SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan dolgozik a távmunkás?

Kókai Kata [cikkei] - 2006-05-16
Egy rövid összefoglaló a távmunkások látszólag gondtalan, ám mégis megterhelő munkájáról.

Hogyan dolgozik a távmunkás?- kérdezheti joggal az, aki még soha nem próbálta. Képzeletünkben a távmunka, mint álomállás jelenik meg, egy csodálatos, új fajta munkamódszer, mely csupa kényelem és idill. A főnök biztosan nem koppint az íróasztalra, ha a nagy hőségben elmélázunk, vagy elszaladunk a boltba, nem kell kifogásokat találni, hogy miért késett a busz, nem kell korábban kelni mint azt szeretnénk, és úgy osztjuk be munkaidőnket, ahogyan az számunkra a legkényelmesebb.

A legtöbb külső szemlélő így látja a távmunkát, pedig ez az idilli kép távol áll a valóságtól. A távmunkás legalább olyan keményen dolgozik mint bárki más, és munkaideje általában nem jár le egy megszabott időpontban. Keményen dolgozik azért, hogy többnyire az átlag fizetés alatt maradó bérét valahogyan kiegészítse. Emellett nagyobb önfegyelmet kell gyakorolnia, hiszen a munkáltató a távmunkással szemben sem elnéző; a határidőket tartani kell.

Miért akarjuk a távmunkát?

A felmérések alapján a megkérdezett munkavállalók többsége örömmel venné, ha felettese biztosítaná számára az otthoni munka lehetőségét. A munkáltatók legnagyobb része nyitott az új munkavégzési forma felé, ám mégsem tesz semmit ennek érdekében. De vajon miért akarunk távmunkásként dolgozni? A megkérdezettek többsége a nagyobb mozgástér, a szabadabb munka és az időmegtakarítás miatt preferálná a távmunkát, mások pedig az olykor előforduló kollégák közötti rivalizálás, vagy éppen a felettestől való távollét miatt.

Ez esetben ismét csak a távmunka előnyeit nézzük, pedig mint minden munkavégzési forma esetén, itt is adódhatnak problémák. Nehezebb a csapatmunka, időigényesebb a kommunikáció, össze kell egyeztetni a munkát a magánélettel, hiszen ezentúl mindkettő egy helyen zajlik majd. Ezen kívül fennáll az elkényelmesedés, és az elszigetelődés veszélye. A távmunkás egyre kevésbé érzi fontosnak, hogy hús-vér emberekkel tartson kapcsolatot, s nem egyszer már megszokásból kezd el dolgozni ahelyett, hogy „offline” kikapcsolódási formát választana.

Távmunka és tudás

A gyakorlatban azt tapasztalhatjuk, hogy a távmunkára jelentkezők többsége nem veszi komolyan ezt a munkavégzési formát. A hirdetésekre nem egyszer rövid, már-már furcsa üzenetekkel válaszolnak. Soha nem szabad lebecsülni a távmunka jelentőségét, hiszen egyenértékű a hagyományos munkával. Ráadásul jóval kevesebb a távmunka, mint a hagyományos munkaajánlat, ezért a jelentkezés még precízebb kell legyen ahhoz, hogy a munkáltató ne szórja ki azonnal.

Sokan jelentkeznek olyan állásajánlatra, melyhez nem rendelkeznek kellő szaktudással. Soha nem szabad ilyen ajánlatra jelentkezni, hiszen a munkáltató a próbamunka után azonnal rájön, hogy az alkalmazott képtelen elvégezni feladatait. Távmunka esetén is fontos a szakirányú végzettség, illetve ennek hiányában a megfelelő munkatapasztalat. Nem érdemes olyan ajánlatokra vesztegetni időnket, melyek feltételeit valószínűleg nem tudjuk teljesíteni.

Távmunka anyagiak

Hazánkban rendkívül kevés a távmunka ajánlat, s ezek többségét a szakmai tudást is igénylő állások (informatikai, programozói, üzletkötői) teszik ki. A tapasztalat azt mutatja, hogy a szaktudást igénylő állások többsége megfelelő fizetést tud biztosítani, a szakmai végzettséget nem igénylő állások nagy része azonban nem kifizetődő, legtöbb esetben csak alkalmi munka. Egy hagyományos állást ma még nem lehet feladni abban a biztos tudatban, hogy távmunkából is biztosítani tudjuk megélhetésünket. A távmunkások dolgát tovább nehezíti az is, hogy a kevés állásajánlat elvállalásának általában számlaképesség a feltétele.

Mindent összevetve a távmunkások élete sem olyan idilli, mint azt a külső szemlélők gondolják. Az elszigeteltség, a nagyobb önfegyelem, az önállóság, a csapatmunka hiánya olykor legalább olyan nehéz lehet, mint a kollégákkal való mindennapos együttlét.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja