SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermekkori rendellenességek és terápiák - Logopédia

Családinet [cikkei] - 2008-05-26
Gyermeke egészsége minden szülő számára a legfontosabb. Óvjuk őket a legkisebb megfázástól, sérüléstől is. Mégis megannyi szülőnek kell megbarátkoznia a gondolattal, hogy gyermeke problémákkal küszködik, esetleg fogyatékos.

Sorozatunkban olvashatnak az ismertebb gyermekkori problémákról és a gyógymódokból is összegyűjtöttünk néhányat, külföldi tapasztalatok alapján.
Gyermekkori rendellenességek és terápiák - Logopédia

A gyermekbetegségek egy fontos területe a nyelvi és beszédhibák, ezek ugyanis különböző, a háttérben meghúzódó súlyosabb problémák szövődményeként is kialakulhatnak. Éppen ezért fontos, hogy részletesebben is megismerkedjünk velük.

 Az okok lehetnek bizonyos észlelési zavarok, hallás- ill. látáskárosodás, fejlődési problémák, ezek közül is leginkább a gyenge szájmotorika (fejleszthető például szappanbuborék-fújással), de családi okokra, vagy egy nem megfelelő gyermek-szülő viszonyra is visszavezethetők. Ilyenkor a logopédiát hívhatjuk segítségül, amellyel a kezelések során javítható a kiejtés, az artikuláció, elősegíthető a folyamatos beszéd.

 Egy háziorvos bármikor könnyedén felismer egy ilyen problémát, de nem árt, ha a szülő is tisztában van velük, vegyük tehát sorra őket!
Leggyakoribb mindközül a diszlália, mikor a gyermek azokat a hangokat, melyeket nem tud kiejteni, egy másikkal helyettesíti, vagy egész egyszerűen elhagyja őket. Hasonló a diszgrammatizmus, ilyenkor egész szavak és mondatrészek maradnak ki és az alkalmazott nyelvtan sem helyes. Gyakori probléma a hadarás, ez esetben a gyermek elharap bizonyos szavakat és végződéseket. Nyelvelsajátítási zavarokról beszélünk, ha gyermekünk nem képes kifejezni, amit közölni szeretne, szókincse nem felel meg a korának és ezt a hibáját sokszor sajátos módszerekkel igyekszik véka alá rejteni (mutogat, hirtelen témát vált, stb.).



Ha hangokat, szórészleteket többször ismétel, míg sikerül kimondania a szót, akkor a gyermek dadog. Ha ez hat hónapnál tovább tart, akár krónikus is lehet. Sokat segíthet azonban, ha a szülő ilyen esetben is türelmesen végighallgatja mondandóját, és nem utasítja arra, hogy inkább lassabban beszéljen, vagy próbálja meg előre végiggondolni, mit akar mondani.

Az sz-hangok hibás kiejtése pöszeségre utal, mely az új fogak kinövése után magától is elmúlhat, sok logopédus ezen okból kifolyólag csak ennek megtörténtével kezdi el a kezelést. További logopédus által kezelhető hibák a szigmatizmus, vagy selypítés (s-hangok hibás kiejtése), a lambdacizmus (l-hiba), a rhotacizmus, vagy raccsolás (r-hiba), az orrhangzós beszéd és a nyelvlökéses nyelés.

Ilyenkor is érdemes először a háziorvost felkeresni, aki akár személyesen is elvégezheti a szükséges hallásvizsgálatot, ugyanis valamiféle halláskárosodás is állhat a háttérben. A gyermek talán képes lenne kimondani a szavakat, ha azokat jól hallaná.
Négy éves korig ezek a problémák normálisak, ám ha később is fennállnak, érdemes felkeresni egy szakembert.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja