Versenyfutás a munkáért: ne higgy el mindent!
„Találtam otthonról, a gyerek mellett végezhető munkát, de egy ötoldalas tervet kérnek tőlem a leendő munkakörre vonatkozóan az önéletrajz mellé. Félek, hogy pusztán ötletet gyűjtenek.”
Számtalan hirdetést olvasva mindig felmerül bennem a kétely, az otthon végezhető munkáról, főleg akkor, ha az nincs pontosan meghatározva. Klasszikusan a távmunkát összemossák az otthon végezhetőség fogalmával, sajnos a kettő nem ugyanaz. A távmunkának tekintjük a munkavégzésnek azt a formáját, amikor a munkavállaló nem a hagyományos munkahelyen, hanem attól távol végzi el rendszeresen napi munkáját, melynek eredményét a kommunikációs és információs technológiák alkalmazásával juttatja el munkaadójához, ezzel szemben a kecsegtető ajánlatok, amelyek azt ígérik, amit otthon lehet végezni, nagy valószínűséggel valótlant ígérnek. Fizessen be a munkavállaló pár ezer forintot és akkor kap kiközvetített állást, vagy összeszerelhető tárgyakat. Az összeszerelés megtörténik, csak a fizetséggel elfelejtenek visszajönni. A cikkben szereplő kérdés során is hasonló kételyek merülnek fel bennem.
Előfordul olyan is, hogy a munkáltató egy személyes találkozó során, vagy több munkaegyeztetés után arra kéri a munkavállalót, hogy az állásnak megfelelően készítsen tervet a célállás elnyeréséért, ám a címben megfogalmazott kérdés szerint félő, hogy ötletgyűjtésről van szó. Hallottam már olyanról is, hogy a pályázás során a terv összeállítása egy újabb kiválasztási forduló, vagy úgymond próbaidő. Természetesen ez a helyzet bizalmon alapul, illetve a munkavállaló részéről egyfajta befektetésnek minősül; ha megfelelő munkát adok ki a kezemből, akkor szívesen fognak alkalmazni… Ám milyen munka az, ahol az álláskeresőnek kell úgymond fizetnie először azért, hogy munkához jusson, miért nem elég az önéletrajza, a motivációs levele, a referenciái, a munkatapasztalata és a három hónap próbaidő? Ebben az esetben hol van a munkáltatói bizalom? A helyzet a kívülállóban is visszás érzéseket kelt és a munkavállalóban is bizalmatlan érzéseket szül. A helyzetet legegyszerűbb tisztázni illetve a miértekre rákérdezni, és utána eldönteni szükségünk van-e erre?
Fotó: Bodo Stickan: Lollslauf 07
Ha veled is megesett hasonló dolog, ha rosszabb, vagy szerencsére jobb tapasztalataid vannak, oszd meg velünk is!
Tanácsadó szakpszichológus, metamorphoses meseterapeuta és munka-pályaorientációs tanácsadó
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: