8 nő, 17 gyerek, 19 diploma, 21 idegennyelv
A Business Coaching személyreszabott vezetői fejlesztés, képzés. A coach nem oldja meg a vezetők problémáit, de segít megtalálni a megoldáshoz vezető kis lépéseket. A coach nem attól coach, hogy néhány technika, vagy jól strukturált kérdés van a fejében, amit fel tud tenni. Ennél sokkal fontosabb a másik ember iránti odafigyelés, a megértés és a segíteni akarás képessége.
- Honnan jött az ötlet, hogy nőkkel, specifikusan anyákkal dolgozzon?
- Évek óta business coachként dolgoztam, amikor részt vettem egy Európai Unió által finanszírozott Kismama reintegrációs projektben/képzésben. Itt szembesültem igazán testközelben azzal, hogy milyen sok olyan értelmiségi, sok diplomás, sok nyelvet beszélő nő van, aki nem tud az eddigi pozíciójába visszamenni dolgozni. Nem akarnak napi 10-12 órában karriert csinálni, de a gyerekek mellett belefér, hogy napi 2-4 órában értelmiségi kihívást jelentő feladatokat lássanak el, ráadásul felhasználva eddig megszerzett tudásuk legjavát. Nagy szavaknak hangzanak, de tény, zavart, hogy társadalmi szinten ilyen hihetetlen tudásanyag legyen kihasználatlanul.
- Kikből állt össze a csapat?
- 8 értelmiségi nő, anya (összesen 17 a gyerekeink száma). Vannak köztünk, akik eredeti szakmájukat tekintve egyetemi oktatók, tanácsadók, marketingesek… végzettségüket tekintve közgazdászok, pszichológusok, szociológusok megspékelve valami kiegészítő diplomával, mint például a jog, vagy pedagógia. A csapat egyébként nagyon színes, mindegyikünknek van még a gyerekein és a coachingon kívül is valami nagy „szerelme”, sokan karitatívan dolgoznak alapítványokban, mint a csángó magyarokért, vagy a MUZE-ban.
- Kik az ügyfeleik?
- Kik a megbízóink, vagy kiket coacholunk? Megbízóink általában nagyvállalatok, többségük multinacionális, piacvezető cégek, de van pár zseniális középvállalat is. A coacheek pedig közép/felsővezetők, esetleg tulajdonosok.
- Miben tudnak segíteni?
- Más Business Coachinggal foglalkozó cégekhez hasonlóan mi is a klasszikus témákban segítünk (időgazdálkodás, konfliktuskezelés, kommunikáció, motiválás, stresszkezelés, döntés, delegálás, asszertivitás), de van néhány speciális szakterületünk is. Az egyik pont a női vezetők reintegrációja. Egy vállalatnak megéri visszavennie gyes/gyed után a már bevált vezetőjét, hiszen hihetetlen tudással, tapasztalattal, kapcsolati tőkével rendelkezik, de nyílván támogatnia kell az új helyzetben, segíteni a munka-magánélet egyensúly megtalálásban.
- Miért tudnak segíteni? Miért tudnak jobban segíteni, mint más coachok?
- Több oka is van ennek. Egyrészt éppen azért, mert nők vagyunk. Másrészt, mert a mai magyar piacon a legtöbb coachnak nincs saját vezetői tapasztalata, nálunk a legtöbb coach évekig vezetett csapatokat 3 főtől akár 100 főig is. Azaz mi női vezetők, most más női vezetők szolgálatába állítjuk tudásunkat/tapasztalatunkat.
- Mitől business a business? Hol a határ a life coachinghoz képest?
- Azt szoktam mondani, hogy mi alapvetően üzleti coachok vagyunk, azaz nem az életviteli coaching a fő szakirány, de nem lehet a kettőt élesen elválasztani egymástól. Azaz az üzleti életén kívüli területbe is belesegítünk, ha az hatással van a munkahelyi tevékenységére. Vezetőket coacholunk, akik amellett egyben apák/anyák, férjek/feleségek, testvérek, barátok is egyben, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni, hiába lépte át a munkahelyi küszöböt.
- És ha nem vagyok indiszkrét honnan jött az ötlet, hogy Ön Business Coachként dolgozzon?
- Évekig egy nagy nemzetközi vezetési tanácsadó cégnél dolgoztam, majd amikor megszületett az első gyermekem, eldöntöttem, hogy amíg igényli, addig Vele maradok, azaz nem akarok 10-12 órát dolgozni. Másrészt a tanácsadói életemben többször volt, hogy pénteken szóltak, hogy hétfőtől Malajziában, vagy épp Londonban kell dolgoznom, amit szingliként könnyen megoldottam, óvodás, iskolás gyerekekkel nehezebb lenne. Több évnyi vezetői tapasztalatom volt és mindig is szívesen segítettem másoknak, hogy még jobbak legyenek. Ekkor keresett meg az egyik nagybank igazgatója, akivel régebben együtt dolgoztam, hogy menjek el hozzájuk 8 órás munkaidőbe. Ez már jobban hangzott, mint a 10-12, de még mindig távol állt az általam harmonikus családnak nevezett közegben ellátandótól. Megértette, hiszen Neki is 2 gyereke van, ezért ajánlott részmunkaidőt, választhattam volna, hogy 4 vagy 6 órát szeretnék dolgozni. Még ezt sem fogadtam el, erre mérgesen megkérdezte mennyit vagyok hajlandó távol tölteni a gyerekeimtől. 2 órát mondtam, hetente. Kinevetett, hogy ilyen nincs. Nem telt el egy hónap és felhívott, hogy mégis van ilyen. Frissen kineveztek egy projektvezetőt, aki eddig kontrollerként dolgozott. Szakmai területén a hölgy zseniális volt, de nem volt tapasztalata projektek vezetésében és mivel nekem igen, ezért könnyen tudtam segíteni. Elég volt heti 2 óra, hogy áttekintsük az aktuális kihívásait, hogyan kell munkatervet készíteni, csapatot építeni, számonkérni és pár alkalom után önjáróvá vált. Mivel a szerződésünkben az szerepelt, hogy a szolgáltatás amit nyújtok coaching, azonnal nekiláttam a szakirodalomnak, tanultam, képeztem magam. Most már vannak coach tanítványaim, szupervizolom Őket, több publikációm jelent meg a témában, illetve egyetemen is tartok végzős közgazdászoknak coachingól előadást, hogy tudják, ha vezetők lesznek pár év múlva, kihez fordulhatnak segítségért…
Közösségi hozzászólások: