SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Legyen békés a karácsony! - Az ünnepi konfliktusok kezelése

Kürthy Anna [cikkei] - 2020-12-17
A konfliktusok végig kísérhetik a hétköznapjainkat, az ünnepi hajrában azonban meg is sokszorozódhatnak a fokozott szorongás és feszültség hatására. Cikkünkben egy lehetséges megoldást kínálunk a vitás helyzetek kezelésére, hogy tényleg békében teljen a karácsony.

Sokszor lehetünk dühösek, feszültek, érezhetünk csalódottságot, kiábrándultságot egy-egy érzelmileg nehéz, konfliktusos helyzetben. Beszéljünk akár a gyermekekről, párkapcsolatról, barátságról, családtagokról, az ünnepi hajrában előfordulhat sokféle veszekedésre okot adó körülmény. Az ajándékok beszerzésétől kezdve, a sütés-főzésen át, a régi sérelmek előkerüléséig, vagy amikor kiderül, hogy az a bizonyos rég nem látott rokon, miért is olyan régen látott... Rengeteg hasonló helyzettel találkozhatunk. A konfliktus nehéz, érzelmileg megterhelő, sok energiát igénylő feladat. Milyen jó lenne, ha mindannyian sérülésmentesen tudnánk kijönni egy-egy ilyen helyzetből! Erre lehet megoldás az énközlés technikája.

Az énközlés Thomas Gordon amerikai pszichológus nevéhez köthető technika, amit tulajdonképpen a mindennapjainkban is sokszor használunk, anélkül, hogy tudnánk róla. Az énközlés arról szól, hogy saját érzéseinket fogalmazzuk meg az adott helyzetben, anélkül, hogy a másikat minősítenék, kritizálnák vagy cselekedeteinek az okát keresnénk. Ha képesek vagyunk hibáztatás nélkül, hitelesen megfogalmazni érzéseinket, a másik fél nagy eséllyel elfogadja és tiszteletben tartja majd igényeinket. Ez azért lehetséges, mert a tényszerűen bemutatott érzéseink a másikból nem váltanak ki védekező vagy támadó pozíciót. A hitelesen megfogalmazott érzéseink az együttműködést és a konfliktus közös feloldását segítik elő.

Gordon szerint az énközlés három elemet kell, hogy tartalmazzon: a minket zavaró viselkedés megnevezését, a viselkedés következményét ránk nézve és az érzést, amit belőlünk kivált.

Vegyünk egy példát!

Egy anya az ünnepi készülődés során egyedül marad a konyhai feladatokkal. Feszült, ideges és úgy érzi, sem a gyermeke, sem a párja nem segít neki, sőt még türelmetlenek is a vacsora miatt.

Énközlés nélkül sokféleképpen reagálhat az anya a helyzetre. Lehet fenyegető, kritikus vagy megértő velük szemben, azonban mindegyik válasszal sérülhet valamelyik fél.

Énközléssel viszont, az anya elmondhatja nekik, hogy mennyire ideges és feszült a sok rámaradt feladat miatt, és rosszul érzi magát, hogy nem kap segítséget tőlük. Fél, hogy emiatt nem lesz kész időben a feladatokkal, és hogy nem fog tudni úgy kikapcsolódni, ahogy szeretné.

Amíg a fenyegető, kritikus vagy megértő válasz támadó vagy védekező pozíciót váltana ki a felekből, ezzel generálva újra és újra a konfliktust, addig az énközléssel közösen hozhatnak létre egy olyan megoldást, ami a konfliktus feloldását jelenthetné az ünnepi hajrában is.


 

Fotók: Jason Goh-tól a pixabay.com-on
           Couleur-tól a pixabay.com-on
Indexkép: annca-tól a pixabay.com-on
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja