Tömeg a Down Világnapon
Több, mint másfél ezer szülő és gyermek tartotta fontosnak, hogy támogassa a Down Nap üzenetét: a sérült és az ép gyermekek egyformán játszanak és szórakoznak, s több van, ami összeköt annál, mint ami elválaszt minket.
A első magyarországi Down Világnap rendezvényt a Down Egyesület szervezte. Az egyesületet olyan szülők alapították, akik egy vagy több Down-szindrómás gyermeket nevelnek, s akiknek célja, hogy felhívják a társadalom figyelmét a korai fejlesztés lehetőségére és hangsúlyozzák a beteg gyermekek társadalomba való beilleszkedésének fontosságát.
Évente mintegy 160 kisbaba születik Down-szindrómával, harmadukról - azaz évente ötven újszülöttről - már születésükkor lemondanak szüleik, így ők állami gondozásban nőnek fel. Pedig ezek a gyermekek - korai fejlesztéssel – be tudnának illeszkedni a társadalomba. Meg tudnak tanulni írni, olvasni, számolni, felnőttként akár munkát is vállalhatnak.
A mai napon – a Down Szindróma Világnapján – tartott rendezvényen olyan sztárok léptek fel, akik maguk is fontosnak tartották, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy a Down-gyerekek nem sokban különböznek ép társaiknál. Köztük volt Gryllus Vilmos, Palya Bea, Szalóki Ági, a Makám Együttes és a Vígszínház művészei: Fesztbaum Béla, Csőre Gábor, Sarádi Zsolt, Lajos András, Tornyi Ildikó, Hegyi Barbara, Kútvölgyi Erzsébet, Börcsök Enikő és Igó Éva. A kicsiket a zene és tánc mellett bohócok és animátorok várták, részt vehettek lufi hajtogatáson, kézműves-foglalkozáson, rajzversenyen, és barátkozhattak a Cartoon Network-ről ismert Blue-val és Dexter-rel is.
A játszónapon Down-szindrómás gyerekek kortárs festőkkel – például Wahorn Andrással és ef Zámbó Istvánnal - közösen készítettek festményeket, amelyeket a Down Egyesület áprilisban elárverez, ezzel kívánva alapot biztosítani egy Korai Fejlesztő Központ létrehozásához Észak-kelet Magyarországon.
Már a rendezvény kezdete előtt tömött sorokban várakoztak az érdeklődők a Vígszínház előtt, s végül olyan sokan jöttek el, hogy a színház eredetileg lezárt részét, a karzatot is meg kellett nyitni, hogy beférjenek a vendégek.
Kisari Károly, a Down Egyesület elnöke a rendezvénnyel kapcsolatban elmondta: „Megdöbbentő és nagyon megható volt számomra, hogy ilyen sokan jöttek el a rendezvényünkre, s ennyi ember vallja velünk, Down-gyermeket nevelő szülőkkel együtt azt, hogy ezek a gyermekek be tudnak illeszkedni a társadalomba, az integráció megvalósítható. Az a célunk, hogy felhívjuk a társadalom figyelmét a korai fejlesztés lehetőségére és az emberek jobban elfogadják sérült társaikat. Talán így kevesebb szülő mond majd le Down Szindrómával született gyermekéről. A mai rendezvény egy fontos lépés volt ezen az úton.
Közösségi hozzászólások: