SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Párterápia (GE)

Gazdag Enikő [cikkei] - 2010-10-05
Lehetőség a párkapcsolati problémák megoldására! A Párterápia a családi és párkapcsolati konfliktusok terápiás feldolgozását jelenti.

 A következő kérdésekre ad választ, és az alábbi témákban nyújt segítséget:
 

  • Milyen a párkapcsolatom? Miért vitatkozunk folyton? Mi lehet a megoldás?
  • Elváljak vagy legyek türelmesebb? Van még remény az együtt maradásra?
  • Megcsalt a Párom. Mit rontottunk el?
  • Hogyan tudjuk a problémáinkat úgy rendezni, hogy a gyerekeknek is a legjobb legyen?
  • Hogyan legyünk egy család úgy, hogy mindkettőnknek van már gyereke?


Mi az a Párterápia (GE) ?

A családi és párkapcsolati konfliktusok terápiás feldolgozását jelenti.
A családi élet, a párkapcsolat minden szakaszának megvannak a maga "fordulópontjai" (összeköltözés, esküvő, gyerekszületés, stb.) amelyek változást hoznak a párok életébe, és ezeket a párok megoldhatják jól, sikeresen, és gazdagodhatnak általa, vagy rosszul, és akkor tanácsadásra, segítségre, támogatásra szorulnak. A terápiában egy olyan kommunikációra tanítjuk a párokat, amellyel ők nyíltan és őszintén tudják a problémáikat megbeszélni, a másik megértését és elfogadását tartjuk szem előtt, emellett együttműködésre, mindkettőjük számára elfogadható kompromisszumok megkötésére vezetjük rá őket, és a megjelenő negatív érzéseket, haragot megismertetjük velük, közösen megkeressük az okát, és a problémák megoldásában nyújtunk támogatást. A beszélgetések során a kapcsolat erősségére, pozitív oldalaira világítunk rá, ezáltal a pár kiteljesedik, mert megérzik, hogy ők ketten képesek kimászni a válságból, hogy ketten együtt képesek megújulni, fejlődni. A párterápia(GE) a jelenre és a jövőre fókuszál, megkezdéséhez mindkét fél motivációja szükséges, hogy akarja, és benne legyen a folyamatban.

Az üléseket két pszichológus vezeti (1 nő és 1 férfi: a nembeli egyensúly miatt), és amiatt, hogy elkerüljük azt, hogy valakinek a pártját fogjuk. Általában 8-10 alkalom (heti 1 óra rendszerességgel) szokott hozni változást, fejlődést. Az órákon aktívan dolgozunk a párral, a különböző helyzeteket, problémákat mindkét fél szemszögéből megvilágítjuk, és megértetjük a másikkal, egyfajta tükröt adunk a kapcsolatukról, hogy hol tartanak éppen, és milyen feladataik lennének a fejlődéshez. Házi feladatot is mindig adunk, hogy otthon is dolgozzon a pár, a terápia folyamatossága meglegyen.

Tapasztalatok:

Több párral is lefolytattunk már sikeres párterápiákat, a siker mércéje az, hogy a pár mindkét tagja elégedettebb legyen, jobban érezze magát, akár a párkapcsolatában, akár attól, hogy együtt rájönnek arra, merre menjenek tovább,  vagy külön folytassák esetleg az életüket. Némely esetekben a "jó megoldás" nem feltétlenül az együtt maradás, ilyenkor segítünk a párokban abban, hogy lezárhassák magukban a kapcsolatot, és ha gyerekek is vannak, hogyan kommunikálják feléjük a változást. 

A párterápia felépítése: egy alkalom 60 perc, és általában 5-10 alkalom elősegíti a változást, a fejlődést és a tudatosulást.

Az első beszélgetés mindig az "ismerkedésé", ezalatt mi szeretnénk minél teljesebb képet kapni a pár működéséről, a kommunikációjukról, és az esetleg köztük zajló játszmákról. A pár megismerhet minket, benyomásokat kaphat, és természetesen a felénk irányuló érzéseknek is jelentőségük van, hiszen ezek projekciók (kivetítések), ezeket is felhasználjuk a terápia során, visszajelezzük a kliensek felé. A terápia egy "biztonságos tér", ahol mindennek jelentősége van, és mindent ki is lehet mondani. Nem értékelünk, tehát a párnak megvan a szabadsága arra, hogy bármit elmondhasson, amit fontosnak érez. 

Az első óra végén javaslatot teszünk arra, hogy mit gondolunk hogyan menjünk tovább, és a pár is visszajelez felénk, hogy szeretne-e velünk tovább dolgozni. Ezután kitűzünk egy közös célt (ők fogalmazzák meg), és ez irányba fogunk továbbmenni. Az óra végén feladatot kapnak, a problémájuk megoldására irányulva.

A további alkalmakkor első lépésben meghallgatjuk, hogy "mit hoz" a pár az órára, milyen új problémák merültek fel, mi foglalkoztatja őket jelenleg, és az óra második részéban a cél elérésére fókuszálunk különböző módszerekkel.

Néhány alkalom után összegzünk, hogy a cél függvényében hol tartunk jelenleg, mit kell még tenni a cél eléréséhez. 

Akkor ritkítjuk a találkozásokat, ha a pár már érezhetően jól működik együtt, képes már maga irányítani a köztük zajló folyamatokat. Az mindig érződik, hogy mikor nincsen már ránk szükségük, mert megtanulták a párterápia által maguk megoldani jól a nehezebb helyzeteket is, tehát a párkapcsolatuk menedzsereivé váltak. 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja