SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így egyszerűsítheted a családi időgazdálkodást

Családinet [cikkei] - 2023-01-13
 [X]

A családi élet menedzselése nem egy könnyű feladat, efelől biztosan nem kell egy szülőt sem meggyőzni. Az a rengeteg teendő, program, különóra és sok-sok határidő, amit nem szabad elfelejteni - mert akkor bizony vége a világnak-, sokszor mégis valamilyen úton-módon elfelejtődik, vagy csak az utolsó pillanatban válik világossá, hogy megvalósíthatatlan. Ahhoz viszont, hogy a család élete flottul működjön, a tervezés és szervezés elengedhetetlen. Nem bízhatjuk a véletlenre és csupán a memóriánkra az összes teendő beütemezését és megvalósulását. Sokat segíthetünk magunkon, ha beszerezzük azokat az eszközöket, melyekkel átláthatóvá tudjuk tenni a ránk és családunkra váró feladatokat. Összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, amivel egy kicsit stresszmentesíthető az élet, anélkül, hogy bármilyen fontos tevékenység kárát látná.

Vezesd egy helyen az összes feladatot és programot

Régen azt mondták, "Akinek nincs esze, legyen notesze!", ma viszont, főleg egy család esetében a mondás inkább úgy lenne helyes, "Akinek van esze, van notesze.". A dolgos, rohanós hétköznapok ügyes-bajos dolgait vezesd egy helyen, átláthatóan és máris nagy terhet veszel le a válladról azzal, hogy nem kell mindent észben tartani, csak egyszerűen rá kell pillantanod a határidőnaplódra, vagy a családi falinaptárra.

határidőnapló
fotó: Ivan Samkov

A Családi naptár azért is jó választás, mert így a család minden tagja szemmel tarthatja és figyelemmel követheti az aznapi, heti, és havi programokat. Ugyanis itt egyszerre vezetheted az egész család (6 családtag) minden programját: mindenkinek jut egy-egy saját oszlop egymás mellett, így átláthatóvá válik a teljes hónap minden fontos eseménye. Megtalálod benne a névnapokat, ledolgozós szombatokat, szünnapokat, és tündéri (külön megvásárolható) eseménymatricákkal is dekorálhatod. Ez szuper megoldás azok számára, akiknél a gyerkőc még nem tud olvasni, mivel a kis rajzos matricák segítségével ő is könnyen el fog tudni igazodni a saját „teendőit” illetően.
Egy ilyen falinaptár legfőbb előnye, hogy jól átlátható, hiszen minden családtag számára jut benne hely, egy saját oszlop, ahol csak az adott családtag programja látható – ugyanakkor mellette ott van a többiek programja is, így rögtön látszik ha valami ütközés van a teendők között.

Ha megvagy a fix teendők és programok beírásával, ne felejts el előre időt beütemezni a pihenésnek, közös családi szórakozásnak, mivel ezt sokkal könnyebben elfelejtjük mint a kötelező feladatainkat.

közös családi séta
fotó: Vidal Balielo Jr.

Oszd el a ház körüli teendőket okosan

A gyerekeket, főleg egy bizonyos kor alatt, nagyon könnyen be tudjuk vonni a háztartási munkálatokba, ha ezt játékosan tesszük és úgy, hogy hozzájuk és képességeikhez mérten jelölünk ki számukra feladatokat. Ebben lehet nagy segítség egy Feladat szervező, vagy Heti tervező tömb, illetve egy Otthoni feladat tábla.
Ne büntetéssel vagy kényszerítéssel, inkább kreatívan érd el, hogy a gyerek boldogan vegye ki a részét a házimunkából!
Mindenkinek könnyebb a dolga, ha el van osztva a házimunka a családtagok között, és ezt jól látható helyen jelölitek is: így mindenki tudja előre, mikor mennyi dolga lesz, kiszámíthatóan láthatjátok előre a heti szabadidőtöket és feladataitokat. Használjatok Otthoni feladat táblát – így kevesebb az esély a vitára arról, hogy kinek, mikor, mi a feladata, ha már a hét elején igazságosan felosztjátok egymás között. A hétvégén pedig számoljátok össze kinek hány pontja gyűlt össze és jutalmazzátok meg a nyertest. Célozzatok meg egy pontszámot, amit ha elértek, egy közös családi programmal ünnepeltek meg. Szuper programötleteket pedig bőven találtok ezen a családi élményplakáton. 🙂

Nálatok is örök probléma a heti menü kitalálása? Többé nem!

Nap-nap után nehéz kitalálni, hogy mit egyen a család, ami laktató, tápláló és egészséges? Esténként gyakori a fanyalgás, a “nemszeretem” és a “másnincs?” az asztalnál? Akkor a Menü-táblát pont Nektek találtuk ki. A táblafilccel könnyedén írható (és bármikor törölhető), dekoratív táblán egy hétre előre megtervezhető a család étrendje.
Bárki beleírhat: javasolhat, kifogást emelhet, törölhet – és persze lélekben készülhet a kevésbé kedvenc fogásokra is, hiszen előre látszik, melyik nap mi lesz a menü. A hét napjain kívül, egy Bevásárló-lista is van a táblán – ha esetleg valami hiányozna a kiszemelt fogáshoz, így biztosan nem marad el a megvásárlása.
A Menü-tábla segít, hogy mindenki elégedett legyen az étellel.

Alapvetően nem boszorkányság a jól szervezettség. Mindössze egy kis előrelátás szükséges hozzá, és egy kis segítség, egy mankó, ami segít átlátni mindent. Próbáld ki a fent említett szervezők egyikét és találd meg a kedvencedet közülük, ami a leginkább passzol családotok életébe. A legjobb pedig, hogy ezután már csak jól kell használnod a saját idődet.

Tartsd meg a rendet, s a rend megtart téged!

Nyitókép: Rodnae Productions

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja