SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Pár-bajok: az Anyós

Kókai Kata [cikkei] - 2004-11-03
Az Anyós-kérdés nem csak a házasság megkötése után vetődik fel. Már a párkapcsolat legelején feltérképezhetjük: házisárkány, vagy egy szeretetreméltó második édesanya lesz az ajándékunk.

A klasszikus értelemben vett anyós a házaspár férfi tagjának édesanyja. Mentalitásától függően már menye megismerésekor tüzet okád, vagy hatalmas ajándékkal és sok szeretettel köszönti az új családtagot. Kétségkívül mégis az esküvő a döntő momentum, ez határozza meg a későbbi kapcsolatot. Egyes anyósok ezt az eseményt fiuk elvesztéseként, míg mások inkább egy új (leány)gyermek üdvözléseként élik meg. A rosszízű tréfák és anyósviccek ellenére az utóbbi csoportba tartozó édesanyák a későbbiekben hatalmas segítséget jelentenek, s emellett minden pillanatban örömöt okoznak.

De tekintsünk vissza inkább a féltékeny, rosszindulatú anyós-jelöltekre, hiszen ők azok, akik nagyobb (negatív irányú) befolyással bírnak gyermekük párkapcsolata terén. A jó házasság megrontását tovább segítheti, ha a férj képtelen "elszakadni" édesanyjától, s a normálisnál jobban kötődik hozzá. Persze azt a tényt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy szerencsés esetben nem csak egy anyóssal, hanem rengeteg testvérrel és rokonnal bővül majd a családi kör, s közülük remélhetőleg akad olyan pártatlan ember, aki rosszindulatú ténykedések esetén oltalmába veszi a nejt.

Nap mint nap hallani olyan rémtörténeteket, melyben az anyós a családi vita kirobbantója. A nő, aki először örül, hogy gyermeke ápolt és rendes barátnőt talált, majd mikor megtudja, hogy fia ezzel a betolakodóval akarja leélni az életét, rögvest báránybőrbe bújt farkassá változik. Elhangzanak az első apró megjegyzések: "ne így főzd, a fiam nem így szereti", "ne azt a mosóport használd", és az untig ismételt jó szándékúnak feltüntetett, ám bántó közlések.

Az első tünet a kioktatás

A munkahelyen, a közértben, de még a fodrásznál is nap min nap megkapjuk a kioktatást, mégis képesek vagyunk túllépni rajta. Ha ugyanezt életünk párjának édesanyja teszi, bonyolódik a helyzet. Már egy rosszul kimondott válasz is teljes családi vitához, sértődésekhez vezethet.

Az első tipikus anyós tünetek:

"Ugye, én előre megmondtam..."

"ezt nem így kell csinálni..."

"a kisfiam nem így szereti..."

Vagy éppen a klasszikus "de-mondatok":

"csináld, ahogy gondolod, de..."

"tudom, hogy te így szoktad, de..."

"nem akarok beleszólni, de..."

Ha a fent említett mondat eleji kifejezések eltűnnek, akkor lesz csak igazán az élet megrontója. Mindent a menye szemébe mond, szidja a gyermeknevelési módszereit, szidja a háta mögött, vagy éppen a szemébe mond mindent, kerek perec. Persze csak olyankor, ha a fia nincs jelent, hiszen másképp kinek panaszkodna, hogy a menye folyton csak rágalmazza?

Alapvetően az anyósi rosszindulat mögött a féltékenység, a beteges ragaszkodás, vagy az elengedés képtelensége bújik meg. A menyeknek nem azért kell kiállniuk a sok rágalmazást mert rászolgáltak (bár ilyen is előfordul), hanem azért, mert az anyós féltékeny, meg akarja rontani a kapcsolatot, hogy gyermeke minél előbb visszatérjen a családi fészekbe. Ugyanakkor, ha előfordul az a nagyon ritka eset, hogy fia rájön az aljas szándékra: el is veszítheti gyermekét.

Jó tanácsok leendő anyósoknak

Kerüld a drámai jeleneteket, érzelmi túlcsordulásokat!

Ne telefonálj minden nap, hagyd őket élni!

Ne szólj bele a gyereknevelésbe, inkább csak ajánld fel a segítséged, ők majd eldöntik, szükség van-e rá!

Ne szídd a menyed-vejed a háta mögött, ne pletykálj róla a szomszéddal!

Véletlenül se szólj bele hányszor, hogyan és mit főz!

Ne emlegesd előtte, mennyire szeretted gyermeked előző párját!

Ne tegyél úgy, mintha te lennél Einstein, ő pedig Quasimodo!

E néhány szabály betartása segíthet a családi béke és egyensúly fenntartásában. A legfontosabb azonban elfogadni a tényt: egyszer minden gyerek felnő, és nem függhet a szüleitől, mert ha ők már nem lesznek, képtelen lesz egyedül vinni a felnőtt lét terheit.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja