SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Grillezés baleset nélkül

Családinet [cikkei] - 2011-06-23
Nincs annál kellemesebb dolog, mint amikor meghívtok pár baráti családot, és közösen bográcsoztok, süttök valamit a kertben vagy a természetben. Hogy igazán tudjátok élvezni a társaságot, a tüzet, az ízletes ételeket, összegyűjtöttünk pár jó tanácsot a balesetek elkerülése végett.

A hely megválasztása:

Mindenekelőtt célszerű egy biztonságos helyet kijelölni. Legyen távol bokroktól, száraz ágaktól, egyenletes, vízszintes legyen a talaj, hogy ne boruljon fel a grillsütő. A tábortüzet a sátortól is minimum 10 m távolságban rakjátok meg. Ha fújdogál egy kis szellő, keressetek szélárnyékos helyet a kertben. Erős szélben tilos tüzet gyújtani! A természetben tűzrakásra kijelölt helyet válasszatok!

Aki erkélyen szeretne grillezni, az inkább tegyen le róla, mert nem lehet eléggé eltávolodni az izzó faszéntől.

A tűzgyújtásról:

Jól emlékszem, amikor gyerekkoromban a nagyapám kerítésszaggató pálinkát löttyintett a tűzre, hogy hamarabb leégjen. A ház tetejéig csaptak a legalább 3 méteres lángok.

Ne használjatok spirituszt, benzint, petróleumot, olajat tűzgyújtásra! Szúróláng keletkezhet, de be is robbanhat.

A benzinnel vagy spiritusszal jól átitatott faszén nem biztos, hogy rögtön belobban. Ez akkor következhet be, amikor nem számítotok rá, és olyankor nincs idő elfutni. Tűzgömb fogja elborítani a grillsütőt, amely oldalra is terjed.

Ha „gyorsítót” használtok az égéshez, akkor könnyen Molotov-koktéllá változhat a gyúlékony anyagot tartalmazó palack és fel is robbanhat a kezetekben. 

A kereskedelemben folyékony, krémszerű és szilárd gyújtóanyag kapható a faszén meggyújtásához. Figyelmesen olvassátok el a használati utasítást és legyetek türelmesek, mert fél óra is eltelhet, amíg parázzsá izzik a szén, ekkor érdemes rátenni a rácsra a grillezni valót. Csak módjával kell meglocsolni a szenet a gyújtófolyadékkal, de a máglyát újságpapírral is meg lehet gyújtani.

A gyerekek se maradjanak ki az élvezetből:

A kisebb gyermekek figyelmét érdemes lekötni. A tűztől biztonságos távolságban adjatok nekik lehetőséget a játékra. Labdázhatnak, körjátékokat játszhatnak, énekkel bíztathatják a hússütő- és bográcsmestereket. Akár le is rajzolhatják a többieket, amint rakják a tüzet, sütik a húsokat, kolbászt, szalonnát.

A nagyobb gyerekeket már be lehet vonni - kb 6 év felettieket -, ők segíthetnek gallyakat szedni, összerakhatják a máglyát fadarabokból, ágakból, megrakhatják a grillsütőt faszénnel.

A tüzet semmi esetre se gyújtsák meg ők! Nagy a csábítás, hogy ágakat dugjanak a tűzbe, és azokkal szaladgáljanak. Ezt nem szabad engedni, balesetveszélyes.

Kisebb gyerekeknél azt is szem előtt kell tartani, hogy a tűz az arcuk magasságában ég egy grillsütő esetében.

Ne a gyerekek süssék és forgassák a húst a rácson vagy a vaslapon! 

A szalonnasütésnél is csak a nagyobbak tartsák a nyársat a tűz fölé. A vasnyársak azért is veszélyesek, mert átizzanak és véletlenül is hozzájuk érhetnek a gyerekek a sürgés-forgásban.

Nem fognak váratlan helyzetek előfordulni, ha odakészítitek a szenesszacskót, a fát, a piszkavasat, fogót, villát, forgatót. Egy vödör vizet, tűzoltó készüléket és egy rossz pokrócot sem árt készenlétbe helyezni. A forró zsír könnyen spriccel, a saját testi épséged érdekében érdemes grillező kötényt és kesztyűt viselni.

Egy ismerősöm kimustrált hajszárítóval serkentette a parazsat, de ezt senkinek sem ajánlom. Ha nem jól ég a fa, vagy a szén, használj kézi fújtatót, amivel biztonságosan lehet a tüzet szítani.

Azt nem mondom, hogy nem lehet meginni egy-egy pohár sört, de az alkoholfogyasztást inkább akkorra hagyjátok, amikor már van mit enni is. Fontos ugyanis, hogy teljes figyelemmel kísérjétek a tüzet és a sütést, nem lehet elbambulni.

Ha befejeztétek a partit, az izzó parazsat maradéktalanul el kell oltani. Legalább másnap reggelig békén kell hagyni a hamut, mert lassan hűl ki.

A víz ugyan a legelterjedtebb oltási módszer, de vigyázni kell vele, nehogy felcsapjon a forró gőz. Homokkal is el lehet oltani a parazsat.

Ha mégis baj történt - Égési sebek ellátása:

A legenyhébb (I. fokú égés) hasonló a napégéshez, csak a bőr legfelső rétegét érinti. Piros, duzzadt lesz az égett terület. 5-10 napon belül maradéktalanul gyógyul. Ezt ti is elláthatjátok.

Minden égésnél legfontosabb az azonnali bő, hideg folyóvizes, 5-10 percig alkalmazott lemosás. Csökkenti a fájdalmat, és nem terjed tovább az égés a bőrön. Ezután olyan kötést kell alkalmazni, ami nem ragad bele a sebbe.

A II. fokú égés enyhébb változatánál hólyagok keletkeznek, de nincs szükség orvosi ellátásra.

A súlyosabb típusnál azonban igen.

A II. és III. fokú égéseknél a mélyebben elhelyezkedő szövetrétegek is károsodnak. Minél súlyosabb az égés, annál kevésbé fájdalmas. Ezért kell komolyan venni a sérültet, hiába mondja, hogy nem érez fájdalmat. Ilyen esetekben azonnal orvoshoz kell vinni a beteget, vagy mentőt kell hívni.

A „házi szerek” (olaj, vaj, liszt) alkalmazása nem ér semmit, sőt kifejezetten káros! Fertőtlenítőszer, krémek, púder és ragtapasz alkalmazása sem ajánlott. Kivételt képeznek a kifejezetten égési sebkezelő folyadékok, gélek. Ezek csak enyhébb I. és az enyhébb II. fokú égésnél használjuk.

A sérültet be kell takarni, ha sokáig folyattuk rá a vizet, mert kihűlhet a teste. Ilyen takaró minden autós elsősegély-dobozban található.

Ha meggyullad a ruha, az égést le kell fedni, pokróccal, rongyokkal. Ha egyik sincs nálunk, forgassuk a földön a sérültet. A megégett ruha eltávolítását bízzuk szakemberre, ugyanis hozzáragadhat a sérült bőrfelület is. Az égés a testi károsodás mellett lelki traumát is okozhat, elsősorban a gyermekeknél.

Körültekintő magatartással mindez elkerülhető.

A legfontosabb, hogy mindenkinek szórakozást, kikapcsolódást, szép emlékeket jelentsenek a kerti partik. Amikor pedig felnőttek lesznek azok a gyerekek, akik most veletek sütögetnek, ők is biztonságosan fognak bánni a tűzzel, mert tőletek is ezt látták.

Fotó:
snack: Grillen 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Szalmonellával fertőzött liszt került az Aldi üzleteibe

Az Aldi szalmonellával szennyezett Happy Harvest hajdinalisztet vonat ki a forgalomból, a visszahívott termék minőségmegőrzési ideje 2025. november 20. - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kedden az MTI-vel.

A sclerosis multiplex-szel élőknek nyújt segítséget a Semmelweis Egyetem oktatóvideója

Háromszor gyakoribb nőknél az ezerarcú betegségként is emlegetett sclerosis multiplex, mint férfiaknál. Az első tünetek jellemzően 20-40 éves kor között jelentkeznek. A krónikus, autoimmun megbetegedés tünetei nagyon változatosak, előrehaladása egyénenként változó. Mivel a betegség gyakran ellehetetleníti az érintettek mindennapi tevékenységeit, ezért nagyon fontos a diagnózist követően az idejében megkezdett rehabilitáció, komplex fejlesztés. A Semmelweis Egyetem oktatóvideója ehhez nyújt segítséget.

Az általános iskolai beiratkozás menete a 2025/2026-os tanévre

Hamarosan kezdetét veszi az általános iskolai beiratkozás a 2025/2026-os tanévre. Mi a beiratkozás menete? Mit intézhetünk el online? Milyen dokumentumokra lesz szükség? Hogyan lehet halasztani az iskolakezdést? Összegyűjtöttük a fontos tudnivalókat.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja