SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Családi költségvetés

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-05-12
Körkérdést intéztem baráti köröm tagjaihoz, készítenek-e családi költségvetést. Bár a minta nem reprezentatív, egy ismerősöm sem készít ilyet. Azt mondják, annyiféle költségük van, nem győzik számon tartani. Segítünk eligazodni a költségvetés készítésének rejtelmeiben.

A tapasztalat azt mutatja, ha nem tudod, milyen kiadásaid vannak egy hónapban, ha nem tudod, mire is költöd valójában a pénzedet, nem sok esélyed van, hogy ésszerű keretek között tudd tartani a kiadásaidat. De nézzük meg, mi is az a családi költségvetés?

Leegyszerűsítve: a család bevételeinek és kiadásainak szembeállítása egy adott időszakra vetítve.  Készíthetünk heti, havi  vagy éves költségvetést is. Írhatjuk hagyományosan kiadásainkat és bevételeinket kockás füzetbe is akár, de igénybe vehetünk  akár számítógépes programot is, több ingyenesen letölthetőt is találunk az interneten.

BEVÉTELEK:
Fő- és esetleges mellékállás után kapott  összeg
Jutalmak: év végi jutalom, nyereségrészesedés
Társadalmi juttatások: családi pótlék, táppénz, adókedvezmény
Nyugdíj
Mellékjövedelmek: kamatok, osztalékok
 
KIADÁSOK:
Ezeket három  főbb csoportba sorolhatjuk:
1. Fix költségek
Ezeket rendszeres időközönként kell fizetnünk, benne foglaltatik az összes alapvető kiadás, mely nem változik.
-adók, a lakás költségei (lakbér, gáz, villany, víz, telefon), biztosítások, közlekedés, óvodai, iskolai, munkahelyi étkeztetés, hiteltörlesztések
2. Mindennapi  kiadások
Ezek tartalmaznak minden, az életvitelhez nélkülözhetetlen változó összegű költséget.
-élelmiszer, tisztálkodás,  egészségügyi kiadások, ruházat, háztartási kiadások, benzinköltség, művelődési, szórakozási kiadások, lakáskarbantartás
3. Eseti kiadások
Ezek azok a kiadásaink, melyek nem nélkülözhetetlenek az életvitelhez, összegük változó, de előretervezhető lehet.
-nyaralás, ajándékok, ünnepek, autó fenntartása, nyaralás, a lakás javítására fordított összegek.
Ha összeírtuk, melyik rubrikába milyen összegeket, számokat írhatunk, nekiülhetünk áttekinteni, mire megy el a bevételünk, utána megnézhetjük, hol tudunk spórolni. Spórolási ötleteinket itt olvashatod el.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja