SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Családi költségvetés

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-05-12
Körkérdést intéztem baráti köröm tagjaihoz, készítenek-e családi költségvetést. Bár a minta nem reprezentatív, egy ismerősöm sem készít ilyet. Azt mondják, annyiféle költségük van, nem győzik számon tartani. Segítünk eligazodni a költségvetés készítésének rejtelmeiben.
Családi költségvetés

A tapasztalat azt mutatja, ha nem tudod, milyen kiadásaid vannak egy hónapban, ha nem tudod, mire is költöd valójában a pénzedet, nem sok esélyed van, hogy ésszerű keretek között tudd tartani a kiadásaidat. De nézzük meg, mi is az a családi költségvetés?

Leegyszerűsítve: a család bevételeinek és kiadásainak szembeállítása egy adott időszakra vetítve.  Készíthetünk heti, havi  vagy éves költségvetést is. Írhatjuk hagyományosan kiadásainkat és bevételeinket kockás füzetbe is akár, de igénybe vehetünk  akár számítógépes programot is, több ingyenesen letölthetőt is találunk az interneten.

BEVÉTELEK:
Fő- és esetleges mellékállás után kapott  összeg
Jutalmak: év végi jutalom, nyereségrészesedés
Társadalmi juttatások: családi pótlék, táppénz, adókedvezmény
Nyugdíj
Mellékjövedelmek: kamatok, osztalékok
 
KIADÁSOK:
Ezeket három  főbb csoportba sorolhatjuk:
1. Fix költségek
Ezeket rendszeres időközönként kell fizetnünk, benne foglaltatik az összes alapvető kiadás, mely nem változik.
-adók, a lakás költségei (lakbér, gáz, villany, víz, telefon), biztosítások, közlekedés, óvodai, iskolai, munkahelyi étkeztetés, hiteltörlesztések
2. Mindennapi  kiadások
Ezek tartalmaznak minden, az életvitelhez nélkülözhetetlen változó összegű költséget.
-élelmiszer, tisztálkodás,  egészségügyi kiadások, ruházat, háztartási kiadások, benzinköltség, művelődési, szórakozási kiadások, lakáskarbantartás
3. Eseti kiadások
Ezek azok a kiadásaink, melyek nem nélkülözhetetlenek az életvitelhez, összegük változó, de előretervezhető lehet.
-nyaralás, ajándékok, ünnepek, autó fenntartása, nyaralás, a lakás javítására fordított összegek.
Ha összeírtuk, melyik rubrikába milyen összegeket, számokat írhatunk, nekiülhetünk áttekinteni, mire megy el a bevételünk, utána megnézhetjük, hol tudunk spórolni. Spórolási ötleteinket itt olvashatod el.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja