SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Sérült gyermek - Halláskárosodás II

[cikkei] - 2004-03-15
Természetesen nem csak veleszületett hallási károsodás lehet. Épp ezért érdemes mindenkor figyelni gyermekünk reagálását a hangokra, hisz később is kialakulhat valamilyen szintű halláskárosodás, pl. egy középfül-gyulladás következményeként.
Sérült gyermek - Halláskárosodás II

 Amikor a gyermek már beszél, árulkodó jel lehet, hogy nem tud kimondani bizonyos hangokat, pl. á, ú, í, s, sz hangokat, különösen mássalhangzó melletti kapcsolatban. Ilyenkor felmerülhet a gyanú, hogy nem hallja ezeket. A halláskárosodás ugyanis nem csak a hallás intenzitásának, erejének csökkenését jelenti, hanem a frekvencia, vagyis a hallható hanghullámok tartományának beszűkülését is.

 Gyakran óvodában, vagy ovis korban figyelhet fel a szülő vagy a nevelő arra, hogy a gyermek monoton hangon beszél, ha énekelnek, nem változtat hangja magasságán. 3-4 évesen a gyerekek szívesen hallgatnak zenét, táncolgatnak rá - ennek elmaradása is informálhat minket. Séták, állatkerti látogatások alkalmával szintén jelzésértékű lehet, ha nem hall bizonyos magasságú hangokat, pl.a magas hangfekvésű madárdal vagy épp az oroszlán mély mormogása.

Sajnálatosan gyakran vált ki gyermekeink között halláskárosodást a tény, hogy kifejezetten "zajszennyezett" világban élünk. Szinte mindenütt szól - túl hangosan! - Tv, rádió, nagy a városi forgalom zaja, túl sok időt töltünk erős hanghatások kiséretében működő műszaki cikkek között. A zaj nem csak a hallást, de az idegrendszert is tartósan károsítja! Mindenképp fontos, hogy gyermekeinket megóvjuk ettől! Állítsuk halkabbra a televizió, a rádió hangját. Ne engedjük gyermekeinket túl hangos zenét hallgatni! Ha csak van rá mód, ne használjon a gyermek fejhallgatót! Közvetlenül a központi idegrendszerre hat! Vigyük gyermekünket minél többször csendes, nyugalmas környezetbe, s próbáljunk meg otthon is zajmentes körülményeket teremteni!

 Abban az esetben, ha mégis úgy tűnik nekünk vagy a gyermekkel foglalkozó pedagógusnak, hogy valami mégsincs rendben a gyermek beszédértésében, hallásában, feltétlenül orvoshoz kell fordulni. A gyermekorvosok pontosan meg tudják mondani, területileg hol van az illetékes intézmény. Itt elvégzik a megfelelő vizsgálatokat,  amelyek pontos információt adnak a károsodás mértékéről és okáról.

 A legtöbb információt nyújtó vizsgálat az úgynevezett objektív hallásvizsgálat / BERA /. Ezt teljes nyugalmi állapotban, többnyire altatásban végzik, épp ezért ettől a vizsgálattól gyakran megrémülnek a szülők. Kérem, ne tegyék! A vizsgálat teljesen veszélytelen, maximálisan fél óra időtartamú, a gyermeknek nem okoz semmilyen traumás hatást. Gyakran kérik a vizsgálat elvégzését egyéb betegségek, fejlődési rendellenességek esetén is, hogy kizárják a halláskárosodás okozta visszamaradás esélyét / logopédiai problémákkal vagy dyslexiával küzdő gyermekeknél /.

 Vizsgálják a halláskárosodás mértékét az ú.n. " magatartás megfigyelésén alapuló eljárással", illetve az " eltereléses eljárással". Természetesen vannak további, az eredményeket pontosan mérhetővé tevő mérési eljárások is.

 A vizsgálatok elvégzése után derül ki, milyen segítségre van szükség. Ez lehet műtét, vagy hallókészülék. Az idegi károsodás ellensúlyozására mindenképp ez az eszköz a legmegfelelőbb.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja