SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Távmunkafüggőség

Kókai Kata [cikkei] - 2005-08-05
Munka és magánélet nehezen összeegyeztethető, főként, ha a házastársak eltérő időben dolgoznak.

Korunk civilizációs betegsége lett a munkaalkoholizmus. Egyesek az előléptetésért, vagy a magasabb fizetésért töltenek plusz órákat munkával, mások magányukon enyhítek a munkával. Miközben valakit szerelmi csalódás, vagy valamilyen tragédia ért, gyakran mondják, a munka a legjobb orvosság. Egy ideig leköti és eltereli a figyelmet, huzamosabb időn át azonban a külvilágtól való elrekesztettséghez vezethet.

Bár a külső szemlélő számára nem tűnik olyan komoly függőségnek, mint az alkoholizmus, neve is mutatja, hogy komoly problémáról van szó. Az állandó munka, a társadalomtól való elszigetelődés nem csak magányossághoz vezet, de egy idő után fizikai és idegi kimerültséget is okoz. A munkavégzés során keletkező stressz nincs levezetve, hiszen normál esetben a munkahelyi problémák feldolgozásában segít a család, vagy valamilyen kikapcsolódás, a munka alkoholisták életében viszont ezt az időt is a feladatok elvégzése teszi ki.

A munkamániások nem egyszer alkohollal igyekszenek oldani feszültségüket, emellett az állandó stressz szív- és érrendszeri problémákat is okozhat, de akár gyomorfekély is kialakulhat. A függőség ugyan előfordul nők körében is, mégis elsősorban a férfiakat fenyegeti, hiszen társadalmi szerepük folytán az ő feladatuk a biztos anyagi háttér megteremtése, az egzisztencia kialakítása.

A megfelelő anyagi helyzet és pozíció elérésével a munka már örömet sem okoz, csupán a megszokás, a függőség űzi az állandó munkavégzésbe. Léteznek „veszélyeztetettebb” munkakörök. Igaz, hogy a távmunka önmagában is veszélyforrást jelent, de ezen belül is akadnak alapfeltételek. A munka szeretete, azaz olyan feladatok elvégzése, amelyek örömet okoznak, könnyebben vezetnek függőséghez, nem beszélve az „ügyeletes” munkákról, melyeknél szükséges az állandó készenlét.

Mivel távmunkában legtöbbször csupán a határidők kötik az alkalmazottat, feladatait tetszőleges időben végezheti el, így napi 6-8 óra után nem telik le a munkaidő. Ahhoz, hogy a távmunkás ne váljon munka alkoholistává, szükséges egy jól kialakított napirend, és megfelelő értékítélet. A monoton, és kevésbé kedvelt munkák (pl. adatrögzítés) kevés esélyt adnak a függőség kialakulására, a kedveltebb, kreatív munkák azonban mintegy hobbiként akár az alkalmazott egész napját kitölthetik.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A rozmaring rejtett ereje: új fegyver lehet az Alzheimer-kór ellen

Egy eddig kevéssé vizsgált vegyület a népszerű fűszernövényben komoly áttörést hozhat a demencia kutatásában.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja