„KEKSZ és müzliszelet kódex”
Családinet [cikkei] - 2009-08-19
10 hasznos tanács a kekszek és müzliszeletek kedvelőinek
a magas rosttartalmú édességek fogyasztásához.
a magas rosttartalmú édességek fogyasztásához.
- A magas rosttartalmú kekszek, ostyaszeletek, piskótaféleségek és müzliszeletek fogyasztása mellett gondoskodjunk a bőséges folyadékbevitelről, mert a rostok vizet kötnek meg, s csak megduzzadva tudják kifejteni éhségérzetet csökkentő, „laktató” hatásukat.
- A gabonafélékből készült élelmiszerek, kekszek, ostyaszeletek, piskótaféleségek és müzliszeletek energiát biztosító, pozitív hatását magas összetett szénhidráttartalmuk adja, ezért fogyasszuk őket reggelire, vagy a főétkezések után, desszertként.
- Táplálkozzunk változatosan. Hetente minél többször fogyasszunk müzlit, müzliszeletet, vagy kekszet reggelire, mert a gabonafélék fontos részét képezik az egészséges táplálkozásunknak és lényeges, hogy más nyersanyagok mellett ezeket is bevigyünk szervezetünkbe. Lehetőleg váltogassuk az összetevőket, fogyasszunk különböző féle kész müziszeleteket annak érdekében, hogy ezzel is változatosabbá, egészségesebbé tegyük étrendünket.
- Részesítsük előnyben a gyümölcsös müzliszeleteket, amelyek ásványi anyagokban és élelmi rostokban gazdagok. A gyümölcs egyszerű cukrokat tartalmaz, amely könnyen részt tud venni az anyagcsere folyamatokban; s így energiával látja el a testünket, mindenek előtt az agyunkat is.
- Edzések és testmozgás előtt alacsony glikémiás indexű élelmiszereket (pl: gabonaféléket) fogyasszunk, így ugyanannyi energia befektetéssel nagyobb teljesítményre leszünk képesek. Fontos ugyanakkor, hogy a megerőltető fizikai tevékenységek után a folyadék, ásványi anyag és vitaminpótlás mellett feltétlenül gondoskodjunk az energiapótlásról is!
- Kismamák könnyen úrrá lehetnek a reggeli szédülés vagy émelygés tünetein, ha az ágyból való felkelés előtt elfogyasztanak 1-2 falat kekszet, ostyaszeletet, piskótát vagy müzliszeletet, mert ezek emelik a vércukor szintet. Ezek a tápanyagban gazdag termékek tízóraiként is kézenfekvő megoldást nyújtanak.
- Fogyasszunk lehetőleg teljes kiőrlésű gabonákból készült kekszeket, ostyaszeleteket és piskótaféléket, hiszen a megfelelő életmód, táplálkozás részeként ezek csökkenthetik az elhízás kockázatát, valamint védelmet jelenthetnek a szív és érrendszeri betegségekkel, bélrendszeri rosszindulatú daganatokkal és a 2-es típusú cukorbetegséggel szemben.
- Válasszuk gyakran az olajos magvakat tartalmazó müzliszeleteket, hiszen a mogyoróban és a dióban megtalálhatóak a B1-, B2-, H- és E-vitaminok, a kalcium és a kálium is, valamint telítetlen zsírsavakat is tartalmaznak.
- Kekszek, ostyaszeletek, piskótaféleségek és müzliszeletek vásárláskor nézzük meg a termékek csomagolásán található tápérték jelölést (INBÉ / GDA *), amely segít az egyedi táplálkozási szükségletünknek megfelelő termék kiválasztásban és kiegyensúlyozott étrendünk kialakításában
* további információk a mitiseszemiszom.hu oldalon
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Kidobás helyett javíttassunk!
Következő hír
Hulladékcsökkentés komposztálással
LEGOLVASOTTABB
Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében
Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja
A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol
Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?
"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?
Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
Közösségi hozzászólások: