SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Fontos tudnivalók a háztartási tisztítószerekről

Családinet [cikkei] - 2009-07-16
A kereskedelemben kapható háztartási vegyi áruk csoportjába tartozó tisztítószerek olyan vegyi anyagokat tartalmaznak, melyek a háztartásban tisztításra és ápolásra szolgálnak. Rendeltetésük szerint ezek a termékek igen sokfélék lehetnek, az emberi egészségre és környezetre gyakorolt hatásuk alapján azonban egyszerűen két csoportba sorolhatjuk őket: veszélyes és nem veszélyes készítményekre.

Jó, ha tudjuk...

Azok minősülnek veszélyeseknek, amelyek egy vagy több olyan kémiai anyagot tartalmaznak, amelyek az emberi egészséget, vagy a környezetet károsíthatják.

Jó, ha tudjuk...

hogy a gyártók termékeiket a veszélyes összetevők alapján kötelesek veszélyességi osztályba sorolni. Az osztályba sorolással a veszélyes anyagok, illetve készítmények veszélyszimbólumot és veszély jelet valamint az egészségügyi miniszter által meghatározott a kockázatra utaló R (a "risk" angol szó rövidítése, jelentése: kockázat) és a biztonságos használatra utaló S (a "safety" angol szó rövidítése, jelentése: biztonság) betűt és mondatot kapnak. Ezek a mondatok hívják fel a fogyasztó figyelmét a termék használatakor felmerülő veszélyekre és ezek elkerülésének módjára.

Jó, ha tudjuk...

hogy a háztartásokban használt tisztítószerek többsége veszélyes készítmény. Legtöbbször irritatív, ritkábban ártalmas vagy maró hatásúak, tűzveszélyesek, vagy fokozottan tűzveszélyesek lehetnek.

A fogyasztók biztonsága érdekében az ilyen termékek jelölését, feliratozását, csomagolását az európai uniós előírásokkal harmonizáló törvények és rendeletek szabályozzák.

A veszélyesnek minősülő készítmények címkéin fel kell tüntetni a termék használata során felmerülő veszély megnevezését, a veszélyhez tartozó szimbólumot és jelet, az R és S mondatokat, a veszélyes anyag megnevezését és százalékos mennyiségét, a gyártó, az importáló vagy a magyarországi forgalmazó nevét, teljes címét és telefonszámát. A feliraton az információkat szembeötlő módon, jól olvashatóan kell elhelyezni.

A gyártóknak a termékösszetevőket a következő mennyiségi kategóriák szerint kell feltüntetni:

  • 5% alatt,
  • 5-15%,
  • 15-30% és
  • 30% felett.


Jó, ha tudjuk...

hogy a veszélyes anyagok csomagolásával szemben követelmény, hogy a csomagolóanyag a bele töltött anyaggal ne lépjen kémiai reakcióba, szállítás, anyagmozgatás során védje az árut a környezeti hatásoktól, akadályozza meg a tartalom kiszóródását, kiszivárgását, biztosítsa a környezetszennyezés elkerülését, legyen jól adagolható és biztonságosan visszazárható, az üres csomagolás ne károsítsa a környezetet, legyen újra felhasználható és / vagy feldolgozható.

Jó, ha tudjuk...

hogy statisztikai adatok szerint a legtöbb gyermekmérgezést háztartásvegyipari folyadékok okozzák. Ezért a legjobban veszélyeztetett 3 és 5 év közötti gyermekek védelme érdekében, termékeik egy részét a gyártók a jogszabály szerinti "gyermekbiztos" zárással látják el.

Az ilyen zárásmódnak kettős védelmi hatása van: a kisgyermekek nem tudják kinyitni, ezért nem juthatnak a veszélyes termékhez, de a veszély - a sajátos kezelés következtében - a felnőttekben is jobban tudatosul.

A "gyermekbiztos" zárást előírás szerint a nagyon mérgező, mérgező és maró jelzésű termékeknél kell alkalmazni. Sok gyártó a kisebb veszélyt jelentő ártalmas vagy irritatív termékein is ilyen zárásmódot alkalmaz. A vakok és gyengénlátók védelmében fontos üzenetet tartalmaz a csomagolás. Veszélyre utaló kitapintható jelképpel kell ellátni a nagyon mérgező, mérgező, maró, továbbá az ártalmas, fokozottan tűzveszélyes és tűzveszélyes anyagokat tartalmazó készítményeket. A tapintható jelkép egy 1,5 cm nagyságú egyenlő oldalú háromszög, amelyet a flakon aljától ujjnyi távolságra dombornyomással kell a csomagolóanyagon elhelyezni.

Jó, ha tudjuk...

hogy veszélyesnek nem minősülő vegyi termékek is jelenthetnek veszélyt érzékeny, allergiára hajlamos személyek számára.
Allergiát okozhatnak a tisztítószerekben található felületaktív anyagok, a zsíroldó készítmények enzim összetevői, oxidatív fehérítői és a gyakorlatilag minden termékben megtalálható konzerváló szerek, színezékék és illatanyagok.
Léteznek olyan háztartási tisztító és ápolószerek, melyek nem tartalmuk, hanem speciális csomagolási módjuk miatt veszélyesek. Ilyen az aeroszol csomagolás, mely egy szeleppel ellátott, nyomás alatt lévö zárt palacktest, melynél a vegyi anyagot cseppfolyós vagy sűrített gáz, vagy gázkeverék juttatja ki a palackból. Az alkalmazott gázok esetenként önmaguk is tűzveszélyesek lehetnek, a palack a túlnyomás miatt ütésre felrobbanhat. Az ilyen termékeken szigorú figyelmeztetések szerepelnek mind a használatra, mind a tárolásra vonatkozóan.

Az aeroszol palackot felnyitni, ütögetni, felszúrni, továbbá 50 °C feletti hőmérsékletnek, napfénynek, sugárzó hő hatásának kitenni, még üres állapotban is tilos!

Jó, ha tudjuk...

hogy a veszélyes háztartási tisztítószerek használata biztonságossá tehető, ha felhasználás előtt gondosan elolvassuk a csomagoláson szereplő feliratot, megismerjük a használattal együtt járó kockázatokat és ezek elkerülésének módját. Az allergiát kiváltó anyagok ismeretében a feliraton szereplő összetételi adatok áttanulmányozása segítséget nyújthat az arra érzékeny egyének számára a megfelelő termék kiválasztásában. A leírtakból kitűnik, hogy a termékfeliratok elolvasása nem haszontalan tevékenység. A címke szövege segítséget nyújt a termék kiválasztásához, hasznos tanácsokkal, információkkal elősegíti a termék biztonságos használatát és egészségünk védelmét.

forrás: www.nfh.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Újszülött kisbabát hagytak a tűzoltóságon: a megmentő tűzoltó lett az édesapja

Megható történet bontakozott ki Louisianában, ahol egy kétségbeesett anya a "Safe Haven" törvényre hivatkozva egy újszülöttet hagyott egy tűzoltóállomáson. A történetet a LittleThings osztotta meg, amely gyorsan bejárta a világot.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja