SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Családi költségvetés

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-05-12
Körkérdést intéztem baráti köröm tagjaihoz, készítenek-e családi költségvetést. Bár a minta nem reprezentatív, egy ismerősöm sem készít ilyet. Azt mondják, annyiféle költségük van, nem győzik számon tartani. Segítünk eligazodni a költségvetés készítésének rejtelmeiben.

A tapasztalat azt mutatja, ha nem tudod, milyen kiadásaid vannak egy hónapban, ha nem tudod, mire is költöd valójában a pénzedet, nem sok esélyed van, hogy ésszerű keretek között tudd tartani a kiadásaidat. De nézzük meg, mi is az a családi költségvetés?

Leegyszerűsítve: a család bevételeinek és kiadásainak szembeállítása egy adott időszakra vetítve.  Készíthetünk heti, havi  vagy éves költségvetést is. Írhatjuk hagyományosan kiadásainkat és bevételeinket kockás füzetbe is akár, de igénybe vehetünk  akár számítógépes programot is, több ingyenesen letölthetőt is találunk az interneten.

BEVÉTELEK:
Fő- és esetleges mellékállás után kapott  összeg
Jutalmak: év végi jutalom, nyereségrészesedés
Társadalmi juttatások: családi pótlék, táppénz, adókedvezmény
Nyugdíj
Mellékjövedelmek: kamatok, osztalékok
 
KIADÁSOK:
Ezeket három  főbb csoportba sorolhatjuk:
1. Fix költségek
Ezeket rendszeres időközönként kell fizetnünk, benne foglaltatik az összes alapvető kiadás, mely nem változik.
-adók, a lakás költségei (lakbér, gáz, villany, víz, telefon), biztosítások, közlekedés, óvodai, iskolai, munkahelyi étkeztetés, hiteltörlesztések
2. Mindennapi  kiadások
Ezek tartalmaznak minden, az életvitelhez nélkülözhetetlen változó összegű költséget.
-élelmiszer, tisztálkodás,  egészségügyi kiadások, ruházat, háztartási kiadások, benzinköltség, művelődési, szórakozási kiadások, lakáskarbantartás
3. Eseti kiadások
Ezek azok a kiadásaink, melyek nem nélkülözhetetlenek az életvitelhez, összegük változó, de előretervezhető lehet.
-nyaralás, ajándékok, ünnepek, autó fenntartása, nyaralás, a lakás javítására fordított összegek.
Ha összeírtuk, melyik rubrikába milyen összegeket, számokat írhatunk, nekiülhetünk áttekinteni, mire megy el a bevételünk, utána megnézhetjük, hol tudunk spórolni. Spórolási ötleteinket itt olvashatod el.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja