SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezeket érdemes figyelembe venni családi ház vásárlása esetén

Családinet [cikkei] - 2022-07-22
 [X]

A saját családi fészkünk birtokba vételénél nincs is jobb érzés a világon, innentől mindig biztonságban érezhetjük magunkat és szabadon alakíthatjuk ki életterünket, nem kell többé másokhoz alkalmazkodnunk. De hogyan válasszunk a piacon megannyi ház közül? Mire figyeljünk, hogy valóban jó döntést hozhassunk? Cikkünkben ehhez adunk tippeket!
Ezeket érdemes figyelembe venni családi ház vásárlása esetén

Hogyan kezdjünk neki?

Szerencsére az aktuális ingatlanpiaci kínálatot néhány kattintással elérhetjük a legnépszerűbb portálokon, így a helyszíni megtekintés előtt végezzünk egy online piacfelmérést! Itt látni fogjuk, hogy mely környéken milyen áron, mekkora házat és komfortfokozatot tudunk majd valószínűleg vásárolni. A kínálatot látva írhatunk egy listát arról, hogy mik azok a kritériumok, amikből semmiképp sem szeretnénk engedni a vásárlás során. Ilyen lehet például a szobák száma, a kert mérete, de ma már akár a napelemes rendszer megléte is – bár ez utóbbit idővel mi is betelepíthetjük, amiben segítségünkre lehet egy napelempályázat.

Fontos, hogy a lista megírásakor mindenképp vegyük figyelembe azt is, hogy mi a reális, az anyagi keretünkkel milyen adottságok lesznek elérhetők. Ha így teszünk, sok időt és csalódást spórolhatunk meg magunknak.

Mit vegyünk figyelembe családi ház vásárlásakor?

1. Tervezzük meg a büdzsét!

Sok időt és kellemetlenséget megspórolunk azzal, ha tudatában vagyunk az anyagi keretünknek, összesítsük az önerőt, az igénybe vehető támogatások összegét, illetve a paramétereink alapján felvehető maximális hitelösszeget. Ez máris árnyalja majd a képet, hogy milyen értékű ingatlanokat nézhetünk meg, elkerülve a felesleges megtekintési köröket. Ne feledjük: az otthont be is kell ám bútorozni!

2. Kalkuláljunk, hogy mennyi munkánk lesz!

Lehet, hogy éppen olyan döntési helyzetben találjuk magunkat, amikor egy kedvező árú, de felújítandó otthon kerül szembe egy drágább, de azonnal költözhető házzal. Ilyen esetben számoljuk ki, hogy a felújítás mennyi időbe és pénzbe kerülne, illetve tudunk-e olyan szakembert, aki elvállalná munkát megfizethető összegért! Ezek fényében mérlegeljük, hogy még úgy is kedvezőbbnek tartjuk-e az ajánlatot!

3. Mennyire energiatakarékos a ház?

Napjainkban igen nagy szerepe van a vásárlási döntésben annak, hogy az adott ház mennyi energiát használ el. Ez nemcsak a környezetvédelem szempontjából fontos, hanem a havi kiadások tervezhetősége okán is. Lehet, hogy egy napelemes házat minimálisan drágábban tudunk majd megvásárolni, de a különbözet néhány hónap vagy év alatt megtérülhet. Ráadásul nem kell aggódnunk a fenyegető energiahiány miatt sem, mely kiszolgáltatottá teszi az embert – a napelemek által előállított energiával nemcsak elektromos készülékeinket, de a fűtésünket is üzemeltethetjük majd.

Egy ilyen rendszert persze mi is telepíthetünk! Ha ilyesmit tervezünk, érdemes érdeklődni afelől, hogy a ház mennyire alkalmas napelemek felszerelésére. Amennyiben zöld utat kap a projekt, érdemes körbenéznünk a napelempályázatok között.

Fontos tényező még a ház szigetelése, a nyílászárók minősége és az egyéb zöld megoldású infrastruktúra megléte is. Ezekről mindig alaposan tájékozódjunk, illetve – ha rendelkezésre áll – nézzük meg a ház energetikai tanúsítványát, mely sok hasznos információt tartalmaz majd!

4. Milyen a környék?

Örök igazság, hogy míg a házat bármikor alakíthatjuk, újíthatjuk, addig a környéket nem igazán tudjuk formálni, ezért ha ismeretlen településrészen nézünk ingatlant, akkor informálódjunk a helyi adottságokról! Az infrastruktúra, a tömegközlekedés, a boltok, a játszóterek, a közintézmények közelsége mind fontos lehet, sőt, még az is, hogy milyen korosztályú és életvitelű a mikroközösség.

Gondolkozzunk hosszú távon!

Egy házzal jó esetben sok-sok évre előre tervezünk, ezért kalkuláljuk be a fenntarthatóságot, hogy tudja-e tartani az ingatlan az értékét és hosszú távon ki tudja-e szolgálni az igényeinket. Végiggondolhatjuk, hogy a család bővítésekor is elegendő lesz-e az alapterület vagy lesz-e lehetőségünk a terjeszkedésre. Azt is mérlegelhetjük, hogy 10-20 év múlva még mindig el tudjuk-e itt képzelni az életünket. Gondoljunk csak bele: a családi fészek kialakítása egyben a letelepedést is jelenti az adott környéken és közösségben.

Amint a fentiekből is látszik, a tökéletes családi fészek melletti döntés sok mérlegelést igényel. Fontos az első benyomás is, de érdemes alaposan megnézni, hogy hosszú távon is megfelelően szolgál-e majd minket az ingatlan. Emellett ma már fontos szempont lehet az energiahatékonyság, ami miatt előbb vásárolunk meg például egy napelemes rendszerrel felszerelt ingatlant, egy hagyományos energiafelhasználásúval szemben. Mindenképp legyünk megfontoltak, fontoljuk meg a lehetőségeket, mielőtt megvásároljuk álmaink otthonát. Utána pedig már nem is lesz más dolgunk, mint élvezni a saját igényeinkre szabott családi fészket!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.

A szerkesztő ajánlja