SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermekkori rendellenességek és terápiák - Logopédia

Családinet [cikkei] - 2008-05-26
Gyermeke egészsége minden szülő számára a legfontosabb. Óvjuk őket a legkisebb megfázástól, sérüléstől is. Mégis megannyi szülőnek kell megbarátkoznia a gondolattal, hogy gyermeke problémákkal küszködik, esetleg fogyatékos.

Sorozatunkban olvashatnak az ismertebb gyermekkori problémákról és a gyógymódokból is összegyűjtöttünk néhányat, külföldi tapasztalatok alapján.

A gyermekbetegségek egy fontos területe a nyelvi és beszédhibák, ezek ugyanis különböző, a háttérben meghúzódó súlyosabb problémák szövődményeként is kialakulhatnak. Éppen ezért fontos, hogy részletesebben is megismerkedjünk velük.

 Az okok lehetnek bizonyos észlelési zavarok, hallás- ill. látáskárosodás, fejlődési problémák, ezek közül is leginkább a gyenge szájmotorika (fejleszthető például szappanbuborék-fújással), de családi okokra, vagy egy nem megfelelő gyermek-szülő viszonyra is visszavezethetők. Ilyenkor a logopédiát hívhatjuk segítségül, amellyel a kezelések során javítható a kiejtés, az artikuláció, elősegíthető a folyamatos beszéd.

 Egy háziorvos bármikor könnyedén felismer egy ilyen problémát, de nem árt, ha a szülő is tisztában van velük, vegyük tehát sorra őket!
Leggyakoribb mindközül a diszlália, mikor a gyermek azokat a hangokat, melyeket nem tud kiejteni, egy másikkal helyettesíti, vagy egész egyszerűen elhagyja őket. Hasonló a diszgrammatizmus, ilyenkor egész szavak és mondatrészek maradnak ki és az alkalmazott nyelvtan sem helyes. Gyakori probléma a hadarás, ez esetben a gyermek elharap bizonyos szavakat és végződéseket. Nyelvelsajátítási zavarokról beszélünk, ha gyermekünk nem képes kifejezni, amit közölni szeretne, szókincse nem felel meg a korának és ezt a hibáját sokszor sajátos módszerekkel igyekszik véka alá rejteni (mutogat, hirtelen témát vált, stb.).



Ha hangokat, szórészleteket többször ismétel, míg sikerül kimondania a szót, akkor a gyermek dadog. Ha ez hat hónapnál tovább tart, akár krónikus is lehet. Sokat segíthet azonban, ha a szülő ilyen esetben is türelmesen végighallgatja mondandóját, és nem utasítja arra, hogy inkább lassabban beszéljen, vagy próbálja meg előre végiggondolni, mit akar mondani.

Az sz-hangok hibás kiejtése pöszeségre utal, mely az új fogak kinövése után magától is elmúlhat, sok logopédus ezen okból kifolyólag csak ennek megtörténtével kezdi el a kezelést. További logopédus által kezelhető hibák a szigmatizmus, vagy selypítés (s-hangok hibás kiejtése), a lambdacizmus (l-hiba), a rhotacizmus, vagy raccsolás (r-hiba), az orrhangzós beszéd és a nyelvlökéses nyelés.

Ilyenkor is érdemes először a háziorvost felkeresni, aki akár személyesen is elvégezheti a szükséges hallásvizsgálatot, ugyanis valamiféle halláskárosodás is állhat a háttérben. A gyermek talán képes lenne kimondani a szavakat, ha azokat jól hallaná.
Négy éves korig ezek a problémák normálisak, ám ha később is fennállnak, érdemes felkeresni egy szakembert.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja