elfelejti a pasit. És felsorolta a fazon összes eddigi tévedését, kínlódását, kellemetlenkedését. Mindenre egyes baklövésére tisztán emlékezett!

És akkor még beszélhetnék az első és utolsó közötti látszólagos lezárásokról, melyek okait hosszasan ecsetelte, támadva a férfit, sajnálva saját magát, és szégyellve a szituációt. Pedig előttem nincs ilyenre szükség, mindig meghallgatom. Volt, hogy mosolygott, amikor mesélt, volt hogy toporzékolt a lábával, és az is megesett, hogy letagadta, hogy valaha is szerette volna őt. És ez már nem is tudom, a hanyadik ilyen férfi az életében. 

A szakemberek azt mondják, ha gyermekkorunkban valami miatt súlyosan megtörik az ellenkező nemű szülőnkkel való kapcsolat, akkor ezt a traumát felnőttkorban addig-addig ismételjük, amíg meg nem oldjuk. Teszem azt, ha apukánk elutasította a velünk való kommunikációt, vagy ha szánakozóan tekintett ránk, akkor több mint esélyes, hogy egy hideg férfit választunk magunk mellé. Akit aztán kidobunk, mert nem eléggé melegszívű. És jön a következő, aki nem eléggé nyitott. Meg a következő, aki borzasztóan nagyképű.

Logika -még ha nehéz is beismerni - van benne. Nézzük csak meg az eddigi párkapcsolatainkat. Ha kell, rajzoljunk egy egyenes vonalat, írjuk mellé szépen sorjában a neveket, az időt, ameddig tartottak, és idézzük fel az okot is, amiért vége lett. Majdnem biztos, hogy találunk valami ismétlődést. Amennyiben nem, gondolkodjunk tovább. Olyan ez, mint egy horgolt minta, figyeljük hát meg alaposan!

A dolog lefolyása viszonylag könnyen átlátható. Úgy indul, hogy kiválasztjuk az apánkhoz hasonló hibával rendelkező férfit, és elhatározzuk, hogy majd mi megjavítjuk. És szeretjük, mert egyrészt vonz minket a hiba hasonlósága (apánkat is szerettük), másrészt édes a hiba feletti hatalom gondolatának lehetősége (ez eddig még sosem sikerült). Ő lesz az a férfi, akit megjavítunk, aki majd legyőzi saját magát, csak hogy megkapjon minket. Jusson csak eszünkbe a mesebeli herceg sárkánnyal vívott harca, és a gyönyörűséges királylány méltó szerelme. Viva Victoria!

Ahogy az idő telik, vagy ő bizonyul megváltoztathatatlannak, vagy mi adjuk fel, mert elfogy az erőnk - gyakran mondjuk ilyenkor, hogy "elmúlt a tűz". Esetleg szerelmi célpontot váltunk, mert feltűnik a színen egy másik fazon, aki megjavíthatóbbnak tűnik. Szóval inkább őt...

Kérdés, hogy van-e erre megoldás: van, aki egész élete során ismétel. Úgy tűnik, a partnerek kiválasztása mindig valami mélyről irányított dolog –hasztalan itt mindenféle törekvés, hogy még egyszer ugyanabba  hibába ne essünk. Gondoljunk csak a szerelem első látásra és az én vagyok Barbie, Te vagy Ken tökéletes világának hirtelen felbukkanó képzetére. Vajon ki venné észre azonnal, hogy legújabb választottja is ugyanolyan lesz, mint az előző?

A nehéz úgy tűnik az, hogy leállítsuk ezt az önző gépezetet, mely bennünk lakik. Mert végső soron magunknak szeretnénk ezzel valami kellemeset okozni: mekkora diadal lenne, ha végre sikerülne megváltoztatni egy férfit (és rajta keresztül a saját apánkról alkotott képet - mondja a tudatalatti).

Három lehetőségünk van: vagy tűrjük a saját választásunk terhét, vagy átlépünk egy másik hajóba - amiről majd később kiderül, hogy majdnem ugyanilyen. Esetleg megkérünk valakit, hogy tanítson meg minket úszni.

És gondolkodjunk el azon, hogy a harag, a düh és az aggodalmak kizárólag neki, a társunknak szólnak-e; avagy gyermekkorunk nagy apaalakjának.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja