Szökik a pénz, pénz, pénz
Gyerekkoromban az üvegvisszaváltásból gyűjtött zsebpénzemet nem a büfében költöttem el (nem is volt), hanem lelkesen takarékbélyegeket vásároltam. A takarékbélyeg mindig valami rettentő nagy bölcseletet tartalmazott, ami arra sarkalt, hogy takarékoskodj a pénzzel és az energiával is.
A kor gyermekének takarékbélyegén valószínűleg már energiatakarékos izzó lenne. Sokan ódzkodnak tőle, mert nem tudják, hogy az izzók kicsit másképp viselkednek, mint a hagyományos égők. Több idő kell, hogy elérjék a teljes erejüket, másmilyen lehet a fényük, ezért elsőre nagyon szokatlanok. Használatukról a nagyikat a legnehezebb meggyőzni, de ösztökéljük őket kitartásra! Pár nap alatt hozzászokik a szemünk az „új fényhez, "mássága" miatt ne dobjuk a szelektív gyűjtőbe (rosszabb esetben a kukába)! Az ilyen izzókkal, bár sajnos elég borsos áruk van még mindig, sokat spórolhatunk.
Befektetés nélkül, egy kis odafigyeléssel is maradhatnak forintok a zsebünkben.
A tésztát, burgonyát, nem kell készre főzni, 3-5 perccel hamarabb elzárhatjuk a gázt, és a forró vízben, gőzben lefedve 5-10 perc alatt magától megpuhul. Ugyanez igaz a rizsre is, bár ezzel még soha nem volt sikerélményem. Sőt, a sütőre is alkalmazható ez a taktika. A sültek, rakottak, vagy egyes sütemények (nem a piskótára gondolok!) alatt szintén hamarabb elzárható a gáz, a bent lévő meleg készre süti, pirítja ételünket.
Kis tételnek tűnik, de havi 10 tészta-, krumplifőzésnél már annyit spórolunk, mintha 40 percig főztünk volna!
Aki gázpalackot használ, mindig zárja el, ha nem használja! Veszélyes is, és egy palack sokkal tovább kitart.
Ha van rá mód, a hűtőt helyezzük a ház leghűvösebb helységébe, de a fűtőtesttől, tűzhelytől legtávolabb. Ha még régebbi fajta, évente legalább egyszer olvasszuk le, és mindenképp takarítsuk meg a hátán a rácsot a kosztól, természetesen áramtalan állapotban! A bojlert fűtött helységbe tegyük. A fogyasztásuk ezzel csökkenthető.
Ha vásárlásról van szó egyértelmű, hogy üres hassal, pontgyűjtő kártyák, akciós kuponok, szatyor és lista nélkül el sem indulok. Sokszor befektetek a drágábba, de nem minden olcsó húsnak híg a leve! A legtöbb áruházláncnak van saját márkás terméke. Érdemes kipróbálni őket, mert gyakran nem a minőségen, csak a marketingen spórolnak, és maga a termék tökéletes. Biztos nem csalódunk és pár száz forint a zsebünkben marad, ha saját márkás vaníliás cukrot, élesztőt, sütőport, lisztet használunk.
Arra azonban vigyázzunk , hogy a megtakarított százasokat ne valami felesleges, listánkon nem szereplő akciós termékre költsük, tegyük félre gyerekeinknek, vagy nyugdíjas éveinkre, mert egyre inkább kell az öngondoskodás!
A 2011. februári cikkíró pályázatra beküldött írás.
Közösségi hozzászólások: