Sérült gyermek - Halláskárosodás II
Amikor a gyermek már beszél, árulkodó jel lehet, hogy nem tud kimondani bizonyos hangokat, pl. á, ú, í, s, sz hangokat, különösen mássalhangzó melletti kapcsolatban. Ilyenkor felmerülhet a gyanú, hogy nem hallja ezeket. A halláskárosodás ugyanis nem csak a hallás intenzitásának, erejének csökkenését jelenti, hanem a frekvencia, vagyis a hallható hanghullámok tartományának beszűkülését is.
Gyakran óvodában, vagy ovis korban figyelhet fel a szülő vagy a nevelő arra, hogy a gyermek monoton hangon beszél, ha énekelnek, nem változtat hangja magasságán. 3-4 évesen a gyerekek szívesen hallgatnak zenét, táncolgatnak rá - ennek elmaradása is informálhat minket. Séták, állatkerti látogatások alkalmával szintén jelzésértékű lehet, ha nem hall bizonyos magasságú hangokat, pl.a magas hangfekvésű madárdal vagy épp az oroszlán mély mormogása.
Sajnálatosan gyakran vált ki gyermekeink között halláskárosodást a tény, hogy kifejezetten "zajszennyezett" világban élünk. Szinte mindenütt szól - túl hangosan! - Tv, rádió, nagy a városi forgalom zaja, túl sok időt töltünk erős hanghatások kiséretében működő műszaki cikkek között. A zaj nem csak a hallást, de az idegrendszert is tartósan károsítja! Mindenképp fontos, hogy gyermekeinket megóvjuk ettől! Állítsuk halkabbra a televizió, a rádió hangját. Ne engedjük gyermekeinket túl hangos zenét hallgatni! Ha csak van rá mód, ne használjon a gyermek fejhallgatót! Közvetlenül a központi idegrendszerre hat! Vigyük gyermekünket minél többször csendes, nyugalmas környezetbe, s próbáljunk meg otthon is zajmentes körülményeket teremteni!
Abban az esetben, ha mégis úgy tűnik nekünk vagy a gyermekkel foglalkozó pedagógusnak, hogy valami mégsincs rendben a gyermek beszédértésében, hallásában, feltétlenül orvoshoz kell fordulni. A gyermekorvosok pontosan meg tudják mondani, területileg hol van az illetékes intézmény. Itt elvégzik a megfelelő vizsgálatokat, amelyek pontos információt adnak a károsodás mértékéről és okáról.
A legtöbb információt nyújtó vizsgálat az úgynevezett objektív hallásvizsgálat / BERA /. Ezt teljes nyugalmi állapotban, többnyire altatásban végzik, épp ezért ettől a vizsgálattól gyakran megrémülnek a szülők. Kérem, ne tegyék! A vizsgálat teljesen veszélytelen, maximálisan fél óra időtartamú, a gyermeknek nem okoz semmilyen traumás hatást. Gyakran kérik a vizsgálat elvégzését egyéb betegségek, fejlődési rendellenességek esetén is, hogy kizárják a halláskárosodás okozta visszamaradás esélyét / logopédiai problémákkal vagy dyslexiával küzdő gyermekeknél /.
Vizsgálják a halláskárosodás mértékét az ú.n. " magatartás megfigyelésén alapuló eljárással", illetve az " eltereléses eljárással". Természetesen vannak további, az eredményeket pontosan mérhetővé tevő mérési eljárások is.
A vizsgálatok elvégzése után derül ki, milyen segítségre van szükség. Ez lehet műtét, vagy hallókészülék. Az idegi károsodás ellensúlyozására mindenképp ez az eszköz a legmegfelelőbb.
Közösségi hozzászólások: