Víz az otthonunkban
A környezetvédelem kis egységekben, családoknál is megvalósítható. Nem elég a központi lépéseket várni és a nagy szervezetek tevékenységét figyelni, nézzünk körül a saját otthonunkban, hogy mit tehetünk!
A vízgazdálkodás három aranyszabálya:
1. A lehető legkevesebbet használjuk.
2. Minél kevésbé szennyezzük.
3. A maximumot forgassuk vissza.
Már a házunk tervezése során érdemes végiggondolni, hogyan hasznosíthatnánk az. ún. szürke vizet. A háztartásokban keletkező szennyvíz nagy része szürkevíz, vagyis alig tartalmaz káros baktériumokat. Mindössze a WC fekáliás vize az, ami feketevízként kezelendő. Amennyiben a kád és a mosógép kifolyóvize külön van kivezetve és saját tartályba kerül, onnan egy szivattyúval kiemelhető és öntözésre, vagy akár WC-öblítésre is felhasználható. Ennek a kétkörös rendszernek kiépítése minimális többletköltséggel jár.
Egyes vélemények szerint az öntözéshez való felhasználás előfeltétele, hogy ne legyen magas foszfáttartalmú a víz, vagyis lehetőleg természetes anyagokkal mossunk, takarítsunk. Mások szerint a környezeti hatás elhanyagolható. „Erősen szürke” víz esetében egy tisztítóberendezés beszerelése lehet a megoldás.
A feketevíz keletkezését megakadályozhatjuk száraz toalett használatával. A komposztwc az ürüléket értékes tápanyaggá alakítja át. Ennek is több típusa létezik, a régi „pottyantós”-tól a modern alomszékig, amely esetében már a szaghatásra is találtak megoldást. A skandináv országok élen járnak a száraz toalettek terjedésének tekintetében, ott államilag is ösztönzik a lakosságot a régi-új módszer bevezetésére.
Szintén fontos az esővíz hasznosítása. Egy ciszternába gyűjtve, és ezt a házba juttatva jelentős mennyiségű ivóvizet spórolhatunk meg. A WC-tartályok töltésére, de akár a mosógép üzemeltetéséhez is gazdaságos megoldást jelent. A lágy esővízzel kevesebb tisztítószerre lesz szükség. Öntözéshez, kerti tó feltöltésére is remek megoldást nyújt. A tisztítás mértékétől függően akár mosogatógéphez, fürdésre is alkalmas lehet.
Vízhasználat szempontjából három típust különböztetünk meg:
1. Ivóvíz. Ezt vezetékes vízből, vagy megfelelő kútból nyerhetjük.
2. Használati víz. Lehet vezetékes vízből, tisztított esővízből, vagy talajvízből.
3. Öntözővíz. Szürkevízből, csapadékvízből.
Természetesen a csöpögő csapok, a hagyományos, tehát nem víztakarékos WC-tartályok is feleslegesen növelik a vízfogyasztást. A kád teletöltése helyett célszerűbb a zuhanyozást választani. Fogmosás, borotválkozás, szappanozás közben zárjuk el a csapot. A külön meleg- és hidegvízcsap helyett az egykaros szerelvények beépítése javasolt. A csepegtetős öntözőrendszerek kevesebb vizet igényelnek, mint a megszokott locsolótömlő. Ha kézöblítéskor egy tálat helyezünk a mosdókagylóba, akkor a lecsorgó, alig szennyezett vizet öntözésre fordíthatjuk. Egyszerű, apró ötletekkel csökkenthetjük vízfogyasztásunkat, megteremtve ezzel a lehetőséget, hogy gyerekeink, unokáink kevesebb gonddal szembesüljenek.
Közösségi hozzászólások: