SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Zöld karácsony

Családinet [cikkei] - 2009-11-09
Érdekes ünnep a Karácsony. Kinek mi jut eszébe róla... Mondjuk bejgli, gyertyafény, ajándékok után ácsingózó tekintetek, hamisan elénekelt ünnepi dalocskák, hópihék, miegymás.

Vagy. Napokig tartó takarítási mizéria, nagy bevásárlás a 20 km-es körzetben fellelhető összes hiper- és szupermarketben, lázas iramban megejtett ajándékbeszerző hadjárat, tülekedéssel egybekötött sorban állás, ingajárat az idegtépő forgalomban, utolsó utáni órában utolsó utáni hiányzó ünnepi alkatrész vételezése, majd csomagolás, csomagolás, csomagolás.

MikulásNos, így vagy úgy, a Karácsony minden esetleges marasztalás ellenére tovatűnik, s marad utána... például óriási mennyiségű szemét. Az ünnepi bulit követően az irodában és az iskolában, odahaza a konyhában, a fa alatt, továbbá szeretteink fája alatt – utóbbi a mi közreműködésünkkel is.
Persze, mindezt lehet kicsit „zöldebben” is alakítani, anélkül, hogy ehhez fenekestül felforgatnánk az életünket, vagy a régiekkel homlokegyenest ellenkező szokásokat vennénk fel. Vannak, akiket zavar a degeszre tömött szemeteszsák, a nappaliban szanaszét heverő díszcsomagolások, a temérdek egyszer használatos palack a vacsora asztalon, meg azok az ajándékok, melyekről már vásárlásuk pillanatában tudható, hogy lényegében felesleges porfogóként virítanak majd új tulajdonosuk háza táján. Akik ebbe a kategóriába sorolják magukat, azok a szeretet idei ünnepén próbálkozhatnak újító jellegű megoldásokkal.

Úgy, mint....
… Ha nincs ötletünk az ajándékozásra, igyekezzünk megtudni szeretteinktől, minek örülnének leginkább. Ezzel hozzájárulhatunk ahhoz, hogy barátaink, rokonaink szekrényének mélyén drasztikus mértékben csökkenjen a „kacat” kategóriába sorolható anti-használati eszközök száma.

… Ajándékaink legyenek tartós, javítható darabok. Néhány ötlet környezetbarát ajándékra: „zöld” témájú könyv, komposztkeret, fonott veszőkosár, vászon bevásárlószatyor, napelemes számológép, újratölthető akku (elem) és -töltő, bioélelmiszer, madáretető és odú, foszfátmentes tisztítószer, kertészeti utalvány, stb.

… Vásárlási körútjainkra vigyünk többszöri cipekedésre alkalmas vászontáskát, s kedvesen de határozottan utasítsuk vissza a pénztáros által elővett műanyag változatot. A közkedvelt nyakkendő, zsebkendő, parfüm, stb. típusú ajándékokhoz osztogatott arasznyi nejlonzacskókat is hagyjuk nyugodtan a boltban, méretükből adódóan úgyis csak addig használatosak – leginkább feleslegesen – míg a megvásárolt áru haza nem érkezik bennük.


… Igyekezzünk a boltok polcain hagyni a „túlcsomagolt” árukat. Karácsony táján sok terméket előszeretettel adnak nagyobb, díszesebb borításban, amivel a pénztárcánkból is többet húznak ki a gyártók, és hulladék is több keletkezik. Ne hagyjunk magunkat elbűvölni tehát a szemünknek oly kedves csillogó, színes vagy éppen extra higiénikus csomagolás által, hagyjuk inkább érvényesülni a fejünket: egyazon termék többféle módon csomagolt változata közül válasszuk a kisebb, kevesebb, környezetkímélőbb kiszerelésűt.



… Az ajándékokat ne papírba, sztaniolba és társaikba rejtsük, melyek aztán akkora kupacban jelennek meg a karácsonyfa alatt, hogy csak két körben lehet kivinni mindet a kukába. Csomagolhatunk masnival átkötött textilkendőbe; készíthetünk maradék anyagból tornazsákok mintájára ünnepi zsákocskát; vagy régi cipős dobozból vízfesték, régi naptár, kivágott képek, stb. segítségével díszdobozt – utóbbi jó családi program a gyerekeknek is. Ezek mind olyan csomagolóanyagok, melyeket később is használhatunk hasonló célokra.

… Vágott fa helyett vehetünk gyökeres, élő fenyőt, ami aztán az első enyhébb kora tavaszi napon elültethető a kertben, a telken, a gyerek óvodájában vagy a ház előttiKarácsony, mikulás parkban. De díszíthetünk csak néhány – fa aljáról levágott és vázába helyezett – fenyőgallyat is „karácsonyfa” gyanánt.

… Eldobható palackokat és kombinált dobozokat kiiktatandó, keressünk visszaváltható kiszerelésű italokat, vagy használjunk gyümölcscentrifugát. Amennyiben ez utóbbival nem rendelkezünk, következő karácsonykor kérhetünk egyet a Jézuskától...

… A hűtőben tárolt ételmaradékokat alufólia és fol-pack helyett fedeles dobozokba, edényekbe tegyük.

… A lakás és a fenyő szépítésére válasszunk természetes anyagokból – textil, vessző, gyékény, agyag, üveg, papír, szárított virág, termés, stb. – készült díszeket.

… Ünnepek után szervezzünk „Újévi Cserebere Bulit” munkahelyen, iskolában. Jó alkalom arra, hogy a félresikerült – azaz a nekünk nem tetsző, túl kicsi/nagy, általunk használni nem kívánt, stb. – karácsonyi ajándékokat ne a szekrény mélyére süllyesszük (ahonnan később a kukába kerül), hanem elcseréljük egymás között.

www.humusz.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Szalmonellával fertőzött liszt került az Aldi üzleteibe

Az Aldi szalmonellával szennyezett Happy Harvest hajdinalisztet vonat ki a forgalomból, a visszahívott termék minőségmegőrzési ideje 2025. november 20. - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kedden az MTI-vel.

A sclerosis multiplex-szel élőknek nyújt segítséget a Semmelweis Egyetem oktatóvideója

Háromszor gyakoribb nőknél az ezerarcú betegségként is emlegetett sclerosis multiplex, mint férfiaknál. Az első tünetek jellemzően 20-40 éves kor között jelentkeznek. A krónikus, autoimmun megbetegedés tünetei nagyon változatosak, előrehaladása egyénenként változó. Mivel a betegség gyakran ellehetetleníti az érintettek mindennapi tevékenységeit, ezért nagyon fontos a diagnózist követően az idejében megkezdett rehabilitáció, komplex fejlesztés. A Semmelweis Egyetem oktatóvideója ehhez nyújt segítséget.

Az általános iskolai beiratkozás menete a 2025/2026-os tanévre

Hamarosan kezdetét veszi az általános iskolai beiratkozás a 2025/2026-os tanévre. Mi a beiratkozás menete? Mit intézhetünk el online? Milyen dokumentumokra lesz szükség? Hogyan lehet halasztani az iskolakezdést? Összegyűjtöttük a fontos tudnivalókat.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja