SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kevesebb és késeibb nász

Török Monika [cikkei] - 2004-06-21
A frigyek számának állandósuló csökkenése eddig is ismert jelenség volt Magyarországon. A tavalyi adatokból azonban az is kiderül, hogy a fiatal korosztályok házasodási kedvének visszaesése viharos iramban folyik. Mindemellett érezhető egyfajta generációs "csúszás" is: míg 1995-ben a "nősülésben élenjárók" még a harmincon aluliak voltak, az elmúlt évben már a 30 és 40 év közöttiek megelőzték őket. Az EU-ban már évtizedek óta ez van.

 Rövid távon is meglepően erőteljes a fiatal korosztályok házassági kedvének visszaesése. Nem egészen tíz éve még a 20 és 24 év közötti lányok mentek férjhez a leggyakrabban - mára a 25 és 29 közötti nők család-alapító aránya a kétszerese lett a fiatalabbakénak. Hasonló folyamat figyelhető meg a férfiaknál is, csak más generációs elosztásban. 1995-ben a "nősülésben élenjárók" még a harmincon aluliak voltak, de tavaly a 30 és 40 év közöttiek megelőzték az ifjabbakat. A 19 éves kor előtti családalapítás a lányoknál és a fiúknál is körülbelül négyszer annyi volt a kilencvenes évek közepén, mint az elmúlt esztendőben.

A házasodások számának fokozatos csökkenése már három évtizede megfigyelhető Magyarországon. 1970-ben csaknem százezer, 1990-ben hatvanhatezer, míg tavaly 45 ezer frigy köttetett.

Meglepetést jelentett azonban, hogy a hetvenes évek közepén világra jött rendkívül népes generációhoz tartozó hölgyek és urak húszéves korukat betöltve alacsonyabb számban jelentek meg az anyakönyvvezető előtt, mint a náluk idősebb, kisebb létszámú korosztályok. A "Ratkó gyerekek gyerekei" most már harminc körül járnak, de a rossz házassági statisztikánkon nem változtatnak.

A szakértők szerint a házasságkötések későbbre tolódnak. A "késleltetett" családalapítás azonban nem pótolja a fiatalabb korosztálynál tapasztalt visszaesést: a házasságban élők aránya a teljes lakosságon belül egyre kisebb. A tapasztalatok szerint sem az élettársi kapcsolatokból, sem az idősebb korban kötött frigyekből nem születik annyi gyerek, mint a fiatalabb korban létrejött házasságokból.


- A házasságok számának csökkenése nem magyar jelenség, Nyugat-Európában már évtizedekkel ezelőtt elkezdődött - mondta lapunknak Tóth Olga, az MTA Szociológiai Kutatóintézetének szociológusa. A folyamatot nálunk az utóbbi évtized változásai tették szembetűnővé, bár már korábban elkezdődött az élettársi kapcsolatban élők és a magányosok számának növekedése. Magyarországon ugyanis a múlt évszázad hetvenes évtizedéig gyakorlatilag mindenki házasságban élt.

Most viszont a társadalom valamennyi rétegét érinti a házassági kedv csökkenése - hangsúlyozta a szociológus.

A munkanélküliek és a szegények sok esetben házasodnának ugyan, de nem tudnak a családalapításhoz anyagi bázist teremteni. A tehetősebb fiatalok viszont külföldi tanulmányaik és általában a karrierépítés miatt mondanak le a "hivatalos" párkapcsolatról.

Neumann Ottó

Magyar Hírlap

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja