SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egyedülállókról- mit mutat a statisztika?

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-08
Hogyan válik valaki egyedülálló szülővé? Lehet a válás jó dolog? Fontos kérdések, melyekre most választ adunk.

Magyarországon- akárcsak a legtöbb európai társadalomban, a nők száma jóval meghaladja a férfiakét. Míg fiatalabb korosztályokat tekintve a férfiak adják a lakosság túlnyomó részét, addig a középkorúak esetében már a nők vannak többségében. Ez az egyszerű statisztikai adat is megmutatja, hogy magas az özvegy (és egyedül élő) asszonyok száma. 

Családi állapot-egyedülálló?

Ha visszavándorlunk egy évszázadot az időben, érdekes adatokra bukkanhatunk. A férfiak között sokkal magasabb számban találhatók egyedülállók, mint a nők körében. Ez nagyrészt az akkori erkölcsi normáknak köszönhető.

Ezek a múltbéli statisztikák nem térnek el drasztikusan a mostani főbb jellemzőktől: csupán nőtt a válások, és csökkent a házasságban élők száma. Egyre több élettársi viszonyt folytató pár vállal gyermeket- házasságkötés nélkül.

Harminc éves kor felett jóval több egyedülálló nőt találhatunk, mint férfit. Harminc éves kor alatt ugyanez az arány fordított.

Gyermeknevelés egyedül- a nők vezetik a listát

Korábban már szót ejtettünk róla, hogy az utóbbi években a válások háromnegyedét nők kezdeményezik. A válás oka legtöbbször az alkoholizmus és a hűtlenség. Ugyanakkor a felsőoktatásban résztvevő nők köréből kerül ki a legtöbb leányanya. Ez egyszerű magyarázatot adhat a kérdésre: miért több a gyermekét egyedül nevelő édesanya?

1990 óta az eltartott gyermekek mintegy 84%-át neveli édesanyja, s csupán a gyermekek 16%-a él édesapjával. Az egyedülálló apák legtöbbször egy- ritkábban két gyermeket nevelnek, míg a három, vagy több gyermeket egyedül nevelők között szinte csak nőket találhatunk.

Amikor "jobb", ha válunk

A válást szinte kivétel nélkül rossz dologként kezeljük. Mert nyomot hagy a szülőkben, s a gyermekben is. Kétségtelenül mindenki arra törekszik, hogy boldog, teljes családi életet éljen, s gyermekei számára nyugodt környezetet biztosítson.

Ennek ellenére néha jobb, ha a gyermek csonka családban nő fel. Egy kapcsolat, melyből elveszett a szeretet, a tisztelet és a megértés, nem lehet jó mintakép egy gyermek számára. Ugyanakkor hazánkban komoly problémát okoz az alkoholizmus, a játékszenvedély, melyek nem egyes emberek életét döntik romba, hanem rossz példát mutatnak a gyermekeknek, s tönkreteszik a családot: anyagilag és morálisan egyaránt.

Ilyen esetekben érdemes végiggondolni: jó az egy gyermeknek, ha nap mint nap nélkülöz, vagy szülei folyamatos vitáját hallgatja?

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja