SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Végzetes Kapcsolatok (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Molnár Edina [cikkei] - 2011-04-05
Minden ötödik nőt bántalmaz a férje vagy az élettársa és ez Magyarországon mintegy félmillió nőt érint ma. Rettenetes számok ezek, még kimondani is rémisztő nemhogy megélni. Mindenesetre fontos tudnunk néhány dolgot.

eroszakIgaz, hogy a bántalmazást többnyire férfiak követik el, de a nők is részt vállalnak ebből a szörnyűségből. Sokan nem is tudják, hogy a családon belüli erőszak alatt nem csak a fizikai bántalmazást értjük, mint a verést, szexuális zaklatást, hanem számos más módját is. Ilyen a lelki terrorizálás, fenyegetés és különböző szóbeli bántalmazások. Sok nőt úgy tart kordában a férje, hogy minden nap elmondja neki mennyire értéktelen, kövér és kinek kellene egy ilyen nő, tehát maradjon csak mellette. Ezektől a nőktől

Igaz, hogy a bántalmazást többnyire férfiak követik el, de a nők is részt vállalnak ebből a szörnyűségből. Sokan nem is tudják, hogy a családon belüli erőszak alatt nem csak a fizikai bántalmazást értjük, mint a verést, szexuális zaklatást, hanem számos más módját is. Ilyen a lelki terrorizálás, fenyegetés és különböző szóbeli bántalmazások. Sok nőt úgy tart kordában a férje, hogy minden nap elmondja neki mennyire értéktelen, kövér és kinek kellene egy ilyen nő, tehát maradjon csak mellette. Ezektől a nőktől elvették az önbizalmukat és az életszeretetüket. Meg kell említenünk egy nagyon fontos dolgot. A családon belüli erőszak elszenvedői sajnos nem csak a felnőttek világában léteznek, hanem a gyerekek is átélik ezeket. A bántalmazott gyerekek számát csak becsülni tudják. Hazánkban többszázezer olyan gyerek él, aki hozzátartozó által elkövetett testi, lelki vagy szexuális erőszak áldozata. Bántalmazott gyereknek minősül az a gyerek is, akit szülei nem vernek, de azzal a tudattal nő fel, hogy apja veri az anyját, illetve az anyja veri az apját. A bántalmazott nők átlagosan nyolc alkalommal kérik a rendőrség segítségét. (A leggyakrabban hiába, mivel a rendőrség "családi ügyekre" való hivatkozással nem megy ki a helyszínre.)Szerencsére létezik másféle segítség is, a Nane (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület) az ilyen esetekben nyújt lelki támogatást. Minden nap este hat órától tíz óráig ügyeletet tartanak, ahol képzett önkéntesek fogadják a hívásokat, ezek a hívások díjmenetesek. Amiben a NANE valóban segíteni tud, az a meghallgatás és az ítéletmentes megértés, valamint a családon belüli erőszak társadalmi jelenségéről szóló ismertetek terjesztése akár publikációk, akár képzések vagy kampányok formájában.



Azt hiszem abban mindannyian egyetértünk, hogy az állam részéről kellene törvényt módosítani. Ez lenne a legnagyobb segítség a Nane és hozzá hasonló szervezeteknek, egyesületeknek. Ne akkor történjen rendőri intézkedés, amikor már megtörtént a baj, és még valami: merjünk segítséget kérni, ez az első lépés a boldog, nyugodt, szeretetteljes élet felé!

Dyna

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja