Nikontinstop
Fontos megjegyeznünk, hogy legtöbb esetben nem a fizikai, hanem inkább a lelki függőségtől nehéz megszabadulni. Attól függetlenül, hogy a dohányos hogyan és miért szokott rá a cigarettára, e szenvedély gyakran életmóddá alakul. Ha bármilyen stressz helyzetbe kerül, feszültségét nem sporttal, esetleg evéssel, hanem dohányzással vezeti le. Igen kevés olyan emberrel találkozhatunk, aki mindenféle pótcselekvés nélkül képes elhagyni rossz szokását. Legtöbben rágóval, nyalókával, tökmaggal igyekeznek megtartani a reflexszerű kézmozdulatokat, ami az elhízásveszély miatt hasonlóan káros lehet.
Persze mint minden szenvedélybetegség, a dohányzás is akkor hagyható el teljes egészében, ha saját akaratunkból mondunk nemet, nem pedig "csodaszereket" veszünk igénybe. A nikotintapasz, vagy nikotintartalmú rágógumi segít a nikotinéhség csökkentésében, ám a lelki függőséget nem oldja fel. Ezért nem is érdemes várható stressz helyzetet megelőzően elkezdeni a leszokást, hiszen hasonló helyzetekben nagy esély van a visszaesésre.
Egyes felmérések kimutatták, hogy az erősen dohányzó emberek hajlamosabbak a mértéktelen alkoholfogyasztásra, több esetben kávéznak, és gyakrabban fogyasztanak egészségtelen ételeket, mint a nem dohányzók.
Napjainkban egyre több csodaszerről, és újfajta találmányról hallhatunk. Az eddigi tapasztalatok alapján az akupunktúra és a mágneses kezelés bizonyult a leghatékonyabbnak. A leszokni vágyókat ma már több intézmény segíti, de az egyes leszoktató módszerek megválasztása előtt érdemes tanácsot kérni háziorvosunktól.
Dohányzásról való leszokást segítő központok
OEFI "Dohányzás vagy Egészség" Központ, VII. kerület
Cím: 1073 Budapest, Kertész u. 32. I. em. 18.
Egyéb: Dr. Vadász Imre
Tel: (1) 413-6968
Sensodent Bt. , VI. kerület
Cím: 1065 Budapest, Podmaniczky u. 2.
Egyéb: Dr. Szabó Beáta
Tel: (1) 332-3782
Uzsoki Kórház, Pulmatológiai Szakrendelés
Cím: 1149 Budapest, XIV. kerület, Uzsoki u. 29.
Egyéb: Dr. Tót Éva
Tel: (1) 251-7333 / 1355m.
Közösségi hozzászólások: