SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fontos tudnivalók a háztartási tisztítószerekről

Családinet [cikkei] - 2009-07-16
A kereskedelemben kapható háztartási vegyi áruk csoportjába tartozó tisztítószerek olyan vegyi anyagokat tartalmaznak, melyek a háztartásban tisztításra és ápolásra szolgálnak. Rendeltetésük szerint ezek a termékek igen sokfélék lehetnek, az emberi egészségre és környezetre gyakorolt hatásuk alapján azonban egyszerűen két csoportba sorolhatjuk őket: veszélyes és nem veszélyes készítményekre.

Jó, ha tudjuk...

Azok minősülnek veszélyeseknek, amelyek egy vagy több olyan kémiai anyagot tartalmaznak, amelyek az emberi egészséget, vagy a környezetet károsíthatják.

Jó, ha tudjuk...

hogy a gyártók termékeiket a veszélyes összetevők alapján kötelesek veszélyességi osztályba sorolni. Az osztályba sorolással a veszélyes anyagok, illetve készítmények veszélyszimbólumot és veszély jelet valamint az egészségügyi miniszter által meghatározott a kockázatra utaló R (a "risk" angol szó rövidítése, jelentése: kockázat) és a biztonságos használatra utaló S (a "safety" angol szó rövidítése, jelentése: biztonság) betűt és mondatot kapnak. Ezek a mondatok hívják fel a fogyasztó figyelmét a termék használatakor felmerülő veszélyekre és ezek elkerülésének módjára.

Jó, ha tudjuk...

hogy a háztartásokban használt tisztítószerek többsége veszélyes készítmény. Legtöbbször irritatív, ritkábban ártalmas vagy maró hatásúak, tűzveszélyesek, vagy fokozottan tűzveszélyesek lehetnek.

A fogyasztók biztonsága érdekében az ilyen termékek jelölését, feliratozását, csomagolását az európai uniós előírásokkal harmonizáló törvények és rendeletek szabályozzák.

A veszélyesnek minősülő készítmények címkéin fel kell tüntetni a termék használata során felmerülő veszély megnevezését, a veszélyhez tartozó szimbólumot és jelet, az R és S mondatokat, a veszélyes anyag megnevezését és százalékos mennyiségét, a gyártó, az importáló vagy a magyarországi forgalmazó nevét, teljes címét és telefonszámát. A feliraton az információkat szembeötlő módon, jól olvashatóan kell elhelyezni.

A gyártóknak a termékösszetevőket a következő mennyiségi kategóriák szerint kell feltüntetni:

  • 5% alatt,
  • 5-15%,
  • 15-30% és
  • 30% felett.


Jó, ha tudjuk...

hogy a veszélyes anyagok csomagolásával szemben követelmény, hogy a csomagolóanyag a bele töltött anyaggal ne lépjen kémiai reakcióba, szállítás, anyagmozgatás során védje az árut a környezeti hatásoktól, akadályozza meg a tartalom kiszóródását, kiszivárgását, biztosítsa a környezetszennyezés elkerülését, legyen jól adagolható és biztonságosan visszazárható, az üres csomagolás ne károsítsa a környezetet, legyen újra felhasználható és / vagy feldolgozható.

Jó, ha tudjuk...

hogy statisztikai adatok szerint a legtöbb gyermekmérgezést háztartásvegyipari folyadékok okozzák. Ezért a legjobban veszélyeztetett 3 és 5 év közötti gyermekek védelme érdekében, termékeik egy részét a gyártók a jogszabály szerinti "gyermekbiztos" zárással látják el.

Az ilyen zárásmódnak kettős védelmi hatása van: a kisgyermekek nem tudják kinyitni, ezért nem juthatnak a veszélyes termékhez, de a veszély - a sajátos kezelés következtében - a felnőttekben is jobban tudatosul.

A "gyermekbiztos" zárást előírás szerint a nagyon mérgező, mérgező és maró jelzésű termékeknél kell alkalmazni. Sok gyártó a kisebb veszélyt jelentő ártalmas vagy irritatív termékein is ilyen zárásmódot alkalmaz. A vakok és gyengénlátók védelmében fontos üzenetet tartalmaz a csomagolás. Veszélyre utaló kitapintható jelképpel kell ellátni a nagyon mérgező, mérgező, maró, továbbá az ártalmas, fokozottan tűzveszélyes és tűzveszélyes anyagokat tartalmazó készítményeket. A tapintható jelkép egy 1,5 cm nagyságú egyenlő oldalú háromszög, amelyet a flakon aljától ujjnyi távolságra dombornyomással kell a csomagolóanyagon elhelyezni.

Jó, ha tudjuk...

hogy veszélyesnek nem minősülő vegyi termékek is jelenthetnek veszélyt érzékeny, allergiára hajlamos személyek számára.
Allergiát okozhatnak a tisztítószerekben található felületaktív anyagok, a zsíroldó készítmények enzim összetevői, oxidatív fehérítői és a gyakorlatilag minden termékben megtalálható konzerváló szerek, színezékék és illatanyagok.
Léteznek olyan háztartási tisztító és ápolószerek, melyek nem tartalmuk, hanem speciális csomagolási módjuk miatt veszélyesek. Ilyen az aeroszol csomagolás, mely egy szeleppel ellátott, nyomás alatt lévö zárt palacktest, melynél a vegyi anyagot cseppfolyós vagy sűrített gáz, vagy gázkeverék juttatja ki a palackból. Az alkalmazott gázok esetenként önmaguk is tűzveszélyesek lehetnek, a palack a túlnyomás miatt ütésre felrobbanhat. Az ilyen termékeken szigorú figyelmeztetések szerepelnek mind a használatra, mind a tárolásra vonatkozóan.

Az aeroszol palackot felnyitni, ütögetni, felszúrni, továbbá 50 °C feletti hőmérsékletnek, napfénynek, sugárzó hő hatásának kitenni, még üres állapotban is tilos!

Jó, ha tudjuk...

hogy a veszélyes háztartási tisztítószerek használata biztonságossá tehető, ha felhasználás előtt gondosan elolvassuk a csomagoláson szereplő feliratot, megismerjük a használattal együtt járó kockázatokat és ezek elkerülésének módját. Az allergiát kiváltó anyagok ismeretében a feliraton szereplő összetételi adatok áttanulmányozása segítséget nyújthat az arra érzékeny egyének számára a megfelelő termék kiválasztásában. A leírtakból kitűnik, hogy a termékfeliratok elolvasása nem haszontalan tevékenység. A címke szövege segítséget nyújt a termék kiválasztásához, hasznos tanácsokkal, információkkal elősegíti a termék biztonságos használatát és egészségünk védelmét.

forrás: www.nfh.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja